Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Kvantový zloděj Hannu Rajaniemiho musí pro vlastní záchranu najít sám sebe, Hannu Rajaniemi: Kvantový zloděj

Rajaniemi Hannu: Kvantový zloděj

Zločinec a podvodník, psycholupič Jean le Flambeur, o jehož kouscích se vyprávějí zkazky, ale nikdo jej skutečně nezná, se stal tajemnou legendou v celé Hetrarchii. Jediná chyba stačila, aby skončil ve speciální věznici jako součást nekonečné smrtící hry. K jeho štěstí mu přitažlivá bojovnice Mieli nabídne, že ho zachrání a návrátí mu dřívějších schopnosti. Jaká bude její cena, to teprve pozná.

Debutový román finského fyzika píšícího anglicky, to je pozoruhodná hard science fiction Kvantový zloděj. Představuje fascinující a oprávněně očekáváný počin neangloamerické vědecké fantastiky. Jeho autorem je Hannu Rajaniemi, který povídkové sbírky konečně vyměnil za skutečný román, za nějž byl nominován na, a dokonce získal několik žánrových cen.

V prvním dílu své trilogie autor představuje charizmatického šaramantního hrdinu, který je po vzoru Arzéne Lupina na štíru se zákonem a posléze si dokonce odpykává zasloužený trest v věznici. Jeho příběh hledání vlastního já se odehrává v daleké budoucnosti, na mnoha překvapivých místech Sluneční soustavy i v lidském nitru.

Některým zločincům by se vězení dalo odpustit

Jean le Flambeur je zločinec, proto se dříve nebo později musel dostat do nevděčné pozice vězně, s jehož myslí si věznitelé nekonečně dlouho pohrávají, aby stále dokola opakoval smrtící duely s ostatními chovanci i sebou samým. Do okamžiku, kdy jej s nasazením života na lodi s vlastním vědomím zachránila klanová žoldačka Mieli. Protože Jean uložil své vzpomínky a vědomí legendárního zloděje dat, myšlenek i vzpomínek na nejméně pochopitelná místa, pomáhá mu Mieli při hledání stop, které na svých cestách v minulosti pro jistotu zanechal. Měl by se však spíše zajímat o to, kdo a proč se postaral o jeho vysvobození.

Barvitý děj vyprávěný ještě barvitějším slovníkem

Svět, ve kterém se Rajaniemiho postavy pohybují, je stěží pochopitelný pro ně, natož pro ty, kteří o něm pouze čtou. I ve vzdálené budoucnosti a bez ohledu na to, jestli se v ní platí zlatem nebo samotným časem, jsou její obyvatelé puzeni stejnými touhami a emocemi, jako je tomu dnes. Ať se pohybují ve vesmírném nekonečnu nebo po ulicích martských měst, stále to jsou tíž lidé, kteří se milují i nenávidí stejně jako my.

Hannu Rajaniemi v pěti bodech

  • Narodil se v roce 1978 ve finské Yliviesce, žije v Edinburghu ve Skotsku.
  • Píše science fiction a fantasy zároveň ve finštině i angličtině.
  • Obdržel titul B.Sc. v matematice na univerzitě v Oulu, certifikát z univerzity v Cambridgi a Ph.D. na matematicko-fyzikální fakultě v Edinburghu.
  • Jeho první krátká povídka nesla název Shybuia no Love (2003), načež ji přejmenoval na Deus Ex Homine pro antologii skotské sci-fi a fantasy.
  • Jeho debut Kvantový zloděj byl publikován v roce 2010 a získal cenu za nejlepší sci-fi ve finštině.

Uvedená příbuznost s naší současností je však viditelná až po několika stránkách knihy, která skalní fanoušky hard sci-fi jistě nadchne, avšak kterou mohou být rekreační čtenáři poněkud zaskočeni. Vstup do příběhu ve věznici neznalé postraší, že by se příběh mohl odehrávat jen zde či v myšlenkách, popřípadě v nějaké obdobě filmové Kostky či série Saw, ze které není úniku. Naštěstí se čtenáři brzy dostanou i s hlavním hrdinou na čerstvý přečerpávaný vzduch v nitru Mieliny živoucí lodi.

Kvuptněte si na Mars

Autor čtenáře postupně seznamuje s matoucími detaily, které o Mieli a jejím poslání čas od času utrousí, aby ho tak ujistil, že nic není a nebude, jak se domníval. Množství fascinujících nových slov, jež při popisu ještě zvláštnější reality Rajaniemi používá (překladatelce musely dát opravdu zabrat), občas poněkud ztěžuje čtenářovu orientaci a možnost představit si, co se právě děje. Proto je třeba číst román velmi pozorně, neboť v něm i chybí vysvětlivky či cokoli podobného.

Po několika stránkách se však užaslý čtenář s autorovým stylem sžije, leckteré novotvary si osvojí a oblíbí, nebo alespoň získá pocit, že chápe, co jimi autor myslí. Prvotní šok skoku do ledového vesmírného vakua vystřídá čtivé a svižné pátrání po Jeanově minulosti, let na ulicích martského města Morna, kde žebráci prosí o drobečky času, komunikace probíhá přes bubliny gevulotů a i ti nejbohatší si uvědomují budoucí službu

Mlčících, až se jim hodinky dostanou na nulu

Příběh má hned několik rovin, mezi kterými je třeba se orientovat a pochopit vzájemné souvislosti, stejně jako několik vypravěčů. Přestože se to může jevit příliš složité, díky autorovu literárnímu umění to až tak těžké není. Dějová linka vyprávění není příliš překvapivá ani svými odbočkami či zvraty, avšak díky tomu, jak se odehrává a jak ji Rajaniemi vypráví, se mění v něco zcela neotřelého a úžasného.

Kvantový zloděj je zatím první částí plánované trilogie, proto není její vyvrcholení až tak bombastické, přesto je zatím uspokojivé a jen podněcuje v čtenáři snahu představit si, jak by mohl příběh pokračovat či dopadnout. Snad nebude třeba čekat dlouho, když pokračování Fraktálový princ již v originále vyšlo.

  • Hannu Rajaniemi: Kvantový zloděj
  • Laser-books (edice Moderní díla SF), 2012
  • překlad: Daniela Orlando
  • obálka: Kekai Kotaki
  • 352 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
27. února 2013, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Celkem se mi to líbilo, ale po dalších dílech nesá...
finka - 27. 02. 2013 08:49

Celkem se mi to líbilo, ale po dalších dílech nesáhnu. Zůstanu u svých oblíbených hard military kyberpunk sci-fi autorů, tohle bylo na mě moc Matrix. Nejsem až takový čtenář intelektuál :-))

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kvantový zloděj

Kvantový zloděj
Vložit do pytle na zboží  Koupit 279 Kč 251 Kč