Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Falešný polibek: Princ nebo vrah? Toť otázka!, Mary E. Pearsonová: Falešný polibek (Letopisy Pozůstalých 1)

Pearsonová Mary E.: Letopisy Pozůstalých 1 - Falešný polibek

Arabela má po krk královských povinností, jenž se pojí s její šlechtickou krví, a rozhodně si netouží vzít nějakého páprdu ze sousední země, aby tím ukončila dlouholetý svár. Jak může mít ráda někoho, koho ani neměla šanci poznat? Proč musí obětovat všechny své sny a naděje, aby ukojila otcovu touhu po spojenectví? Ne, Lia nebude další loutkou v králově a otcově hře, nastal čas vzít věci pevně do svých rukou!

Spolu se svou komornou a zároveň nejlepší kamarádkou Pauline prchá Arabela před svým osudem daleko do přímořského městečka na hranicích království. Musí však hodit za hlavu svůj někdejší život i postavení. Její koruna a titul jsou jí k ničemu. Je čas začít tvrdě dřít, vydělávat si na vlastní živobytí a stát se strůjcem nejen svého štěstí, ale i osudu. Nicméně princezna netuší, že vyšší síly s ní mají jiné plány a po její stopě se vydávají dva přitažliví mladíci. Jeden z nich je uražený princ, kterého svým úprkem nejen zostudila, ale i ponížila. Druhý nájemný vrah, jehož úkolem je podříznout jí hrdlo.

Možná si říkáte, že půjde o celkem okoukaný námět s jednoduchou romantickou zápletkou a klišoidním „šťastně až na věky“, ale nenechte se zmást – opak je totiž pravdou. Mary E. Pearson má totiž všechno do detailů promyšlené a bravurně si pohrává se slovíčky a úryvky starých legend, jež jsou do hlavní dějové linie včleněny, takže ji nejenže dobře doplňují, ale jsou její přímou součástí. Pokud k tomu všemu přidáte dva sympatické mladé hochy, kteří hledají sedmnáctiletou dívčinu s modrou krví, tak dostanete čtyřistastránkový příběh plný napětí a nečekaných zvratů.

Mary E. Pearsonová v pěti bodech

  1. Již od mala se chtěla věnovat psaní, to se jí povedlo a dnes je spisovatelkou na plný úvazek.
  2. Žije v Kalifornii s manželem a dvěma zlatými retrívry.
  3. Její kniha PA Room on Lorelei vyhrála v roce 2006 Golden Kite Award za beletrii.
  4. Svou první knihu Pickles in My Soup vydala v roce 1999.
  5. Specializuje se na literaturu pro mládež.

Ačkoliv se primárně má jednat o fantasy dílo, přítomnost magie na počátku lehce pokulhává. Lia je sice „První dcerou“, která má dle pověstí oplývat magickým darem, jenže zpočátku ho spíše zarytě ignoruje, či o něm spíše netuší. Až postupem času v sobě poznává novou sílu, sílu, která je jí souzená starobylým proroctvím z dávných časů. Ona má být tou dívčinou, která se postaví narůstajícímu zlu. Nicméně tohoto epického souboje, stejně jako dalšího rozvoje speciálních dovedností se nejspíše dočkáme až v dalších dílech trilogie. V tom prvním se musíme spokojit pouze s náznaky, jako kdyby nám autorka nabízela pouze malou ochutnávku toho, co má brzo přijít. Menším mínusem celého pilotního svazku je poněkud otevřený konec, a třebaže se jistě dočkáme pokračování, nelze se ubránit pocitu, že bychom si my čtenáři zasloužili lepší rozuzlení. I tak je třeba konstatovat, že se jedná o jedno z nejlepších Young Adult fantasy děl tohoto roku. Jsem opravdu moc zvědavá, kterým směrem se bude příběh ubírat dál.

A ještě něco – Falešný polibek má vskutku krásnou obálku, o detailní mapě na předsádce raději ani nemluvě. Zkrátka a dobře, pokud patříte mezi vášnivé milovníky středověkých fantasy, vězte, že by vás tento titul rozhodně neměl minout!

  • Mary E. Pearsonová: Falešný polibek (Letopisy Pozůstalých 1)
  • CooBoo, 2017
  • překlad: Jana Jašová
  • obálka: Rodrigo Adolfo
  • 366 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
9. srpna 2017, Anastasja Vištalová

Letopisy Pozůstalých 1 - Falešný polibek

Letopisy Pozůstalých 1 - Falešný polibek
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč