Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 27.9. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

L. J. Smith představuje další sérii o upírech se zálibou v romantických smrtelnících, L. J. Smith: Tajemství upírů (Říše temnot 1)

Smith L. J.: Říše temnot 1 - Tajemství upírů

Autorka, kterou proslavila série Upíří deníky, se drží osvědčené tématiky i v další knize. Čtenář se zde opět setkává s mladou dívkou, kterou zčásti ohrožují a zčásti uchvacují nadpřirozené bytosti, „překvapivě“ zejména upíři. Otázkou je, zda knížka s takto provařeným tématem dokáže ještě zaujmout.

Je pravda, že Tajemství upírů se v něčem od ostatních upířích romancí liší. Hlavní hrdinka Poppy ve svých patnácti letech umírá na rakovinu. Zdá se, že naděje na uzdravení není a ona ve svém mladém věku navždy opustí svět. V tom okamžiku jí však odhalí svou pravou a děsivou totožnost její nejlepší kamarád James. Pokud větříte tesáky, nadlidskou sílu a citlivost na slunce, tušíte správně. Od té chvíle se příběh točí kolem Jamesovy snahy zachránit Poppy, nejprve z čistého kamarádství, které však postupně přeroste ve velkou, avšak pro upíry zakázanou lásku. A tak musí dvojice zamilovaných teenagerů čelit hned několika nepřízním osudu…

Zápletka Tajemství upírů zrovna neoplývá překvapivými zvraty ani akčními scénami, zato je plná emocí. Lisa Jane Smith popisuje jednak psychické stavy dívky i její rodiny, když jim nezbývá nic jiného, než začít pomalu připravovat pohřeb, a jednak rostoucí lásku hlavních hrdinů. Do toho navíc vstoupí zákony tajemné Říše temnot, které neschvalují jejich vztah, a z knížky se tak stává emocionální guláš. V poměrně krátkém příběhu zřejmě na akci již nezbývá čas.

L. J. Smithová v pěti bodech

  • Je sice ohledně data svého narození velmi tajnůstkářská, několik zdrojů však uvádí 4. září 1964. Pochází z Kalifornie.
  • Získala bakalářský titul v oboru experimentální psychologie. Než se stala spisovatelkou na plný úvazek, několik let učila v mateřské škole a v oboru speciální pedagogiky.
  • Její první kniha, The Night of the Solstice (Noc slunovratu), byla vydána v roce 1987.
  • Ve svých dílech kombinuje prvky nadpřirozena, hororu, sci-fi, fantasy a romantiky.
  • Její nejznámější sérií jsou Upíří deníky, na jejichž motiv se točí stejnojmenný seriál.

Moc času nezbývá ani Poppy, ta se s tím ale na svůj věk vyrovnává až pozoruhodně dobře. Jako správná veselá dívka prosvětluje životy všech kolem sebe, i když jí smrt téměř dýchá za krk. James je naopak typický tajemný upír – stojí stranou od společnosti, krásu by mohl rozdávat a vzhledem ke svému pokročilému věku se může chlubit i vzděláním. Ostatním postavám v knížce není věnováno mnoho času, ústřední dvojice na sebe strhává veškerou pozornost. Ani popisu prostředí se mnoho prostoru nedostává, je vidět, že se autorka zaměřuje především na světy uvnitř osob. Na okolí se soustředí hlavně ve chvílích, kdy má nějaký vliv na psychiku, například když Poppy bojuje se zákeřnou nemocí v depresivním prostředí nemocnice.

L. J. Smith má na svém kontě více románů zaměřených na nadpřirozeno, a tak je vidět, že se v tomto žánru vyzná a ví, co zaujme většinu čtenářů z její cílové skupiny. Podle toho vypadá i celá série Říše temnot, zapadá do zajetých kolejí romantických příběhů s kapkou nadpřirozena. Pokud hledá potencionální čtenář pořádnou nálož akce, krve a vypjatých momentů, případně něco nového, co tu ještě nebylo, ať se raději porozhlédne jinde. Na druhou stranu, zarytí romantici, obdivovatelky dokonalých náctiletých upírů a milovníci Upířích deníků by tu mohli nalézt další knižní řadu k obdivování.

  • L. J. Smith: Tajemství upírů (Říše temnot 1)
  • Fragment, 2012
  • překlad: Milena Hordinová
  • obálka: Kamila Florenová
  • 240 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)
1. února 2013, Klára Konečná

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Říše temnot 1 - Tajemství upírů

Říše temnot 1 - Tajemství upírů
199 Kč 179 Kč