Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Červencová Pevnost: Teď už víte, co dělat v létě, Pevnost 7/2014

Pevnost 7 2014

Říkáte si, že nakladatelé v létě nic nevydávají, v kině taky nic moc nového a vůbec prostě vládne okurková sezona? Nová Pevnost vám dokáže, že i v parných dnech je fantastika pořád na každém kroku.

Červencové číslo průvodce fantastickými světy otevírají Transformers, kteří se na plátna kin úspěšně vrací už počtvrté. Michal Tesáček, zapřisáhlý redakční anti-intelektuál, se nad nimi dokonce rozplývá, jako kdyby to byla nějaká americká reinkarnace japonských mecha anime. A ona možná vlastně je. Steven Spielberg a Michal Bay, kteří sérii odstartovali a kočírují, by ostatně nic malého snad ani nenatočili. Víc už v nové Pevnosti.

Ale Transformers nejsou jediní, kdo se letos v létě vrací na plátna kin. Kromě Jak vycvičit draka 2 to je hlavně Úsvit planety opic. Šimpanzi budou tentokrát opět bojovat s lidstvem, hledat svou humánní stránku a… No však už to znáte. Miroslav Ronovec dal opičákům sympatických 90 % a ještě vytáhl rozhovor z Andyho Serkise, který kromě Gluma v LOTRu a Hobitovi natáčel formou motion capture i právě Úsvit planety opic.

Do třetice všeho dobrého i zlého se vrací Herkules se svaly Dwayna Johnsona, režií Bretta Ratnera a pozadím komiksové předlohy od Steva Moorea (žádná spřízněnost s Alanem Moorem). A pokud jste místo filmů spíš na seriály, i pro vás červencová Pevnost něco v záloze. Třebaže letní sezóna velkým televizním peckám moc nepřeje, i tak redakce posbírala 7+1 tipů na to, na co koukat letos po beltinu.

Žamboch Miroslav: Líheň I: Smrt zrozená v Praze - CD
Co na to literatura?

Pokud v létě někam cestujete, asi se vám zrovna nechce tahat s sebou tlusté fantasy bichle. Jako alternativa se proto (kromě e-booků) nabízí audioknihy, které spolehlivě ukrátí dlouhou chvíli ve vlaku, autobusu či letadle a zaberou v batohu jen tolik místa, kolik vaše sluchátka. V Česku se byznys s fantasy a sci-fi audioknihami konečně začíná rozjíždět, a tak se červencová literární sekce věnuje tomuto tématu.

A pokud naopak v červenci neopustíte rodnou hroudu a máte rádi vůni papíru, Knižní kompas i tentokrát nabídne pár titulů, které spolehlivě zasytí nenáročné i ty náročnější čtenáře. Knihou měsíce se stala nejnovější antologie Ondřeje Jireše Klenoty české fantasy a na osmdesát procent si dosáhl i Vycpávač zvířat Jarosław Grzędowicz, Pouta krve M. J. Kossakowské, Psycho Roberta Blocha nebo nové vydání Tmy Ondřeje Neffa s novými, těžce atmosférickými, ilustracemi.

kol.: Klenoty české fantasy
A i samotná Pevnost přináší pořádný příběh. Tentokrát se do černobílé povídkové části vešla jen jedna novela, ale zato taková, kterou si stojí za to přečíst. Vzduchoplavci Aury se odehrávají (jak už vyznívá z názvu) na palubách malých, větších i obrovských vzducholodí, kde se dva mladí hrdinové rozhodnou opustit rodné hnízdo a vyletět do světa dospělých. Problém je v tom, že ten svět má svá krutá tajemství.

Jeho autorka Julie Nováková tu dokazuje, že podobně jako její hrdinové už konečně odrostla dětským střevícům a František Kotleta (jehož poradna Profíci radí v červenci končí) se do ní už nemůže strefovat tak lehce. Vzduchoplavci Aury mají spád, sympatické hlavní hrdiny, se kterými se čtenář ztotožní, a především výbornou atmosféru.

Na hrad, na Pevnost!

Historická sekce Pevnosti tentokrát vzdává hold budovám, po kterých byla pojmenována. Míla Linc tak zmapoval, jak se vlastně hrady v Českých zemích stavěly a jak vypadaly či stále vypadají. Věděli jste, že třeba největším hradem světa je ten Pražský? Ale kdo s čím zachází, s tím taky schází, a tak sláva hradů v průběhu století upadala, jak vojáci plenili jeden za druhým. I na způsob ztékání hradů se Míla Linc podíval.

Hradby Pevnosti (jako toho časopisu) se ovšem ztékají těžko, a tak její opevnění stále stojí pevně i v červenci. Ať už proto posloucháte, sledujete, čtete, hrajete nebo navštěvujete zříceniny, nové číslo vás nezklame.

All_You_Need_Is_Kill

Dále v čísle 8/2014

  • Na hraně zítřka: Kniha vs. film
  • 5+5 Batman klasický i knižní
  • Vúdú I.
  • TOP10 her z E3
  • Watch Dogs: Za spravedlností s mobilem
  • Batmaniacs
  • V Pevnosti Plus komiksová příloha Piráti z Pandarve
25. června 2014, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).