Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Láska v podsvětí Meg Cabotové dostává svému jménu, Meg Cabotová: Láska v podsvětí (Podsvětí 2)

Cabotová Meg: Podsvětí 2 - Láska v podsvětí

V českých vodách je Meg Cabotová už zavedená autorka a její čtenáři si mohou své čtivo vybírat ze spousty různých sérií. Jedna z těch, které ještě nedošly do zdárného konce, je Podsvětí, převyprávění mýtu o Persefoně a Hádovi. První díl vyšel před bezmála třemi lety, ale nakonec se čeští čtenáři dočkali svého vytouženého pokračování. Těžko říct, jestli ne moc pozdě.

Zatímco mezi vydáním první a druhé knihy se nachází několik let, na rovině příběhu uběhlo jen pár hodin. Sedmnáctiletá Peirce se opět ocitla v Podsvětí, tentokrát ale není po smrti, jen se v něm před smrtí schovává. Její babička je ve skutečnosti Fúrie, která jí usiluje o život, aby tak ublížila vládci podsvětí Johnovi, kterému na Peirce velice záleží. Peirce se ale svého normálního života vzdát nehodlá, zvlášť když je její rodina pořád nahoře ve skutečném světě, a kvůli ní se všichni ocitají v nebezpečí. Zvítězí láska v podsvětí nad zlem?

Meg Cabotová je u nás značkou dobrého oddechového čtení, u něhož se člověk může slušně pobavit a na pár hodin vypnout. Je autorkou knih jak pro mladší dívky, tak pro ty dospívající a na kontě má i několik sérií pro dospělé. S prvními dvěma jmenovanými cílovými skupinami je ovšem ten problém, že jejich osazenstvo roste a dospívá jako z vody. A tudíž se čtenářky, jimž se první díl Podsvětí před třemi lety líbil, mohou po otevření druhého dílu dočkat jistého zklamání. Zklamání, které není ani tolik způsobeno rozdílnou kvalitou knih jako spíš tím, že z podobného typu knížek už prostě vyrostly.

Nehledě na další problém, který prodleva ve vydání způsobila. Vzpomenout si po třech letech na víc než jména hlavních postav občas působí jako nadlidský výkon. Autorka sice některé věci připomíná, zdaleka ale ne dostatečně. Čtenář tak může mít pocit, že byl vhozen do rozbouřených vod příběhu, a musí se snažit, aby se neutopil, a pátrat v paměti po záchytných bodech.

Meg Cabotová v pěti bodech

  1. Narodila se v Bloomingtonu v Indianě, později žila ve Francii, Kalifornii a v New Yorku.
  2. Deset let pracovala jako zástupkyně ředitele na koleji Newyorské univerzity (stejně jako hrdinka její knížky Velikost L).
  3. Podle její nejznámější série Princezniny deníky byly natočeny dva úspěšné filmy, v hlavní roli s Anne Hathaway.
  4. Své první knihy vydávala pod pseudonymem Patricia Cabot.
  5. Momentálně žije na Floridě s manželem a dvěma kočkami.

Naštěstí má na to vzpomínání poměrně dost času. Láska v podsvětí je prostřední díl trilogie a jako takový taky vypadá. Akce je spíše pomálu, konverzací, úvah a plánování hodně. Celá kniha se odehraje v rozmezí několika dní, tudíž jsou ony dny popsáno vskutku detailně. Na druhou stranu knize nelze upřít její čtivost, strany totiž ubíhají jedna báseň.

Láska hraje prim

Pokud nejsou tématem rozhovorů Fúrie a smrtelné nebezpečí, řeší mezi sebou postavy většinou trable s láskou. Druhému dílu tedy více než jedničce sedí „zamilovaný“ český název, Láska v podsvětí. Na první pohled se zdá trochu moc klišoidní a přeslazený, ale po přečtení je jasné, že ke knize vlastně sedí. I ona je maličko naivní, klišoidní a přeslazená, ale kdo moc nečeká, nebude zklamaný. Oddechové čtivo jako vyšité.

„Co jste čekala? Dostala jste se už k té části, kde se uvádí odměna, kterou nabízí váš otec? Za jakoukoli informaci, jež by vedla k vašemu bezpečnému návratu, slečno Olivierová?“
Pohledem jsem sjela po stránce dolů. Bylo mi na zvracení.
„Milion dolarů?“ Tátova firma patří k největším dodavatelům výrobků a služeb v petrolejářském průmyslu, v plynárenském a vojenském průmyslu a má hodnotu ještě asi tisíckrát větší. „Ten skrblík!“ (str. 90)

Mezi typické rysy autorčina stylu patří i humor. Vtipem zde Meg Cabotová sice neplýtvá, ale naštěstí ho ani neztratila. Nejhorším prvkem knihy je ovšem nová „postava“. Pokud chtěla autorka hlavní hrdince dopřát věrného zvířecího společníka, který ji bude provázet na každém kroku a varovat ji před blížícím se nebezpečím, měla zůstat tradičně u psa, ne se pokoušet o novátorství v podobě ochočené holubice, u níž takovéto chování působí místy až absurdně. Pokud se ovšem nakonec neukáže, že je kouzelná. U fantasy jeden nikdy neví.

Láska v podsvětí vychází ve srovnání s prvním dílem jako o něco slabší díl, i když se odečte časová prodleva mezi jejich vydáními. Pořád jde ale o slušnou odpočinkovou četbu, která se hodí, když člověk potřebuje vypnout. Zázraky ovšem nečekat.

  • Meg Cabotová: Láska v podsvětí (Podsvětí 2)
  • Euromedia Group – Knižní klub, 2015
  • překlad: Irena Greplová
  • obálka: Jana Šťastná
  • 264 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
25. května 2015, Anežka Dudková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Podsvětí 2 - Láska v podsvětí

Podsvětí 2 - Láska v podsvětí
249 Kč 224 Kč