Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 29.10. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. V brněnském Arrakisu je ze stejného důvodu zavřeno i 27.10. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Homo špiritusus, Andrzej Pilipiuk

Pilipiuk Andrzej: Homo špiritusus

Již šesté pokračování příběhů slavného exorcisty amatéra Jakuba Vandrovce z polských Vojslavic. Kdo nezná, možná více pochopí z inzerátů… Exkluzivní rakve. Nové, použité, leasing. Stálí klienti – klimatizace zdarma. Kurzy buranství a sprosťáctví. Poslanci – 25% sleva. Betonování, zazdívání, likvidační práce. Pohřeb v ceně služby.

Homo špiritusus vás zaujme hned na první pohled obálkou, z níž na vás zběsile koulí očima důchodce, v modrém vaťáku, se starýma gumákama a drátem kolem pasu, a chystá se vás setnout kosou… Člověk, který má vyšší IQ než kdokoliv na této planetě, jedinec obdařený silou skály lámat, odvahou neznající hranic a ctí rovnající se Chamurappiho zákoníku – oko za oko, zub za zub, báječný kamarád a neuvěřitelný konzument alkoholu. Tak by se dal popsat hlavní hrdina, Jakub Vandrovec. Tedy, dal by se takto popsat, pokud máte nasazené růžové brýle nebo jste mu velice nakloněni. Jelikož druhý pohled na tohoto exorcistu amatéra, hřbitovní hyenu kradoucí zlaté zuby, vraha německých vojáků, pomstychtivého tvora, ničitele smrtky, vraha čertů, svědka potopení Titaniku a tvůrce mnoha jiných podivných úkazů a příběhů, je veskrze negativní. V útlém svazku, který je již šestým soupisem neobyčejných, bláznivých a v mnoha případech zcela jistě i vymyšlených příběhů, tohoto místního notorika, vykradače hrobů a zcela jasně i senilního důchodce, se setkáme se třemi krátkými epizodkami z Jakubova života a jedním delším líčením, veleslavné návštěvy tohoto samouka exorcisty v hlavním polském městě.

Jakubova poslední mise vypráví o tom, co se stane, když vymýtají vymítače, a když spolupracují nebe i peklo na tom, jak se jednou pro vždy Jakuba zbavit. Závěr samozřejmě překvapí perfektní pointou. A objeví se tu i severský mistr podfukář a pán lsti Loki v nezvyklé roli.

Úpis – pokud máte rádi historické romány od Henryka Sienkiewicze, tento příběh se vám bude líbit, jelikož se s Jakubem podíváme do historie okolí Vojslavic. Semen a Jakub se tam vypraví, a pomáhají místnímu šlechtici vyrvat úpis nehodného příbuzného z čertových spárů. Jak si s tím poradí, vám neprozradím, protože některé situace nemůže vymyslet ani slavný grafoman. Zánět popisuje, jak může dopadnout natáčení, když se využije služeb polských filmařů a herci nejsou jen tak obyčejní, a Jakub s kumpány opijí místního felčara a na grandiózní závěr je zaděláno.

Homo špiritusus (podle ní má celá kniha název) je dlouhý příběh, v němž se Jakub se svým přítelem Semenem vypraví do hlavního města při honu na šamana rodu Bardaků, jistým Yodem. Dochází ke střetu síly a nebezpečí číhá všude kolem. Zároveň vidíme i zkušenosti spisovatele s historií (koneckonců je to archeolog), protože nám ukazuje osídlení Polska v minulosti.

Pilipiuk Andrzej: Sestřenky

Kniha hýří mnohými nápady a nezvyklostmi, i když věrné čtenáře ničím novým nepřekvapí, kromě dalších humorných příběhů Jakuba. První tři povídky nevybočují z klasického schématu příběhů o tomto jedinci, kdy se dostává do nepředstavitelných situací, které řeší svým vlastním způsobem a hlavně se na konci dočkáme svérázného rozuzlení nebo speciálního finále. To se ale bohužel časem může přejíst, ale to není případ Jakuba. Autorovi nelze upřít, že opravdu umí krátké povídky náležitě vyšperkovat a je to povídkář na slovo vzatý. Už jen ten bezpočet příběhů, které jeho hlavní hrdina zažívá, nebo jsou v rámci příběhů jen zmíněny a nastíněny. Autor má za sebou i tři samostatné knihy o rodině Krušewských (Sestřenky, Princezna, Dědička), kde sledujeme příběhy „rodinného“ klanu.

Bohužel novela Homo špiritusus na kvalitě ztrácí. Z Vandrovce se stal senilní dědek, který není schopen si pořádně poradit s nepřítelem, v hlavním městě je neschopný a často nebýt Semena nezvládne ani přejít silnici. Zápletka má plno nápadů, ale využívá klasická klišé a trendy fanoušků nejenom fantasy, ale i sci-fi. Působí až moc roztahaně, právě kratší forma by tomuto příběhu dodala šťávu a vypuštění některých pasáží by vůbec neškodilo.

Andrzej Pilipiuk v pěti bodech:

  1. Narozen 20. března 1974, polský spisovatel fantasy, zejména humorné.
  2. Původním povoláním je archeolog.
  3. Jeho kořeny sahají do Vojslavic v okrese Chelmském, kam také často situuje děj svých příběhů popisující tamní folklór a kolorit.
  4. Proslul hlavně dílem popisujícím život Jakuba Vandrovce, mezi jeho další práce patří novela Sestřenky za níž dostal v roce 2003 cenu Janusze Zajdela, která se dočkala i pokračování.
  5. Mezi jeho záliby patří archeologie a historie (zejména období vlády Mikuláše II.), z dalších oborů astronomie, fyzika, chemie (výbušniny, výroba a konzumace alkoholu), medicíny (tropické choroby), geologie (hledání ložisek zlata, platiny a diamantů) a informatika.

Na druhou stranu, nevybočuje z klasického schématu příběh. Jakub tu má nepřátele, s nimiž se potřebuje vypořádat, a na pomoc si vybere jednoho ze svých věrných kumpánů, se kterým problém vyřeší. Bohužel, jak jsem psal výše, až na moc dlouhém rozpětí stránek.

Pokud bych měl hodnotit v rámci celé série, nepatří Homo špiritusus mezi nejslabší, ale ani mezi nejlepší díly. Vřele ho ale doporučuji všem, kteří o Jakubovi nemají ani potuchy a chtějí si nechat zničit své klidné sny tímto exotem, a je samozřejmostí pro věrné příznivce tohoto exorcisty samouka.

  • Pilipiuk, Andrzej: Homo špiritusus
  • Laser-books, 2011
  • překlad: Pavel Weigel
  • obálka: Andrzej Łaski
  • 312 stran, 269 Kč (v e-shopu Fantasye již za 242 Kč)
2. května 2012, Jan Kundera

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).