Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Černé znamení – Jakou cestu osudu si zvolíte?, Sebastien de Castell: Černé znamení (Divotvůrce 2)

De Castell Sebastien: Divotvůrce 2: Černé znamení

Kellen z rodu Ke to rozhodně nemá lehké. Život si s ním vcelku neblaze pohrává. Již ve svých šestnácti letech se stal psancem, na jeho hlavu je vypsaná odměna, a navíc nemá téměř žádné magické schopnosti. Je zkrátka černou ovcí své úspěšné rodiny. Tyhle trable mu doslova a do písmene přivodila jeho babička poté, co ho obdařila „černým stínem“ – zlověstným znamením kolem oka. Teď musí spoléhat jen na svůj ostrý jazyk, který mu snad s trochou toho důvtipu dokáže zachránit kůži.

Je sám v cizích končinách. Chybí mu rodina i Nephenie, děvče z dětství, které stále ještě nepřestal milovat. Na svých cestách ale potká podivnou Argosanku, kterou doprovází krásná mladá dívka se zavázanýma očima. Právě ona skrývá velké tajemství, které je závažnější, než jak se na první pohled jeví. Společně s Feirus se rozhodnou dívčině podat pomocnou ruku, ale v sázce je víc, než oba tuší.

Není to zdaleka ani rok, co loni na podzim vyšel u nakladatelství Egmont první díl ze série Divotvůrce se stejnojmenným názvem. Kniha okamžitě vzbudila velkou pozornost nejen u příznivců fantasy. Jednalo se totiž o zelenáče na poli světové young adult scény. Sebastien de Castell se rozhodl vsadit na jistotu a stvořil příběh plný magie, ve kterém nechybí ani trocha humoru či lásky. Nyní se mladý divotvůrce a mluvící kočkoveverka vrací zpět, aby svým příznivcům poskytli další várku knižního dobrodružství.

Sebastien de Castell v pěti bodech

  1. Vystudoval archeologii, ale poté co se začal věnovat vykopávkám, zjistil, že je vlastně nenávidí.
  2. Místo toho zvolil tvůrčí dráhu, která ho opravdu baví.
  3. Nemá rád, pokud ho někdo nazývá „renesančním mužem“.
  4. Žije v kanadském Vancouveru se svou ženou a dvěma kočkami.
  5. Jeho série Divotvůrce sklízí úspěch u čtenářů na celém světě.

Již v pilotním díle přichází autor s koncepcí zvláštního světa, kterému nechybí příměs orientální exotiky. V pokračování ho rozšiřuje o poznatky z hlediska jeho fungování a politického uspořádání. Přidávají se drobné detaily, které v konečném obrázku vytváří velkolepou dimenzi. Pravda, de Castell je trochu vězněm svého žánru, jelikož příběh může zpočátku působit až moc stroze a „nalinkovaně“, ovšem buďte si jistí, že se po prvních pár stránkách rozjede a vy nebudete moci knihu odložit.

Sebastien de Castell stvořil počin, který se vymyká všem standardům literatury pro mládež. Hlavní hrdina rozhodně není žádný nadčlověk s božským vzhledem a tunou skvělých schopností. Možná právě naopak, je neohrabaný, obyčejný, či spíše průměrný mladý muž, který se nesčetněkrát utápí v sebelítosti. Jenže díky těmto velice reálným rysům je jeho postava opravdu sympatická nejednomu čtenáři. Zkrátka, nejde mu nefandit a nejde ho nenávidět.

Černé znamení je mimo jiné i studnicí humoru, díky čemuž se během čtení budete každou chvíli bláznivě uculovat. Hlavně dialogy „obchodního partnera“ alias kočkoveverky vás srazí do kolen. Avšak právě vtipné hlášky dělají z této knihy něco naprosto jedinečného, k čemu se budete rádi vracet.

Nezbývá než dodat, že pokud jste nečetli Divotvůrce, měli byste tak rychle učinit. Pokračování totiž přesně navazuje na svého předchůdce, což má za následek hlubší propojení dějové linie mezi oběma příběhy. Rozhodně se dá bez obav konstatovat, že spisovatel přichází s naprostým bestsellerem, který patří mezi to nejlepší na trhu. Pro pravé fantasy nadšence je tato šestidílná sága milou povinností.

  • Sebastien de Castell: Černé znamení (Divotvůrce 2)
  • Egmont, 2018
  • Překlad: Peter Kadlec
  • 360 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
21. června 2018, Anastasja Vištalová

Divotvůrce 2: Černé znamení

Divotvůrce 2: Černé znamení
  299 Kč