Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28.4. trvale zavírá pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Nadupaný druhý díl s pořádným zvratem na konci, Sarah J. Maas: Rod nebes a dechu (Půlměsíční město 02)

big_rod-nebes-a-dechu-OZW-498957

Bryce a Hunt jsou po událostech předchozího dílu nuceni žít klidným a tichým životem a nijak na sebe na veřejnosti neupozorňovat, aby nevyvolali ještě větší vztek Asteri a nepodepsali si tak rozsudek smrti, kterému se posledně vyhnuli jen s trochou štěstí. Jak už se ale dá od autorky a vlastně i od samotných hlavních hrdinů očekávat, jejich plán držet se stranou vezme velmi rychle zasvé.

Než se totiž hrdinové stačí nadechnout, ocitnou se neplánovaně zcela zapletení do aktivit rebelů, kteří se snaží bojovat proti krutovládě Asteri. A jakmile se do toho namočí, už pro ně není cesty zpět, protože stát stranou útlaku a mlčet, když mají možnost něco udělat, rozhodně není jejich styl. Navíc ve chvíli, kdy při rebelském rozplétání tajemství Asteri začne čím dál častěji vyskakovat jméno Daniky, Bryceiny zesnulé nejlepší kamarádky, by se Bryce od nebezpečí nedokázala držet dál, i kdyby sebevíc chtěla.

Zatímco předešlý díl poskytoval čtenářům pohledy primárně tří postav (Bryce, Hunta a Ruhna), tento už jich, jak bývá u Sarah J. Maas s přibývajícími díly v sérii zvykem, nabízí značně více, třebaže tyto tři zmíněné postavy stále hrají prim. Čtenáři tak nakouknou do hlavy třeba i vodnímu muži Tharionovi či vlkodlaku Ethanovi, kteří se objevili již v prvním svazku, díky čemuž mohla autorka rozjet řadu dalších vedlejších linek, v nichž figurovali právě oni bez přítomnosti hlavních hrdinů.

Sarah J. Maas v pěti bodech

  1. Narodila se a dětství prožila v New Yorku.
  2. V současnosti žije se svým manželem, synem a psem v Pensylvánii.
  3. V roce 2008 absolvovala s vyznamenáním Hamilton College s diplomem z tvůrčího psaní.
  4. Skleněný trůn, svou úplně první knihu, napsala, když jí bylo pouhých šestnáct let.
  5. Právě tuto prvotinu vydala i díky nespočtu internetových fanoušků, kteří si ji přečetli na stránkách, kam původně publikovala.

Nové vedlejší linky překvapivě nijak nenavýšily počet stran, které měl druhý díl oproti prvnímu, nicméně kdyby se kniha zkrátila klidně i o sto stran, nijak by jí to neublížilo. Možná právě naopak, protože řada scén se po dočtení knihy zdá poněkud nadbytečná. Jelikož má ovšem autorka ve zvyku vytahovat trumfy z rukávu a řada zdánlivě sebezbytečnějších detailů se nakonec mnohdy ukáže jako indicie k promyšlenému plánu, zatím nelze s jistotou tvrdit, že tomu tak není ani zde. To čtenáři nejspíš zjistí až po úplném konci série.

I přes části, které se na první pohled zdají zbytečné, je však především druhá polovina knihy opět nadupaná akcí, magií a všemožnými dramatickými situacemi. Samotný závěr si pak pro čtenáře připravil i velký zvrat, který pro budoucí třetí díl silně zamíchá kartami. Jeho význam však bude jasný pouze čtenářům, kteří jsou obeznámeni i s dalšími autorčinými sériemi, a ne pouze s Půlnočním městem. Ať už ale tak, nebo tak, následující díl si pro čtenáře dozajista chystá pořádnou akční jízdu.

Abychom nezapomněli: dojem ze čtení nicméně silně kazí velmi špatná úroveň korektury českého překladu. Nějaký překlep je téměř na každé druhé stránce, objevují se zde chyby v podobě záměn slov, kdy je třeba slovo „bratranec“ zaměněno za „sestřenici“, a bohužel i nějaké chyby přímo pravopisného charakteru („vyděl“). To pochopitelně není chyba autorky nebo samotného příběhu, nýbrž českého překladového nakladatelství, avšak zkažený dojem, který špatná korektura navodí, to bohužel nijak nevyřeší.

  • Sarah J. Maas: Rod nebes a dechu (Půlměsíční město 02)
  • CooBoo, 2022
  • Překlad: Ivana Svobodová
  • 784 stran, 549 Kč (v e-shopu Fantasye již za 494 Kč)
28. října 2023, Adéla Kolářová

Půlměsíční město 2 - Rod nebes a dechu

Půlměsíční město 2 - Rod nebes a dechu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 549 Kč 494 Kč