Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Generace Velkého třesku přináší zábavné, ale místy chaotické dobrodružství, Gary Russell: Generace Velkého třesku (Doctor Who)

Russell Gary: Doctor Who - Generace Velkého třesku

Druhé pokračování volné trilogie Kroniky Půvabu s podtitulem Generace Velkého třesku hned od prvních stránek dokazuje, že ani tentokrát neproběhne setkání dvanáctého Doktora s tajemným Půvabem bez problémů. Zatímco v prvním díle se Pán času honil za legendou a zachraňoval jedno malé království, nyní ho čeká rovnou boj o osud celého vesmíru.

Všechno to začne, když dvanáctý Doktor obdrží pohlednici s tajemným vzkazem, aby se v určitý čas dostavil na planetu jménem Legie – temné místo plné pochybných podniků, které by zajisté nevyhrálo první cenu v soutěži o nejlepší místo k životu. Tento zdánlivě nevinný vzkaz následně odstartuje sérii událostí, jež vyústí až v souboj o záchranu celého vesmíru. K tomu do australského Sydney dosedne ohromná pyramida, do celého problému se zaplete jeden gangster, nájemná vražedkyně a egoistický vědec, zatímco někdo omylem probudí tajemné a mocné bytosti. Doktorovi pochopitelně nezbude nic jiného, než dát zmíněný chaos společně s dalšími čtyřmi společníky rychle do pořádku, a zachránit tak celý vesmír před zánikem vlivem obří exploze.

Právě chaos nejlépe vystihuje první třetinu knihy. Hned od začátku se na čtenáře doslova nažene ohromná lavina plná neznámých postav, nezodpovězených otázek a zcela nepřehledné problematiky časových paradoxů. V tomhle případě ale nejde o onu příjemnou nejistotu, která člověka vábí, aby se snažil rychle dozvědět víc. Spíše se jedná o informační příval, z něhož je potřeba se co nejrychleji dostat pryč. Jinak totiž veškerý zájem o příběh skončí kvůli nedostatku kyslíku. Nicméně po překonání této kritické hranice začne kniha pomalu, ale jistě dávat smysl a nabývat na atraktivitě. V důsledku toho naroste i zájem o blaho některých postav.

Začíná tu být poněkud plno

Gary Russell do dalšího dobrodružství legendárního Pána času rekrutoval opravdu nemalé množství postav. Vypůjčil si charaktery z Doktorových knižních dobrodružství – konkrétně společnici sedmého Doktora, archeoložku Bernice Summerfieldovou, jejího syna Petra a investigativní novinářku Keri. Neváhal ale také zabrousit do světa audioknih, odkud naverboval do Doktorova týmu Jacka a Ruth, sympatické spolupracovníky Bernice.

Gary Russell v pěti bodech

  1. Rodák z Berkshire, který začal svoji kariéru jako herec v seriálu Správná pětka (1978).
  2. Kromě Generace Velkého třesku napsal řadu dalších knih o Doktorovi, stejně tak spoustu epizod k stejnojmennému seriálu.
  3. Kromě toho dlouhých osm let produkoval také audioknihy ze světa Doctora Who.
  4. Bývalý redaktor časopisu Doctor Who Magazine.
  5. Žije v Cardiffu.

Na straně soupeře pak přidal tři nové a v zásadě záporné charaktery. Jmenovitě gangstera Cyrruse Guču, nájemnou vražedkyni Kiku Zabijáka a profesora Horáce Jaansona, na nichž jsou zdaleka nejzajímavější právě jejich jména. Jinak sehrávají v celém příběhu spíše podřadnou roli a jejich existence se místy zdá být až nadbytečná. Veškeré světlo reflektorů na jevišti zla jim přesvědčivě bere samotný Půvab.

Velké množství postav s sebou zákonitě přináší, kromě zmiňované počáteční nepřehlednosti, také méně prostoru pro jejich osobní příběhy, a proto chvíli trvá, než si k nim čtenář najde cestu. Na druhou stranu interakce mezi jednotlivými postavami srší humorem, a to hlavně v případě zábavného špičkování mezi Bernice a Doktorem, jehož povahu se navíc podařilo autorovi v zásadě věrohodně vystihnout.

To nejlepší na konec

Opomeneme-li zmiňované nedostatky, zhruba od druhé poloviny začne příběh Generace Velkého třesku konečně nabývat ostřejších kontur a z nesourodé změti se pomalu vynoří plnohodnotné dějové linky. Poté už následuje respektu hodná jízda, na jejímž konci čeká na čtenáře v zásadě uspokojivé a zajímavé rozhřešení. Celé cestě navíc neschází odpovídající napětí, ani poutavé zvraty. Do záhady ohledně tajemného Půvabu nový příběh též vnese trochu světla a navnadí na třetí díl, který by měl snad celou problematiku zdárně dořešit.

Gary Russell vytvořil velmi ambiciózní příběh, u něhož ale nejvíc pokulhává zpracování. Autor hlavně na začátku bojuje se změtí postav, dějových linek a už se samo o sobě složitou problematikou cestování časem. Nakonec ale kniha dospěje do fáze, kdy všechno začne dávat smysl a celý příběh se ctí doputuje do úspěšného konce.

  • Gary Russell: Generace Velkého třesku (Doctor Who)
  • Jota, 2017
  • Překlad: Tomáš Oakland
  • Obálka: Lee Binding
  • 242 stran, 259 Kč (v e-shopu Fantasye již za 288 Kč)
10. září 2017, Adéla Košařová

Doctor Who - Generace Velkého třesku

Doctor Who - Generace Velkého třesku
Vložit do pytle na zboží  Koupit 288 Kč 259 Kč