Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Gideon Devátá: Vynikající sci-fi nabourávající hranice žánrů, plné nekromancie, napětí a charismatických hrdinek, Tamsyn Muirová: Gideon Devátá (Zapečetěná hrobka 01)

Muirová Tamsyn: Zapečetěná hrobka 01: Gideon Devátá

Ve vesmíru se něco děje. Něco, co může ohrozit existenci celého dosud známého světa. Císaři proto nezbývá nic jiného než povolat svoji nejsilnější zbraň – nekromanty, které pošle na velmi nehostinné místo, aby z nich dostal to nejlepší. A Ctihodné dceři Devátého dvora zase nezbývá nic jiného, než se spojit se svou Nemesis a vytvořit ten nejdokonalejší pár nekromanta a jeho rytíře. Čtenář pak musí udělat už jen jediné – tuhle parádní jízdu si náležitě užít od první věty až po poslední.

Gideon už od dětství trávila každý den i noc ve společnosti zástupu kostlivců, starých řeholnic a sluhů, kteří všichni sloužili vládnoucí rodině Devátého dvora. Jediným jejím vrstevníkem tak byla Ctihodná dcera Harrowhark Nonagesima. Problém vztahu mezi Gideon a Harrow ale spočíval v tom, že od určitého okamžiku se obě ženy doslova nenáviděly a dávaly si to při každé příležitosti najevo. Zatímco Gideon porušovala snad všechna nastavená pravidla, Harrow si nenechala ujít téměř žádný okamžik, aby Gideon mohla znepříjemnit život.

Prostředků navíc k tomu měla opravdu hodně, protože stejně jako její rodiče ovládá nekromancii. Každý z 8 existujících dvorů vládne tímto druhem magie, byť ne vždy se u nich projevuje ve stejné podobě, a právě nekromanti tvoří hlavní zdroj císařovo moci. Takže když Císař povolá dědice každého z dvorů, aby se shromáždili, může to znamenat jen jediné – začíná jít do tuhého. A to doslova, protože místo, kam míří, je ponuré, plné nebezpečí a nástrah. Každý z nekromantů tak potřebuje sebou mít i svého věrného ochránce – rytíře, bodyguarda a parťáka v jedné osobě, jehož hlavním úkolem je zajistit, aby jeho nekromant nepřišel k úhoně.

Problém Harrow ale spočívá v tom, že jediného schopného kandidáta na tuhle roli představuje právě Gideon. Gideon hledající každou možno záminku, aby z mrtvolami posetého Devátého dvora unikla, jež má knihovnu napěchovanou pornočasopisy a jejíž neoblíbenější zbraň tvoří obouruční meč, který se ani zdaleka nepodobá tradičními rapíru. Naštěstí pro Ctihodnou dceru ale každý má svou cenu a každý se dá přesvědčit, aby alespoň předstíral, že je urozený rytíř…

Boření hranic žánrů

Napříč tomu, že základní synopse působí jako vystřižená ze žánru fantasy, není tomu úplně tak. Tamsyn Muirová totiž po celou dobu žongluje na pomezí tří žánrů – na jednou stranu tu máme nekromantskou magii, rytířské souboje a tradiční systém dvorů, které jsme zvyklé vídat u fantasy knih, na tu druhou jsou tu vesmírné lodě, cestování na jednotlivé planety a pozůstatky dávných civilizací, které rozhodně nepřipomínají pyramidy v Gíze. A na tu třetí se autorka nebojí místy sáhnout i někam na úroveň survival hororu, když začne být jasné, že někdo nebo něco se rozhodlo nově příchozí nekromanty a jejich rytíře začít nekompromisně likvidovat.

A právě toto nezvyklé spojení představuje nesmírně zábavnou kombinaci, která generuje poměrně velkou dávku napětí, a to po celou délku románu. Jen prozkoumávání temných chodeb a řešení zapeklitých hádanek na tajemné planetě způsobuje čtenářům nejednu potřebu zběsile otáčet stránku za stránkou. Muirová se ale nebojí dávat do děje také klidná intermezza poskytující všem příležitost trochu vydechnout, a kde sahá po druhém stěžejní složce každé knihy, a to k postavám a rozvíjení vztahů mezi nimi.

Vztah sahající do nejhlubších pater lásky

Právě postavy utvářejí stavební pilíř celého románu. Předně se zastavme u ústřední dvojice, kterou tvoří sarkastická, každou kostí v těle drsňácká, ale zároveň velmi loajální a srdečná Gideon a její věčně zádumčivá, prudce inteligentní a často trefně rýpavá Harrow. Obě ženy mezi sebou valnou část děje mají velmi komplikovaný vztah, který se zprvu zdá založený na čisté nenávisti a obdivuhodné schopnosti se navzájem častovat všemožnými nepříliš lichotivými přezdívkami. Nastalé události a celkově vypjaté prostředí je však naštěstí postupně donutí přejít ke vzájemné spolupráci, jež se pomalu ale jistě promění v něco, co směřuje až do nejhlubších pater lásky a oddanosti. Právě tenhle vývoj plný komplexních emocí patří k tomu nejlepšímu, co kniha nabízí.

Tamsyn Muir v pěti bodech

  1. Narodila se roku 1985 na Novém Zélandu a většinu svého života strávila v novozélandském Howicku a Wellintonu.
  2. V roce 2015 publikovala v The Magazine of Fantasy & Science Fiction povídku The Deepwater Bride, za kterou získala několik ocenění.
  3. Pak už následovala její románová prvotina Gideon Devátá, s níž získala cenu Locus a byla nominována na řadu dalších.
  4. V češtině již vyšel druhý díl série Zapečetěná hrobka s podtitulem Harrow Devátá a autorka v současné době pracuje na závěrečné knize trilogie.
  5. Její knihy povedeně pracují s LQBT tématy, jmenovitě s lesbickou romancí.

Trochu složitější případ představují ostatní vedlejší postavy, jež se aspoň zpočátku mohou čtenáři trochu plést. Přeci jen se zde bavíme o více jak 15 vedlejších postavách, přičemž některé z nich mají v knize velmi omezený prostor, a autorka má navíc trochu nešťastný zvyk jim někdy říkat jmény a jindy zase tituly. Naštěstí se ale v úvodu díla nachází malá pomůcka, která čtenářům pomůže v časech nouze zařadit hrdiny do správného dvora anebo propojit rytíře k jeho nekromantovi a naopak. Oproti tomu skoro bez chybný je hlavní záporák, o jehož přítomnosti budete vědět od prvních momentů, ale o jehož totožnosti budete spekulovat až do samotného odhalení. Muirové se totiž jeho identitu daří šikovně skrývat, a když už si myslíte, že víte, kdo to je, účinně vás smete ze stopy.

A pak tu máme závěr. Závěr, který se zakousne hluboko do vašich duší, a velmi pravděpodobně v nich zanechá jistou nesmazatelnou stopu. A to v zcela positivním slova smyslu, jímž vás okamžitě namotivuje těšit se na další díl, který již přistál na trhu českých knihkupectví, a to s podtitulem Harrow Devátá.

Téměř dokonalé dílo

Abychom jenom nechválili, Gideon Devátá samozřejmě není zcela bez chyb, byť se zde odhalují poměrně těžko. Za zmínku stojí snad jen skutečnost, když si autorka od počátku buduje dějovou linii spočívající v tom, že Gideon se musí co nejvíce snažit působit jako skutečná, od mlada cvičená rytířka, jelikož na tom má spočívat pomálu osud celého dvora. Když ale k jejímu odhalení konečně dojde, odbyde se to něčím, co v zásadě připomíná mávnutí ruky. Jde ale jen o drobnou vadu na kráse jinak kvalitního díla.

Gideon Devátá představuje velmi povedenou prvotinu mladé autorky, která se nebojí balancovat na pomezí žánru fantasy, sci-fi a hororu, a vše to velmi povedeně spojovat v jeden zábavný celek. Gró knihy pak tvoří především dvě hlavní postavy, Gideon a Harrow, jejichž osobnosti a hluboký, poutavý vývoj vzájemného vztahu od nenávisti po lásku čtenáře přesvědčí hltat stránku za stránkou. K tomu přidejme propracovaný systém nekromancie, pozůstatky záhadné civilizace a výborného záporáka, a máte tu skvělý počin, jemuž rozhodně stojí za to dát šanci.

  • Tamsyn Muirová: Gideon Devátá (Zapečetěná hrobka 01)
  • Host, 2021
  • Překlad: Alžběta Lexová
  • 448 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
18. listopadu 2022, Adéla Košařová

Zapečetěná hrobka 01: Gideon Devátá

Zapečetěná hrobka 01: Gideon Devátá
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč