Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Ledové pohlazení od bezcitného strážce a nájemného vraha pomůže zraněné vlčici, Nalini Singh: Ledové pohlazení (Psyové/měňavci 3)

Singh Nalini: Ledové pohlazení

Brenna jediná přežila nedávné řádění masového vraha, který si k sadistickým hrám vybíral měňavecké ženy. Psyský sociopat ve vlčici zanechal hluboké psychické šrámy, od kterých jí dokáže ulevit jediný muž. Ledově chladný voják Psyů, zběhlý elitní nájemný vrah Judd. V sídle vlčích měňavců se spolu snaží přijít na to, kdo jim pod nosem ukryl rozřezanou mrtvolu.

Na pultech tuzemských knihkupectví se již potřetí objevil román ze série paranormálních romancí o Psyích a měňavcích. Nalini Singh je další autorka až z druhého konce světa, která podobně jako její kolegyně Keri Arthur přispěla do současné fantastiky s erotickým nábojem.

Příběh novozélandské spisovatelky se, po Otrokyni citů a Polibcích smyslnosti, opět odehrává v realitě, kde vedle sebe žijí obyčejní lidé, měňavci (jinde kožoměnci nebo dlaci) a Psyové (lidé s „nadpřirozenými“ schopnostmi léčitelství, telepatie, jasnovidectví nebo teleportace s technickými nebo genetickými vychytávkami). I tentokrát Singh přivádí ke čtenářům (a zejména čtenářkám) další dvojici předurčenou zlomit sílu předsudků i samoty.

Měňavecký oheň a psyský led se dokážou spojit k záchraně životů

Vlčice Brenna Kincaidová si v zajetí sériového vraha prožila skutečné peklo. Jako jediná z unesených žen přežila týrání sociopatického radního Psyů. Z jeho doupěte si však odnesla rány, které ji mohou stát příčetnost i život. Na záchraně měňavecké ženy se naštěstí podílel i Judd Lauren, zběhlý člen komanda Šípů (tajných agentů Psyů), který je nejen přitažlivý, ale dokáže její běsy pochopit. Když s příbuznými uprchl z dosahu svých lidí, začal zrádné bývalé vůdce sabotovat po boku tajemného Ducha.

Zároveň díky svým schopnostem dokáže vykolejené vlčici pomoci ovládnout nové děsivé schopnosti. Mezi oběma hrdiny se však začíná vytvářet překvapivé pouto. Zatímco se sbližují, měňavců snaží se v doupěti vlčích vypátrat původce nové hrozby. Uprostřed zdánlivě bezpečného vlčího sídla se totiž objevila mrtvola, která má s ústřední dvojicí leccos společného.

**Nový svět staré známé fantazie **

Stejně jako v jiných paranormálních romancích, také v psyském cyklu vedle „normálních“ lidí žijí i jiné bytosti, ale zde si toho jsou všichni dlouho a dobře vědomi. Psyové jsou striktně rozumoví bezcitní „roboti“ propojení PsyNetem, pro které jsou prvořadé finance jejich „domů“ a mezi nimiž by neměla existovat zločinnost (v naprostém rozporu s jejich cíli). Měňavci – lidé, kteří na sebe mohou brát podobu šelem i býložravců – jsou v očích technicky vyspělých Psyů jen o příčku výše než zvířata, a to jen kvůli potřebě dotyků, emocí a pocitů.

Přesto se tato autorčina série od ostatních v mnohém liší. Hlavní rozdíl spočívá v budování jednotlivých příběhů, konkrétně hlavních postav. Každý díl je vyprávěn z pohledu jiné ústřední dvojice, aby se tito hrdinové v novém pokračování objevili mezi postavami vedlejšími. Proto je možné číst jednotlivé svazky zvlášť, ale vzhledem ke skutečnosti, že se znalost reálií s každou knihou prohlubuje, by to nebylo příliš šťastné.

Nalini Singh v pěti bodech

  1. Narodila se na Fidži v roce 1977 a v dětství se přestěhovala na Nový Zéland, kde se stala autorkou paranormálních romancí číslo jedna.
  2. V roce 1999 se umístila jako třetí v Clendon Award, za dvě léta vyhrála Jane Porter Award a další rok prodala svou první knihu Desert Warrior.
  3. Proslavila se cyklem o Psyích a měňavcích (14 svazků), pracuje i na sériích Guild Hunter (8 romány), The Rock Kiss (3), Psi-Changeling (6), Chasseuse de vampires (8) a jiných.
  4. Miluje psaní (splněný sen) i četbu (Rememberance od J. Deveraux, The Heralds of Valdemar od M. Lackey, pernskou sérii A. McCaffrey, Královnu temnoty od A. Bishopové, Měsíční píseň od P. Briggs nebo Shakespearova Othella).
  5. Zbožňuje také cestování a její cestovní deník je plný úžasných fotografií z celého světa.

V každém svazku je jiná dvojice ze „znepřátelených“ táborů, jejichž sbližování jsou čtenáři svědky. Po dvou hlavních hrdinkách z řad Psyské elity, líčí Ledové pohlazení příběh živočišné vlčí měňavkyně, zraněné vlčice Brenny, o níž byla zmínka již dříve. Díky ní je čtenář konečně hlouběji přizván do společenství vlků a zároveň se dozvídá také leccos o trápeních Juddových blízkých, kteří zde získali azyl.

Mlhavé přísliby vs. křišťálově jasná skutečnost

Autorka seznamuje ctitele psyského cyklu s dalšími detaily zdejší reality a umožňuje nový pohled na ni. Nevyhýbá se vlčí hierarchii, měňaveckému výcviku, i novým mocenským intrikám Psyů a jejich technickým možnostem, odkrývaným skrze dovednosti bývalého agenta Judda. Přesto se však někteří ze čtenářů neubrání pocitu, že svět Singhové sledují přes clonu, která jim jasnější pohled na zdejší realitu a hlubší ponoření do ní trochu ztěžuje.

Také v románech autorčiných kolegů se příběh odvíjí uprostřed paranormální komunity, v omezené lokalitě a poměrně krátkém čase; stejně tak je tomu v Ledovém pohlazení. U Singhové je však pocit, že realitu z pohledu obyčejných lidí opomíjí, poměrně výrazný. Stejně tak chybí vysvětlení, za jakých okolností a proč se z lidí stali jedni nebo druzí „nelidé“, podobně jako globálnější pohled na zdejší sociální či politickou situaci. Možná je však jen příliš brzy.

Přes uvedené „nedostatky“ je fakt, že série nepostrádá většinu potřebných znaků paranormálních romancí, aby našla oddané příznivce. Přestože se ani tentokrát nedočkají velkých bitev (i když boj vlků s hyenami není příliš jemný) či záplavy mrtvol, budou svědky nejedné scény osudové pro tamní svět.

Stopování sadistických psychopatů (tentokrát jde o krvavou vraždu odkazující k bestiálním praktikám mrtvého Psye z předchozího dílu), trable shakespearovských milenců či nadpřirozený marast soupeření nelidí poskytuje cyklu Sighové dostatečné množství krve (líčené poměrně decentně), napětí a nebezpečí, aby fanoušky plně uspokojil.

  • Singh Nalini: Ledové pohlazení (Psyové/měňavci 3)
  • Fantom Print, 2015
  • překlad: Alžběta Lexová
  • obálka: Chris McGrath
  • 272 stran, 269 Kč (v e-shopu Fantasya již za 188 Kč)
23. září 2015, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Ledové pohlazení

Ledové pohlazení
Vložit do pytle na zboží  Koupit 269 Kč 188 Kč