Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Galantní temná fantasy, Cameron Johnston: Zrádný bůh

Johnston Cameron: Zrádný bůh

Fantasy dávno není pouze milý, pohodový žánr plný hrdinů bez bázně a hany zachraňujících svět. Čím dál tím více totiž začínají zachraňovat svět větší a větší parchanti. A když dojde na nejhorší, tak se zachráncem světa může stát i Edrin Galán, mág-tyran nadaný unikátní schopností ovládat jiné lidi. A který zabil Boha a vlastně ani neví proč.

Cameron Johnston se s čtenářem nemaže a hodí ho rovnou doprostřed víru dění. Hned na úvod najdeme dobromyslného magicky obdařeného pašeráka Lynase, jak je v obklopení démonů z jiných světu postupně stahován z kůže. Hlavní hrdina Edrin Galán si to díky magickému poutu, které spojuje jejich mysli prožije doslova na vlastní kůži. Žádný div, že ho to pořádně naštve, však strávil 10 let ve vyhnanství kvůli dohodě, která slibovala Lynasovi a jeho dysfunkční rodině bezpečí. Pravda, kvůli vymazání paměti neví, s kým dohodu uzavřel a proč, ale evidentně byla porušena. Proto se rozhodne, že se do Setharis, města pod nadvládou čarodějů, vrátí a všem to pořádně spočítá. To kvituje zejména jeho démonem posedlá čepel s poetickým jménem Roztínáč. Je totiž jasné, že přitom poteče moře krve.

A je to neskutečně úderný začátek. Autor před čtenáře postaví nejen záhadnou vraždu, ale ještě podivnější okolnosti Edrinova vyhnanství a jeho účasti na vraždě jednoho z bohů. Navíc už z úvodních scén je jasné, že jde o poměrně promyšlený svět s několika originálními prvky a hlavně zajímavým pojetím magie. Magie je tu totiž droga. Čím víc její sílu používáte, tím víc propadáte magickému červu – a magický výcvik tak spočívá nejenom v tom ovládnout své schopnosti, ale zejména v tom ovládnout neutuchající touhou červa po čím dál tím větším přísunu magické moci. Promyšlenou historii má i hlavní postava. Tu zpestřuje obehraný, ale velice funkční prvek ztráty paměti. Díky postupnému navracení paměti, tak dokáže Johnston servírovat jednotlivé informace přesně tak, jak potřebuje.

Nevyrovnané tempo

Jenomže úvodní napětí rychle vyprchá v momentě, kdy se Edrin dá na pátrání po vrahovi, které je ale bezpochyby nejméně zajímavou částí knihy. Detektivní linka Johnstonovi příliš nefunguje a poměrně rychle se začne ohrávat i Edrinova póza drsného antihrdiny. Jistě, hlavní hrdina je nervák a občas to trochu přežene, ale pod drsnou slupkou je to klasický klaďas, který si nade všeho cenní přátelství, ochraňuje chudé a bojuje proti establishmentu magického Arkána.

Pátrací linka je tedy spíš taková seznamovací výplň, ale to vše je daň za explozivní úvod knihy, protože spousta věcí potřebuje dovysvětlit a čtenáře je potřeba důkladně seznámit s pravidly světa. Protože jindy na to prostě nebude čas. Hektický a akcí nabití závěr si autor musí připravit a kromě světa potřebuje představit i kanónenfutr (pardon chtěl jsem říct vedlejší postavy) pro krvavé finále.

Pátrání naštěstí skončí někde v polovině knihy, kdy je odhalena hlavní hrozba (pasivní rod je zde na místě, protože Edrinův podíl na jejím odhalení je spíše skromný) a kniha znova nabere dech. Rozjede zběsilou jízdu, naprosto natřískanou akcí, magickým dováděním, zvraty a obskurními scénami. Přece jenom není úplně běžné bojovat s obrovskou koulí z lidského masa a kostí vsakující do sebe všechen lidský materiál, na který narazí.

A to není všechno. Zároveň na město útočí vikingové (pardon Skallgrimové), v řadách Arkána se nachází zrádce, prsty v tom mají i bohové a mimozemští paraziti. A všechno je to promícháno do velkolepého koktejlu akce a magického řádění, protože mágové taky nejsou žádná ořezávátka. Akce je jenom krátkodobě přerušována dalšími a dalšími zvraty a odhaleními, které jsou místy více, jinde méně překvapivé. Někdy to sice možná trochu zaskřípe, ale v tom tempu není čas dumat nad detaily.

Čtivé a osvěžující pojetí klasického schématu

Na jednu knihu toho Zrádný bůh nabízí opravdu hodně. Dějových zvratů je nad hlavu, nepřátel k poražení a vedlejších postav k vraždění taky, takže žádný div, že kniha má konců víc, jak filmový Pán Prstenů. Přesto ale zvládne zodpovědět prakticky všechny otázky. Přestože Johnston chystá pokračování, je děj knihy úplně uzavřený. A to představuje opravdu husarský kousek, když se vezme v potaz, kolik toho Johnston do knihy doslova a do písmene narval.

Jistě, Zrádný bůh má dost nevyrovnané tempo a neobešel se bez slabší pasáže a drobných chyb (kromě občasné chybky, která unikla redakci i jeden překladatelský úlet, když hrdina, který za běžné považuje oslovení „čuráku“, vlastní nádobíčko označuje útlocitným a poněkud zastaralým slovíčkem moudí). Ale všechno to jsou marginální problémy, které spláchne strhující tempo příběhu. Možná nejde o klenot, který se zapíše do dějin literatury, ale jde o velmi čtivé a osvěžující pojetí klasického schématu výjimečného (anti?)hrdiny zachraňujícího svět. Prostě moderní oddechová fantasy, jak má být.

  • Cameron Johnston: Zrádný bůh
  • Laser, 2019
  • Překlad: Dana Krejčová
  • 400 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
28. října 2019, Jan Červenka

Zrádný bůh

Zrádný bůh
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč