Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Domeček pro panenky jako noční můra Neila Gaimana, Neil Gaiman: Domeček pro panenky (Sandman 2) – bar. verze

Gaiman Neil: Sandman 2 - Domeček pro panenky - bar.

S názvem, jako je Domeček pro panenky, lze spojit dvě základní asociace. První je růžová barva a princeznovský sen malých holčiček a ke zděšení racionálnějších jedinců i sen některých dospělých. Druhou možnost představuje lehce perverzní hororová noční můra, v níž je panenkou zavřenou v domě oběť nějakého toho zvrhlého násilníka. Jelikož jsme v universu Neila Gaimana, vydáme se po stopách toho druhého, děsivějšího obrazu. P. S.: Nutno uznat, že děsivost obou variant je relativní.

I díky úspěchu druhého vydání komiksu Sandman: Preludia a nokturna tady máme další pokračování barevné verze Sandmana pro české fanoušky. Opět se tak čtenáři mohou vrhnout do světa, kde hranice mezi realitou a snem je tak tenká, že ji aktéři někdy překročí, aniž by o to jakkoli usilovali. Podobné to je i s hlavní zápletkou Domečku pro panenky. Sandman se musí vypořádat s anomálií – Vírem, který ohrožuje řád snění. Ten se totiž zhmotnil v reálném světě v těle nevinné teenagerky. Navíc hranici mezi snem a realitou překročila noční můra pod názvem Korinťan. Odkaz na jedno z antických měst v názvu postavy je jakousi alegorií antické tragédie, jelikož noční můra, která se projevuje jako brutální masový vrah, by se mohla postarat o tragické aspekty zápletky.

Kromě hlavní dějové linie je komiks doplněn příběhy, které se dotýkají Sandmana, ale částečně odbočují od centrálního děje. Přestože většinu času je Sandmanův charakter poměrně odlidštěný, tak tyto příběhy poukazují nato, že pod mysteriózní slupkou jsou ukryty i lidské emoce. Jak už to u Gaimanových příběhů bývá, vedlejší linie a postavy nejsou o nic méně zajímavé než ty hlavní.

Samotné dějové linky nepatří asi mezi ta největší lákadla komiksu. Autor vždy fascinoval svou interpretací a ztvárněním různých náboženských a jiných motivů přenesených do fantasy příběhu, kde se prolíná minulost s přítomností a budoucností. Ty umožňují při čtení hluboko filozoficky hloubat nad jeho stránkami a též vytvářejí nezaměnitelnou snovou atmosféru při čtení. Na mnohé čtenáře tyto fantazie budou působit poněkud zmatečně a budou se hlásit o doučování, kde by se nepochopená látka vysvětlovala. Ovšem autor na to konto ve svém doslovu uvádí svůj oblíbený aforismus: „Nikdy nic nevysvětlujte.”

Druhé vydání Sandmana v Česku je už samo o sobě dokladem špičkové kvality komiksu. Potvrzuje to i Domeček pro panenky. Mísí se v něm horor, mystika a lehké filozofování s prvkem, který se jednoduše zobecnit nedá, protože je to um Neila Gaimana. A právě osobitý přístup veleúspěšného spisovatele udělal z komiksu legendu, která by neměla uniknout žádnému komiksovému fanouškovi. Vzhledem k tomu, že v Česku má obecně světový komiks opravdu super krátkou tradici, tak si Sandman díky novému vydání třeba najde cestu zase k dalším čtenářům nové generace.

  • Neil Gaiman: Domeček pro panenky (Sandman 2) – bar. verze
  • Crew, 2017
  • Překlad: Viktor Janiš
  • Obálka: David McKean
  • 256 stran, 589 Kč (v e-shopu Fantasye již za 530 Kč)
4. prosince 2017, Radim Červenka

Sandman 2 - Domeček pro panenky - bar.

Sandman 2 - Domeček pro panenky - bar.
Vložit do pytle na zboží  Koupit 589 Kč 530 Kč