Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, ve dnech 25.-29.10. bude v brněnském Arrakisu zavřeno z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Jak se vypořádat s neposlušnými roboty vás naučí jen v Drsné škole Franka Millera, Miller Frank & Darrow Geof: Drsná škola

Miller Frank & Darrow Geof: Drsná škola

Poklidné ráno, automobilová honička, souboj na ulici, spousta střepů, oleje a šroubků, tvrdá rána reality, totální výmaz paměti i sexy (?) robotka – to všechno zažije v jeden den robotický zabiják Nixon v akcí nabytém komiksu, za který by se nemusel stydět ani Leonardo da Vinci. Nebo se onen robot jmenuje Carl? Nebo snad Harry?

Drsná škola vypráví jeden den v životě robota číslo čtyři Nixona, ten si však myslí, že je obyčejný muž se slušnou prací a perfektním rodinným životem. Ve skutečnosti pracuje jako nájemný zabiják, který dokáže nadělat opravdu neskutečnou paseku, a který mylný dojem o svém životě nabývá díky vymazávání paměti a kontrolování mysli.

Tento den má být ale jiný. Prakticky hned po poklidném odchodu do práce jej napadne žena, která unesla holčičku. (Fakt, že ona holčička čirou náhodou vypadá přesně jako Nixnova fiktivní dcera, on vcelku ignoruje.) Po zničení části města zjistí, že žena je spíše robotického původu a že ani on není přímo z masa a kostí, jak by správný člověk být měl. Odmítne si to ale připustit a robotku zničí. Během cesty domů si však všimne, že na ruce má značku firmy, ve které byl stvořen, a uvědomí si skutečnou pravdu.

I když je děj opravdu poutavý, člověk si u něj příliš nepočte. Na většině stránek se objeví maximálně jedna či dvě věty, ale i to poměrně vzácně. V celém komiksu spíš převažují kresby v podobě velkých dvoustránkových obrazů. Díky tomu lze Drsnou školu přelouskat zhruba za půl hodinky i s pořádným prohlédnutím ilustrací. Což může někdo brát jako plus, jiný zase jako mínus. Čtenáře to ale rozhodně umocní v dojmu, že se tu jedná o dynamický a akční děj.

Kdo je sakra ten Nixon?

Všechny postavy z kovu a drátků tvrdí o Nixonovi, že je jejich jedinou a poslední šancí. Ale v čem? O Nixonovi je známo pouze to, že bojuje, dokud mu zbývá poslední šroubek. A také do té doby zdemoluje větší část města. Ale k čemu takovou schopnost roboti potřebují? Jsou snad nějak utiskováni a chtějí se s pomocí robota číslo 4 vzbouřit a zachránit se?

Vzhledem k tomu, že se celý děj odehrává pouze během jednoho dne, vypadává chvílemi z kontextu. Proto bude muset čtenář občas zapojit svou fantazii a děj si trochu domyslet.

Kresby do těch nejmenších detailů

Grafika v režii Geofa Darrowa vypadá spíše jako umělecké dílo než jako ilustrace ke komiksu. Kresby zaujmou svou propracovaností, ale především svými detaily, kdy na dvoustranné ilustraci lze nalézt každičký miniaturní šroubeček a další malé částečky třeba ze zničeného auta či zdi. Panu Darrowovi za to náleží nemalý respekt, protože nad tak detailní kresbou musel strávit neskutečně času. Takový styl s sebou však přináší jedno úskalí. Po výtvarné stránce patří Drsná škola do galerie. Ve změti všelijakých drobných věciček se čtenář může místy ztrácet a nevědět, na co se podívat dříve. Některé strany díky tomu vypadají i daleko chaotičtěji, což příliš nezachránil ani velký formát, který se prvně představil právě u nás.

Frank Miller v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1957 v americkém státě Maryland.
  2. První úspěch mu přinesla práce Spider-man and Daredevil.
  3. Byl jedním z prvních kreslířů pracujících na volné noze.
  4. Vytvořil několik významných sérií jako Sin City nebo 300.
  5. Pracoval i jako scénárista a režisér.

Pokud čtenář stojí o dílo plné hlubokomyslných rozmluv a dlouhého popisu situací, měl by se podívat po něčem jiném. Přeje-li si ale opravdu akční a dynamický příběh, v němž není nouze o násilný nebo sexuální obsah, představuje Drsná škola jasnou volbu. Zaujme určitě nejenom rychlým dějem, ale i velice propracovanou kresbou. Nevýhodou může být určitá zmatenost po přečtení, způsobená neúplným dějem.

  • Miller Frank & Darrow Geof: Drsná škola
  • Comics Centrum, 2013
  • překlad: Václav Dort
  • obálka: Goef Darrow
  • 128 stran, 699 Kč (v e-shopu Fantasye již za 629 Kč)
17. června 2013, Jakub Kunc

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Drsná škola

Drsná škola
Vložit do pytle na zboží  Koupit 699 Kč 629 Kč