Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 27.9. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Daredevil: Muž beze strachu, Bendis, Brian Michael - Mack, David - Maleev, Alex

kol.: Daredevil: Muž beze strachu

Další omnibus je na světě, byť teď jde o dílko poněkud odlišného ražení – místo filmového fenoménu se budeme věnovat jednomu ze superhrdinských fenoménu – Daredevilovi. Pravda i ten se dočkal filmového zpracování, ale o něm se v slušné společnosti raději nemluví. Oprávněně. Ale nenechte se mýlit, v rukách scénáristy Briana Bendise je to úplně jiná káva.

Hned na úvod na vás vybafnu skandální odhalení – tenhle komiks není o Daredevilovi. Rozhodně ne tak, jak byste čekali. Samozřejmě, že tady Daredevil vystupuje, ale většinou jenom jako postava v pozadí. Sice se okolo něj všechny příběhy točí, ale hlavními představiteli v nich je někdo jiný. V tom prvním sledujeme novináře, který se snaží zjistit co se odehrálo během souboje mezi Daredevilem a Leap Frogem. Padouchův syn, který tento souboj viděl, totiž skončil v autistickém stavu. Tato psychologická sonda do duše dítěte i novináře je opravdu hodně daleko od klasické představy o superhrdinském komiksu a tuto výjimečnost ještě podtrhuje nejasná, místy až impresionistická kresba a naoko chaotické řazení okének.

Druhý příběh nám představí zákulisí mafiánské rodiny Daredevilova úhlavního nepřítele Kingpina. V Knigpinově rodině totiž dojde k převratu a ten bude mít nemalé důsledky na fungování zločinu v New Yorku. Holt když si zahráváte s Kingpinem, nemůžete počítat s tím, že vám to projde jen tak. Tentokrát přijde z nečekaného směru – trestat po Punisherově (pokud jste četli, tak si určitě vzpomenete na zábavný crossover, který vyšel i u nás v Punisherovské řadě a kde Daredevil a Punisher konfrontovali své pojetí spravedlnosti) vzoru totiž bude Kingpinova manželka. Aneb kmotr po superhrdinsku. A jako bonus nám autoři odkryjí principy fungování vztahu mezi Daredevilem a Kingpinem.

Bendis není žádné ořezávátko a dokazuje to i tím, že se rozhodne porušit jedno z největších superhrdinských tabu – vyslepičí totiž Daredevilovu civilní totožnost. Ne několika prověřeným přátelům, ale hezky natvrdo, do celého světa ji vyřve skrze deník Daily Bugle. A Mattu Murdockovi (aka Daredevilovi v civilu) nezbývá než si vybrat jednu ze dvou variant – buď se ke své druhé osobnosti přizná nebo bude muset podstoupit náročný kolotoč žalob a dlouhodobé propírání své osoby v bulváru. Pravda je tu ještě třetí možnost, ale ta by znamenalo Daredevilův konec…
Situaci mu neusnadní ani fakt, že se rozhodne hájit jiného superhrdinu, který je neprávem obviněn z vraždy policisty. A Bendis dokazuje, že právnický souboj v soudní síni může být ještě napínavější než bitva na střechách Hells Kitchen.

Takže je vám jasné, že žádných epických bitev a kousků se zachraňováním světa se nedočkáme. Pravda objeví si i nějaká akčnější scéna, ale je jich poskrovnu. Místo toho nám Bendis nabízí hned několik různých pohledů na superhrdinský život skrze optiku obyčejných lidí. A asi nikoho nepřekvapí, že chytání zločinců v červeném přiléhavém kostýmu s rohy na hlavě udělá bordel nejen ve vašem vlastním životě, ale životě všech lidí, kteří se kolem pohybují. Vedlejším účinkem tohoto přístupu je propracování řady vedlejších charakterů a hodně prostoru na úkor Daredevila dostane i Matt Murdock, což zní dost schizofrenicky ale je to prostě tak.

Bendis ale nešetří s ostatními superhrdiny a nějaké to své cameo si tady střihne mnoho postav, od Spidermana po Dr. Strange. To je jeden z důvodů proč se odvažuji tvrdit, že jde o jeden z nejhlubších průniků do Marvelovského univerza v českých luzích a hájích. Málokde se dozvíte tolik o tom, kdo s kým, proti komu a proč. Na druhou stranu neznalý český čtenář z toho může být místy paf. To ale nic neubírá na dojmu, kterým působí hlavní linie příběhu.

Oblíbeným autorovým nástrojem, jak si pohrát se čtenářem a napnout ho na největší možnou míru je roztříštění chronologie, přímo ukázkově to předvádí v prvních dvou příbězích, ale občas provede menší časový skok i jinde. A má to nepopiratelný účinek, protože díky tomu se z obyčejné mafiánské story stává napínavý thriller.

Rozhodně jde o dílo, které vyčnívá z řady ostatních omnibusů (de facto to té řady patří jenom svým objemem a sumou, kterou za něj budete muset zaplatit), která spoléhají na komerční kresbu a čtenářsky co nejpřístupnější příběhy plné akce. Místo toho vsází na poměrně komorní psychologická dramata odehrávající se v pozadí příběhů velkých činů superhrdiny, kterou místy doplňuje i náročnější grafický doprovod. Bendis si umí pohrát s klišé i se čtenářem. Navíc moc dobře ví, co chce říct a tak příběh vede navýsost jistou rukou. Rozhodně stojí za to rozbít prasátko a jít se podívat, jak to vypadá, když superhrdinský kostým leží ve skříni…

– Bendis, Brian Michael – Mack, David – Maleev, Alex: Daredevil: Muž beze strachu
- BB art / Crew, 2011
- Překlad: Tomáš Jeník
- Obálka: Alex Maleev

5. dubna 2011, Jan Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).