Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Hodiny života tikají stále rychleji!, Tommy Wallach: Všichni jsme hleděli vzhůru

Wallach Tommy: Všichni jsme hleděli vzhůru

Čtyři američtí středoškoláci poklidně žijí své životy. Maturita se blíží a s ní pomalu přichází i nový začátek. Na někoho čeká prestižní škola, někdo půjde sbírat sportovní vavříny. Jiný se jen tak poflakuje. Proč také někam spěchat, vždyť mají celý život teprve před sebou.

Jenže jednoho dne se všechno změní. Přiletí totiž Ardor, malé nic neznamenající světélko, které na nás dnem i noci pomrkává svou bleděmodrou září. Pobleskující koule už nestojí na místě, ba právě naopak, začala se až nebývale rychle přibližovat směrem k zemi.

Nastává šokující zjištění, že tohle není jen obyčejné modré „cosi“, nýbrž mohutný asteroid, který s pravděpodobností 2:1 za několik málo týdnů zničí všechny a všechno, na čem kdy záleželo. Planeta Země tak bude prázdná a zcela bez života…

Příběh románu Všichni jsme hleděli vzhůru je vyprávěn z pohledu čtyř různých studentů, kteří umně ztvárňují základní lidské charaktery. Flákač, coura, snaživec a sportovec, tito lidé byli zvyklí vnímat sebe sama i své okolí pomocí společenských nálepek, které jim dali ostatní. Kdyby nebylo katastrofy, je zcela jisté, že by o sebe nezavadili ani pohledem. Jenže celé lidské populaci zbývají pouhopouhé dva měsíce. Opravdu tedy chtějí prožít své poslední chvíle tím, že budou i nadále kráčet ve šlépějích, které jim nalinkoval někdo jiný? Nebo se snad konečně vymaní z okovů a začnou žít skutečný život?

Autor má svůj nápad do detailů promyšlený, což dokládá i samotný vývoj příběhu. Na stránkách je totiž naprosto živě a bez jakýchkoliv příkras vykreslen absolutní rozpad demokratické společnosti, kterou provází násilí, chaos a strach z bídného zániku, jenž je, zdá se, osudem předurčen. S blížícím se koncem tak celá situace až nebývale graduje.

Tommy Wallach v pěti bodech

  1. Narodil se 19. prosince v Connecticutu v USA
  2. Vystudoval Newyorskou univerzitu
  3. Povoláním je spíše hudebník, s psaním začal poměrně nedávno
  4. Všichni jsme hleděli vzhůru je jeho debutovým spisovatelským počinem
  5. Nyní chystá další knihu s názvem Thanks for the Truble

Tommy Wallach však nezahálel ani s rozvržením kapitol. Postavy se totiž ve svém vyprávění postupně střídají. Stejně jako jejich životní cesty, které se tu prolínají a tu zase rozcházejí. Díky tomu na čtenářské smysly utočí obrovská a spletitá škála dojmů, která ještě více podbarvuje bezvýchodnost celé situace.

Kniha má proto až pozoruhodné kouzlo, kterým dokáže čtenáři učarovat. Pojednává totiž o něčem, co nikdo z nás nezažil (a ani zažít nechce), zároveň to však zaobaluje do pocitů a činů nám všem důvěrně známých. Až to postupem času začne přivádět k myšlence, co byste v podobné situaci dělali vy.

Titul Všichni jsme hleděli vzhůru bych doporučila všem milovníkům knih pro mladé dospělé, kteří hledají i něco jiného než jen zamilované příběhy. V tomto vyprávění se totiž skrývá víc než jen absolutní beznaděj. Mezi temnotou a zoufalostí prosvítá také naděje.

  • Tommy Wallach: Všichni jsme hleděli vzhůru
  • CooBoo, 2016
  • překlad: Jana Montorio Doležalová
  • 326 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
6. května 2016, Anastasja Vištalová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Všichni jsme hleděli vzhůru

Všichni jsme hleděli vzhůru
299 Kč 269 Kč