Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Najde se v Praze dost Ctností do sbírky?, Petra Lukačovičová: Sbírka Ctností

Lukačovičová Petra: Sbírka ctností

Petra Lukačovičová spojuje dva trendy moderní fantastiky – urban fantasy a „tak trochu jiné“ hry na hrdiny. Pokusit se oživit moderní urbánní mýty a ozvláštnit městkou fantasy principy ze světa Unknown Armies je rozhodně zajímavý nápad. Ale taky hodně odvážný.

Stará Praha dokáže být v noci opravdu magické místo, a tak poslouží jako ideální kulisy pro rozjetí příběhu několika zdánlivě obyčejných lidí, kteří spolu na první pohled nemají nic společného – studentka zamilovaná do svého profesora, servírka z prořízlou pusou, ničím nezajímavý student a lehce paranoidní ajťák.

Členové tohoto dreamteamu (byť nekompletního) mají totiž to štěstí, že se stali představiteli Ctností. Když se stanete Ctností, tak se nemůžete divit, že se začnou dít divné věci – pravidelně kolem vás projede černá sanitka, Perák si vás může splést s nacisty nebo se vás pokusí unést ufouni, ale tak už to chodí, když představuje archetyp lidské kultury. Má to své světlé stránky jako získání magické schopnosti, ale i to není tak úplně zadarmo. Magická síla totiž vychází z toho, jak moc naplňujete archetypické chování své ctnosti. Což může být docela problém, zvlášť pokud nevíte, která ctnost vlastně jste. Jako poslední bombónek přichází nechtěná pozornost od Pražské okultní komunity. Dřív než hrdinové vůbec pořádně objeví svoje schopnosti, už jsou zapleteni do starého sporu mezi mágyní knih Glorií Deveroux a ritualistou Ignácem Novotným.

A od té doby už to jede, první mrtví, noví přátelé a nepřátelé, změny stran a intriky. Nudit se tedy nebudete a díky inspiraci z Unknown Armies a atmosféře, kterou ději propůjčuje Praha, jde o rozhodně nevšední koktejl. Navíc to není úplně poprvé, Petra Lukačovičová si už Unknown Armies vyzkoušela v povídkové podobě a fungovalo to na výbornou. A i na Sbírce Ctností je vidět, že má fungování Unknown Armies v krvi.

Jenže napsat román je úplně jiná disciplína a na knize to jde bohužel poznat. Román má z principu větší rozsah, a proto potřebuje něco, co by udrželo zábavnost po celou dobu – složitější dějovou linku s nečekanými odbočkami a zvraty, více propracovaných postav nebo epický rozmach vyprávění. Autorka je si toho dobře vědoma, ale do útlé knihy toho narvala více než je zdrávo. A tak některé postavy vyskakují jako králicí z klobouku a zase mizí bez zjevného důvodu, zvraty se sice dějí, ale občas jsou tak náhlé a nedovysvětlené, že nechají čtenáře jen kroutit hlavou a protože jeden konec nestačí (to víme od dob Pána Prstenů), tak tady máme alespoň dva.

Kniha působí dojmem, jako by v ní došlo na drastický producentský střih, popřípadě jako by někdo slepil několik povídkových námětů do jednoho. Celé dílko tak uvízlo někde na půli cesty k plnohodnotnému románu. Některé vysvětlení zde chybějí a na druhé straně se najde i dost událostí a postav, které naopak přebývají. V podobě plného „director‘s cut“ by šlo o úplnou špičku ve svém žánru, ale takhle to knihu sráží někam k průměru, který zaujme jen tehdy, pouze pokud máte hodně rádi Prahu, anebo styl Unknown Armies.

  • Petra Lukačovičová: Sbírka Ctností
  • Mytago, 2015
  • obálka: Barbora Bujnochová
  • 278 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
2. února 2016, Jan Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Sbírka ctností

Sbírka ctností
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč