Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Cesta do jabloňového sadu je podle Jany Rečkové velmi dlouhá a trnitá, Jana Rečková: Cesta do jabloňového sadu

Rečková Jana: Cesta do jabloňového sadu

Jeden svět za druhým se hroutí a mění v pustinu. Místa zasažená přemírou zla mizí i se svými obyvateli. Někteří z nich se snaží pomoci, ale blížící se zkázu nepřemůžou. Takovým je i Jeren, Ier, Iegwar. Muž mnoha jmen, který prochází nespočtem umírajících světů, bez dobrodiní smrti. Bez možnosti vykoupení. Bude-li svědkem konce posledního z nich, co se stane?

Poslední román všestranné autorky naší fantastické scény Jany Rečkové zavádí čtenáře do fascinující a poněkud klaustrofobní reality. Kniha Cesta do jabloňového sadu se žánrově nachází někde na pomezí mystiky a science fiction. Najde se zde cestování časem i mezi světy, personifikovaný Ahasver, který je vlastně vlkodlakem, i Krysař, mávající pytlem jablek namísto píšťaly.

Jabloňová panna i Nekonečný příběh v jednom

Jeren opustil svůj svět a přidal se k Oliverovi, který na malé loďce neúnavně brázdí řeku plynoucí mezi realitami. Lidé, kteří k nim přijdou, dostanou jablko, jež jim možná splní jakékoli přání, možná je odnese do bezpečí a třeba jen přinese lehkou smrt. Jeren, Ier či Ierwgar, stále týž člověk a jeho nekonečný příběh. Sám i s ostatními, kteří se snaží zpomalit jednotlivá Zhroucení a blížící se konec, hledá záchranu pro umírající Zemi. Prohrávají. Ztrácejí se, znovu se potkávají a mění jen svou podobu, nikoli duši. Nemohou si dovolit přestat. Protože co nastane, až padne poslední ze světů? Konec, začátek nebo začátek konce?

Bastien, Alenka nebo Krysař, všichni hezky pohromadě

Jana Rečková je talentovaná a nápady hýřící spisovatelka, jež pro potěšení své i svých fanoušků vytvořila nejeden fantastický svět. Také v novém románu spojila nespočet námětů, ať již úmyslně či nikoli. Poznáváme věčně bloudícího nesmrtelného Žida, tajemného muže lákajícího obyvatele bůhví kam, noru, která hrdinu přenese úplně jinam, či dívku měnící se v panenku.

Jana Rečková v pěti bodech

  • Narodila se v roce 1956 v Kladně jako Jana Zahrádková, vystudovala medicínu a stala se neuroložkou, kteréžto zaměstnání vykonává ve Fakultní nemocnici Na Bulovce.
  • S pravidelným psaním začala ve třiatřiceti letech pod svým vyvdaným jménem Rečková a pseudonymy Joanna Railly či Joanne Reily. Zabývá se i překlady knih z angličtiny.
  • Za sebou má bohatou literární dráhu zaměřenou na povídky (více než padesát v časopisech: nejprve Mlok a SF&F Workshop, později v Pevnosti, Ikarii, Fantázii, Nemesis, antologiích)
  • Její povídky i novely se mnohokrát dočkaly ocenění, mezi které patří Mlok, Ikaros nebo O nejlepší fantasy.
  • Na svém kontě má i mnoho románů: Svět nezrozených drahokamů, Král je malý, Syndrom malé mořské víly, 24 a ? hodiny denně, Dřímota, Údolí žalozpěvu, Věčný čas zubů nebo Dračí mor.

Jenže nejednou autorka nápad pouze nadhodí, aniž by jeho potenciál využila, a občas se objeví svět či postava, která vzápětí bez návratu mizí. A to poněkud mate, takže je třeba dávat při četbě dost pozor, aby se nějaká souvislost neztratila mezi řádky. Román může připomenout nedávnou sci-fi Kvantový zloděj, vzhledem k nespočtu fascinujících a originálních nápadům v obou. Tato skutečnost může být přínosem, někdy je spíše na škodu, protože autorčinou doménou jsou spíše klasické fantasy romány.

Ať již člověk četl Svět nezrozených diamantů nebo třeba Dračí mor, očekává knihu založenou na inteligentním, statečném a opravdovém bojovníkovi. Cesta do jabloňového sadu to splňuje a obsahuje i další osvědčené přísady. Její svět překvapí nejen propracovanými detaily, ale hlavně perfektní atmosférou, která na čtenáře udeří již na prvních stránkách. Od té doby se ji člověk snaží vydýchat a přemýšlí, jestli si klaustrofobní náladu ještě užívá nebo už se mu nedostává dechu.

Čeho je moc, to nakonec přestane fungovat

Podobná nejistota je zpočátku neotřelá a působivá. Když ale napětí i nejistota trvá příliš dlouho, působí později až otravně. Do jisté míry je tato skutečnost problém také nejnovějšího vyprávění Jany Rečkové. Nejprve se kousky tajemného příběhu čtenář snaží pochopit a dát dohromady, a když vidí, že první a druhá část k sobě příliš nepasují, přemýšlí, zda je vůbec možné je nějak spojit. To trvá až do závěrečného zazvonění, jež korunuje příběh nečekanou pointou, která představuje další plusový bod do skóre příběhu.

Sečteno a podtrženo, prostředí je originální, děj i postavy také, stejně jako závěr. Fanouška fantastiky jistě potěší vše jmenované, podobně jako čtivé a odsýpající dobrodružství, které prožívá s hlavními postavami. Jediné, co tak úplně nefunguje, je tmel, který by měl vše udržet pohromadě. Kdyby autorka ubrala na originalitě, příběhu by to nejspíš pomohlo, protože ve chvíli, kdy zabrousí do vod příliš vzdálených od klasického fantasy vyprávění, není výsledek vždy stoprocentní.

  • Jana Rečková: Cesta do jabloňového sadu
  • Triton, 2013
  • obálka: Vladimír Křižan
  • 368 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasyi již za 296 Kč)
20. května 2013, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Cesta do jabloňového sadu

Cesta do jabloňového sadu
  329 Kč