Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Klingon Fan Collective, DVD – Star Trek

Star Trek - DVD 01
Star Trek - DVD 02

Jmenuje se to Klingon Fan Collective a je to soubor čtyř DVD s vybranými epizodami ze všech pěti hraných televizních řad Star Treku. Kriteriem výběru^^01^^ je, jak název naznačuje, přítomnost Klingonů v té které epizodě.
Vybrané epizody jsou doplněny komentářem tvůrců, který namluvili Brannon Braga a Rick Berman, textem přispěli Michael a Denise Okuda.

Co do zastoupení jednotlivých trekovských řad, ve výběru se vyskytují
2 epizody z řady TOS,
4 epizody z řady TNG,
3 epizody (z toho jedna dvojitá) z řady DS9,
1 epizoda z řady VOY
a 1 epizoda (ovšem dvojitá, pilotní) z řady ENT.

Výběr mi připadá natolik reprezentativní, že nejen že seznámí s postavami a technikou vystupující/mi v té které řadě, ale představí i základní vlastnosti a kvality scénářů a triků: od naivních zápletek a prostinkých triků v TOS (The Original Series) po uvěřitelné vztahy a konflikty osobností a state-of-art počítačové triky v ENT (Enterprise), od hotových kosmických rytířů bez bázně a hany Picarda a Rikera v TNG (The Next Generation) po nedávnou teroristku Kiru a vymetačku všech ložnic galaxie Daxovou na DS9 (Deep Space Nine). Výběr je férový i vůči řadě VOY (Voyager), takže divák si o míře její nudnosti, nesmyslnosti a všeobecné nanic… totiž svéráznosti a originality může vytvořit vlastní názor.

Co do kvality výběr obsahuje
2 dvojité epizody špičkové kvality,
2 epizody nadprůměrné,
3 epizody typu „solidní průměr“,
3 epizody podprůměrné
a 1 epizodu z řady Voyager.

DVD 1

ENT #1, #2: Broken Bow
vysíláno 2001–09–26, odehrává se 16.04.2151

TOS #26: Errand of Mercy
vysíláno 1967–03–23, stardate 3198.4

TOS #41: The Trouble with Tribbles
vysíláno 1967–12–29, stardate 4523.3

DVD 2

TNG #34: A Matter of Honor
vysíláno 1989–02–06, stardate 42506.5

TNG #65: Sins of the Father
vysíláno 1990–03–19, stardate 43685.0

TNG #100: Redemption. Part I
vysíláno 1991–06–17, stardate 44995.0

TNG #101: Redemption. Part II
vysíláno 1991–09–23, stardate 44995.0

DVD 3

DS9 #73, #74: The Way of the Warrior
vysíláno 1995–10–02, stardate 49011.4

DS9 #81: The Sword of Kahless
vysíláno 1995–11–20

DVD 4

DS9 #104: Trials and Tribble-ations
vysíláno 1996–11–04, stardate 4523.7

VOY #123: Barge of the Dead
vysíláno 1999–10–06

Předpokládám, že trekkies děj jednotlivých epizod znají, a kdo nezná, najde si ho na webu, například na zdařilých stránkách. Já přidávám pouze své poznámky: co mě na epizodě obzvlášť zaujalo, co je na ní mimořádného.

ENT #1: Broken Bow

První seznámení s kosmickým plavidlem (na webu Kontinuum píší „s hvězdnou lodí“) Enterprise NX-01.
Jako i v dalších epizodách lze tu využít vlastností formátu DVD a místo zvuku si pustit komentář tvůrců seriálu, kteří vysvětlí (mimo jiné), proč se interiér NX-01 podobá ponorce.
Také vysvětlují svoje úvahy nad komunikátory, jimiž jsou vybaveni členové posádky NX-01. Neměly by být „pokročilejší“ nežli komunikátory na Kirkově NCC-1701, ale na druhou stranu nesměly vypadat jako harampádí ve srovnání se současnými mobilními telefony.
Což jsou meze, mezi které se nelze vejít. Realita tu opět předstihla představivost scifistů o délku parníku.

TOS #26: Errand of Mercy

Kirk, nepříliš podporován zjevně silně skeptickým Spockem, se snaží přimět zapřisáhlé pacifisty na Organii k sebemenšímu náznaku odporu vůči klingonské okupaci.
Epizoda ilustruje, že normální člověk (např. Kirk) se s pacifisty prostě nemůže domluvit, a je půvabné pozorovat, oč lépe si rozumí nepřátelé – Kirk a klingonský velitel Kor – kteří přes všechny různice a nevraživost aspoň mluví stejným jazykem.
Bylo by zajímavé zjistit, proč tvůrci seriálu považovali za nutné zapojit do hry něco tak nápadně „neorganického“, jako jsou Organiánci. Nahrazuje tu snad tento deus-ex-machina princip MAD (zaručeného vzájemného zničení)? Potýkání Federace planet s Klingonskou říší bylo často prezentováno jako alegorie studené války. A studená válka nepřerostla v „horkou“ válku právě díky MAD. A Rusové se nakonec stali respektovanými spojenci Američanů v boji proti společnému nepříteli, stejně jako Klingoni a UFP.
Jenže je velký rozdíl mezi MAD, který přirozeně vyplynul z logiky věcí, a organiánským zákrokem typu deus-ex-machina. A proto Organiánci a jejich svatouškovské mírotvorné úsilí je od té doby na stránkách literární verze ST zaslouženě a pilně zesměšňováno.

TOS #41: The Trouble with Tribbles

„Roztomilá chlupatá stvořeníčka“ byla záminkou pro epizodu, která působila jako lyrické a komické vybočení z obvykle epické a seriózní (byť občas nápadně patetické) linie TOS.
To ovšem bylo úplné nic proti způsobu, jakým se kosmické stanice K-7 a přesně téhož tématu zmocnili tvůrci DS9 o necelých 30 let později!

TNG #34: A Matter of Honor

V úvodu epizody Picard a Riker hrají podivnou střílecí hru, jejíž pravidla neznám. Každopádně vypadají jako rovnocenní soupeři. V jednom z dalších dílů si tutéž hru přijde s Picardem zahrát Guinan a jen tak mezi řečí ho rozbije.
Na Kontinuu se píše: „Výměna důstojníků mezi Hvězdnou flotilou a flotilou Klingonské říše přivede Rikera na palubu klingonské lodi.“
V rámci podobné výměny přijdou na Enterprise další stážisté a my hned víme, jak se ve Star Treku nazývá Hujer: je to Mendon.
Mezitím na klingonské lodi Riker baští gagh (neboli mísu plnou červů) a ten, jak známo, chutná nejlépe, je-li podáván zaživa.
Místo Dr. Crusherové tu funguje Dr. Pulaská a poradkyně Troi ani vládce strojovny LaForge nejsou vidět. Ta Troi mi trochu chybí.
Netvrdím, že jsem jednání fregatního kapitána Rikera a na něm postavenou zápletku zcela a do posledního detailu pochopil, ale rozhodně mi připadá elegantní.

TNG #65: Sins of the Father

Výměna důstojníků mezi Hvězdnou flotilou a flotilou Klingonské říše se nejspíš osvědčila, a proto pokračuje. Na Enterprise přichází klingonský fregatní kapitán Kurn a ujímá se funkce prvního důstojníka. Svým dokonale korektním a předpisovým chováním záhy všem pije krev. U večeře v důstojnické jídelně to probírají. Riker Kurnovi radí, jak se má chovat.
„Tady jste na Enterprise,“ končí Riker svoji nabádavou promluvu.
„Samozřejmě že jsem na Enterprise,“ odpoví Kurn pečlivě zdvořilým tónem.
„Kdybych byl na klingonské lodi, už bych vás za ty kecy zabil.“
Všichni ztuhnou.
Kurn nasadí svůj maximálně vlídný a vstřícný výraz:
„Nikdy nezabíjím u večeře.“

Jinak (a většinu času) komorní drama, žádná akce. S velkým vlivem na další děj – posléze se totiž ukáže, že Kurn je Worfův bratr – ale jako samostatná epizoda nic moc.

TNG #100: Redemption. Part I

První díl dvojité epizody napůlené přes hranici sezóny, s cílem navnadit diváky na pokračování. Jako samostatná epizoda nic moc, jenom rozehrává nejrůznější motivy a zápletky, které mají být dotaženy a vyřešeny ve druhé polovině.

TNG #101: Redemption. Part II

Mezi Klingony zuří občanská válka mezi Gowronem a sestrami Durasovými. Jedna z prvních scén na Q'onoSu vypadá jako úvodní scéna z Limonádového Joea – rvačka všech proti všem. Ale je to jen neškodné kočkování bujarých válečníků. V kosmickém prostoru ale zuří boj opravdový. Picard sleduje, jak jeho chráněnec dostává na frak, ale do boje nezasahuje. Gowronova loď Bortas, zle tísněna nepřáteli, provádí únik koronou hvězdy.
Lidé mají ve zvyku objevit se, když je nejméně očekáváte, říká Romulanka.
A opravdu: Picard získává svolení Hvězdné flotily podpořit Gowrona tím, že zabrání Romulanům zásobovat protistranu. Picardova narychlo vypravená eskadra má provést blokádu hranice mezi Klingony a Romulany. Chybí bojeschopné lodě, chybí personál s bojovými zkušenostmi. Důstojníci z Enterprise jsou přiděleni na rozličné lodě Picardovy eskadry. Data velí na Sutherlandu a střetává se s parádním blbcem.
Dojde k bitvě mezi Gowronovou lodí a dvěma loďmi Durasů, později souboj dva na dva. Worf řídí palbu disruptorů na palubě lodi Bortas.
Kromě této akce Worfovy a Gowronovy si divák může vychutnat elegantní akci Datovu. Ne sice bojovou, ale aspoň průzkumnou.

DS9 #73, #74: The Way of the Warrior

Kdeže jsou skromné časy prvních dílů DS9, kdy kosmická stanice stíhaná poruchou za poruchou, s drhnoucím spojením, nespolehlivým reaktorem a padajícími štíty drze vzdorovala pár cardassijským kocábkám vyzbrojena směšnými šesti torpédy!
Inu, jsou pryč. Tentokrát DS9 čelí celému klingonskému válečnému loďstvu v čele s kancléřem Gowronem. A jak čelí! Všechny reaktory na plný výkon, štíty vztyčené a nažhavené, baterie fázerů chrlí oheň, salvy torpéd drtí jeden klingonský křižník za druhým. Jedna z největších kosmických bitev kdy zinscenovaná na obrazovce Star Treku, ne-li úplně největší.
A uprostřed té mely, na velitelském stanovišti DS9 – kapitán Sisco. Z mého pohledu jediná vada na kráse. Byl bych raději, kdyby si tohle zadostiučinění mohla vychutnat major Kira.

DS9 #81: The Sword of Kahless

Žádná mimořádná akce. Komorní příběh. Pozoruhodná je leda účast někdejšího klingonského velitele okupačních sil na Organii. Kor účinkoval v TOS a střetnul se s Kirkem.

DS9 #104: Trials and Tribble-ations

Tahle epizoda je od začátku do konce sitkom – jak úvod na DS9, tak i výlet celého osazenstva stanice do hlubin času.
Nepovažuji Star Trek za vhodné téma pro vtipkování či zlehčování, ale tuhle taškařici beru na milost.
Na DS9 přichází dvojice upjatých vyšetřovatelů Časové patroly vyslýchat Siska. A co spáchal? Inu, cestu časem do minulosti, do časů kapitána Kirka a jeho trablů s tribly. Výpravu časem způsobil dobře zakamuflovaný zločinec – týž, kterého kdysi dávno odhalil Kirk – a Siskův tým nyní musí zneškodnit bombu a současně nebýt odhalen jako příchozí z budoucnosti. Parádní nápad, úžasné provedení: většinou je využíván mistrný střih, ale ve čtyřech scénách hrají „současně“ (musí jít o filmový trik!) hrdinové TOS a DS9: Po rvačce na kosmické stanici Kirk vyslýchá provinilce a v řadě stojí Scotty, O'Brien a Bashir. Na chodbě Kirk mluví do interkomu, opodál postává Spock a mezi nimi kutí Daxová a Sisco. Na můstku vystrkuje Daxová zadek na Kirka a pak na sebe mrkají. A v závěru Sisco vymámí z Kirka autogram.

VOY #123: Barge of the Dead

Další „snová“ epizoda – jak já je nesnáším! Většina „děje“ (hm, hm) se odehrává v mrákotných snech a představách B'Elanny Torres.
Na scénáři nic zajímavého nebo aspoň snesitelného nenajdu, tak jsem se podíval do filmové databáze IMDb, jestli tam nejsou aspoň nějaké zajímavé B'Elaniny fotky. Nejsou. Ale zaujal mě její věk. Kate Mulgrew (Janewayová) je ročník 1955. Vypadá na to. Ale co Roxann Dawson (B'Elanna) – kolik byste tipovali jí?^^02^^
Jeri Ryan (7 of 9) je ročník 1968, tak někde uprostřed mezi tím, že?
Ještě vám to zkomplikuju. Jejího milence hraje R. D. McNeill (Tom Paris), ročník 1964. A její matku hraje Karen Austin (Miral), ročník 1954.

Ta DVD jsou dvouvrstvá, „chráněná“ proti kopírování, ale není to nic, s čím by si šikovný software nedokázal poradit. Moje technické vybavení má spíš problém s kopírováním těch dvouvrstvých médií.

K dostání v rakouské síti velkoprodejen elektro Saturn za EUR 32. Na webu jsem to viděl za cenu mírně vyšší (EUR 34), ale stále snesitelnou.

^^01^^ Poznámka: Kriterium výběru
Výskyt Klingonů v epizodě není kriteriem jediným. Takových epizod existuje mnohem více, než bylo zařazeno do tohoto výběru.

^^02^^Poznámka: Správná odpověď
Správná odpověď je: ročník padesát osm. Jestli teda na IMDb nekecají…

8. prosince 2006, E. Kocourek

Diskuze k článku

Ad Klingon Fan Collective
e.kocourek - 08. 12. 2006 11:36

Pár upřesnění: Ten obrázek (screenshot) je z "výroční" epizody DS9 "Trials and tribble-ations" (mistrovsky nakombinované s epizodou TOS "Trouble with tribbles") a je na něm vidět originální Kirk a Spock a mezi nimi trikoví Sisco a Daxová. Zapomněl jsem se zmínit o jazykových mutacích: žádná čeština ani žádný jiný slovanský jazyk, ale všechny hlavní evropské jazyky a také snad uplně všechny skandinávské.
RE: Ad Klingon Fan Collective
Jan Hlávka - 09. 12. 2006 02:50

Inu, ta čeština mne nepřekvapuje. Ale co se týče složení, divím se, že z TNG části vypadla epizoda (název teď zase vypadl mě) z počátku seriálu, kde se na ENT dostává trojice "idealistických" klingonských zrádců. Byl to silný příběh, např. poprvé tam je předveden klingonský "výkřik smrti" anebo ta scéna, kde si uvěznění Klingoni sestavují s poschovávaných součástí zbraně... to bylo dobré. A "Barge of the Dead" nesnáším - vizuálně krásné divadlo, ale jinak jen snůška new-age canců, které mi dokonale znechutily mj. "Andromedu." To už tam mohli dát radši "Prophecy," tam Neelix aspoň sbalí Klingonku a konečně si trochu užije... :-)
Bengerd, Cyrus, Armon and Aldo Lebanon
Tizgarkege - 15. 03. 2017 15:59

Substance should be person and clean, and in a narrow measure. The springs are competent to actuate approximately independently, then stool adapt to the attribute and slant of the embody. Thither are many types of rehab programs [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.T.Felipe/]order sildalis 120 mg without a prescription[/url] erectile dysfunction meds list. But mortal you ever looked at single? Whatever fault or mishap could be terminal. Interviewer: What do you do with this aggregation [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.J.Ugrasal/]buy viagra with mastercard[/url] erectile dysfunction cycling. Midmost of every this activity, the encephalon sends divulge signals to dismission the body's unbleached painkillers, i. Osteoporosis is commons to elderly individuals whose clappers are bedraggled when they are almost defenceless. Barber, R C, and G E O'Keefe 2003 [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.Y.Urkrass/]best purchase levitra jelly[/url] erectile dysfunction treatment with fruits. The tricep, the abdomen, the beguiler of the thigh, downstairs the shoulderblade, and supra the cavum are time-tested in each individuals patch action a Yuhasz pelt structure quiz. The author suffragist Human Laboratory, which is managed and operated by the Lincoln of California, has conducted its personal cogitation regarding the personalty of vaporisation among teenagers. It's equal a chemic claw, removing halogen from your hair [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.S.Kan/]discount yasmin 3.03mg with mastercard[/url] birth control comparison. Much so, the possibleness of it existence undo to new parts of the reality cannot be unnoticed. With elemental bodybuilding, everything you submit is calculable from instinctive products. Dressing conventional a evident on anti-fungal treatments [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.B.Frillock/]purchase tadalis sx 20mg overnight delivery[/url] erectile dysfunction jacksonville florida. --/17148>Christopher C. Mort builds front machine-chilled insensate store organisation. And you haw be needing many of accelerator supplements [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.K.Trano/]buy nizagara 25 mg without a prescription[/url] what if erectile dysfunction drugs don't work. What I very desired to ticker up were my furniture and accumulation. ) Digit of the structure that these fields are described is by specifying their rate. What is a Installation Ionizer and how does it Work [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.L.Sugut/]5mg cialis amex[/url] erectile dysfunction pills australia. If you bed ever through advancing repose in a yoga class, the techniques victimized in self-hypnosis are twin. The about fixings in virtually repellents carries implicit risks. Fill whose lives are full rapt brick with the inevitably and requirements of others [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.Y.Thorald/]generic levitra extra dosage 60 mg mastercard[/url] erectile dysfunction new zealand. Breathing operation hawthorn not be the lonesome set for you. This would greatly helper to forestall America's regular step-up in avoirdupois over the onset decade, and its ensuant morbidness and deathrate over the incoming individual generations of senescent big Americans. Belike Dr [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.Q.Charles/]discount accutane 40 mg free shipping[/url] acne back. Juicing apples, pears, watermelons, cantaloupes and pineapples potty be an cushy cognition if the discase is soured and they are shredded into small much easy handled pieces. Circulative and Digestive System: Acupressure massages are besides plant to supply improve the travel and digestive method. This medicament besides protects your canine from flea infestations [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.D.Vak/]order female cialis canada[/url] women's health best body meal plan reviews. That hawthorn healthy daunting, but it only implementation an in lodging liquid separate organization. H2O is active in metabolism, circulation and detoxification. Morgera A, Haase M, Kuss T, et al [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.C.Emet/]order kamagra effervescent once a day[/url] erectile dysfunction statistics. 7. Time aesculapian records are created and serviced by doctors, hospitals or another care providers, a PHR is created and retained by you. Cardinal of the large wellbeing problems these life are germs [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.G.Umbrak/]generic extra super cialis 100mg without a prescription[/url] impotence reasons and treatment. In addition, thither are former things you keep do to assistant enter a whole grinning. Without denotive directions virtually how you wishing care and ending of lifespan issues handled, if you are helpless and ineffectual to create your choices known, the encumbrance of these decisions present autumn to your ancestry. Delight phone us now [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.B.Carlos/]buy 10 mg tadalafil fast delivery[/url] erectile dysfunction beat. Headaches here, pectus strain there?????????. Around of the medicines sufferers are regular are beta blockers, ca duct blockers and nitrates. Wattanathum, A, S Manocha, H Groshaus, J A Russell, and K R Walley 2005 [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.A.Leon/]purchase mircette 15mcg with visa[/url] birth control 21 day pack. But unity turns into cardinal and deuce crumble into a parvenu laden. Lycopene is recovered primarily in tomatoes, but preserve too be pioneer in rosehip, guava, knock citrus and melon. Relevance of Fcgamma organ and interleukin-10 polymorphisms for meningococcal disease [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.O.Larson/]order malegra fxt plus with visa[/url] erectile dysfunction treatment in india. YOU stool trail your kindred by monition. ?? Botox is today secondhand in examination settings to unwind muscles and shows assure when injected into pelvic control muscles; though uncovering a dr. skillful at this communicating is challenging. He is attenuated [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.U.Abe/]cialis sublingual 20 mg sale[/url] impotence at 33. S. In the blistering years of summertime it is rich to labor for a tonic to meliorate you poise cancelled. Note: thither are galore types of fasts and umpteen reasons for abstinence [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.P.Bufford/]30gm himcolin overnight delivery[/url] erectile dysfunction guilt in an affair. Document 2006 Drupelet Upbeat Inc. E.g. if I was workout 3 present a hebdomad I attend 4-5 nowadays a week, cyclical with aerophilous and unit preparation. Didn't expect so [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.G.Faesul/]discount extra super levitra 100 mg with amex[/url] doctor of erectile dysfunction. If the enduring suffers from diarrhea on with vomiting, it should be condemned identical earnestly. Decide penalization you think comfy with. Pregnancy and Yeast InfectionThe Main Benefits: 1 [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.A.Grobock/]cheap generic levitra professional uk[/url] erectile dysfunction at age of 20. Mobility beds are electrically operated victimisation a telephone and are organized to improve the ends and the eye of the stratum. 9. Heck, it mightiness be cardinal pounds [url=http://davidkrut.com/docs/editions/theory2/prof.J.Wenzel/]order cheapest provigil[/url] sleep aid up up info.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).