Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Černá nenávist Dennise Lehaneho líčí boj se zločinem bez ohledu na barvu pleti, Dennis Lehane: Černá nenávist (Kenzie a Gennarová 1)

dennis-lehane-cerna-nenavist

Dvojice soukromých detektivů Patrick a Angela se snaží dělat svou práci v ulicích Bostonu, ale to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Musí bruslit mezi znesvářenými černošskými gangy i jejich irskými sousedy a pátrat po nezvěstné uklízečce. Mladá Afroameričanka totiž při odchodu z práce odnesla inkriminující dokumenty významného politika.

Literárním debutem Dennise Lehaneho je právě Černá nenávist – první svazek populární detektivní série. Hlavní hrdinové působí jako vystřižení z americké drsné detektivní školy Raymonda Chandlera. Soukromá očka a kolegové, Patrick Kenzie a Angela Gennarová, pátrají hlavně po pohřešovaných osobách. Kancelář mají ve zvonici kostela a jako správní privátní detektivové stále hluboko do kapsy.

Nenávist nemá ani barvu, ani hranice

Patrick vezme nový případ jako laskavost několika známým z politiky. Sice není radno se s nimi zaplétat, ale i Angela souhlasí, že nalézt pohřešovanou ženu by měla být hračka. Nic však není tak snadné a případ se nejen zamotává, ale stává se čím dál nebezpečnějším. Z prostého nalezení uprchlé uklízečky se v rámci zachování života stává hledání kompromitující složky, posléze pátrání po vrahovi nebohé ženy, jež toužila jen po spravedlnosti. Dokumenty ukrývají hrůzné tajemství. Otázka je, jak daleko jsou ochotni zajít viníci i dvojice detektivů.

Láska versus manželství

Dvojice hlavních hrdinů – vyšetřovatelů opačného pohlaví není ničím zvláštním. Stejně tak inspirace sexuálním napětím panujícím mezi nimi. Je téměř pravidlem, že psychický i fyzický stres, nebezpečí života a trávení dnů i nocí pohromadě, se odrazí v jejich vztazích protagonistů. Pokud je jeden z nich bez partnera a stále pokukuje po svém sezdaném kolegovi, dá se čekat, že se situace nakonec změní.

Autor nenechá čtenáře ani na okamžik zapomenout na vztahový problém svých postav. Téměř na každé druhé stránce se trpící Kenzie nechá slyšet, jak moc po své partnerce touží, nechápe vztah k jejímu násilnickému muži, stejně jako omílá stále dokola, že dříve byli nerozlučnou šťastnou trojkou a jeho trápí Angelin nešťastný výběr.

Dennis Lehane v pěti bodech

  • narodil se roku 1965 v Bostonu ve státě Massachusetts.
  • jeho první knihou byla Černá nenávist (A Drink Before the War, 1994), která je součástí jeho detektivního cyklu Kenzie and Gennarová, jehož čtvrtým dílem je Sbohem, baby (Gone, Baby, Gone)
  • mezi jeho další díla patří Tajemná řeka (Mystic River) a Prokletý ostrov (Shutter Island).
  • podílel se jako scénárista na seriálu The Wire
  • zahrál si sám sebe v jedné z epizod seriálu Castle na zabití (Castle)

Zdá se to zajímavé poprvé a podruhé, ale v dalších případech už to obtěžuje. Zpočátku překvapí, jaká je Angie bouchačka, která pro ránu nejde daleko, takže si z ní kriminálníci nadělají do kalhot. Tento fakt ale kontrastuje s jejím násilnickým manželem, jehož prostě miluje. Když však i zmíněný rozpor autor opakuje, otravuje to. Jediné napětí pak způsobí sázky na to, kdy Angele ujede ruka.

Spravedlnost nebo život?

Boj se zločinem je krvavý, špinavý a nebezpečný. Jen málokdo má na to, aby v něm obstál a pokračoval v započatém pátrání po viníkovi zločinu, když se mu život začne hroutit pod rukama. Hrdinové Černé nenávisti tuto schopnost nepostrádají. Dokážou se zakousnout do případu a nedbat na to, jak hluboko či vysoko sahá a kdo by mohl být nakonec obviněn. Když jde o spravedlnost, nezajímá je ani majetek ani politika ani příslušnost k pouličnímu gangu.

Když musí, spolupracují s oddaným psychopatem Buddou – milovníkem zbraní a výbušnin, stejně jako dalšími odpůrci zákonů, aby v závěru bylo potrestáno skutečné zlo. Zkorumpovaní politici, pedofilové, sérioví vrazi, vůdci sekt a gangů – všichni dostanou, co si zaslouží. Bez ohledu na své zdraví soukromí detektivové dají zadavatelům případu i to, co původně nečekali. Pravdu.

Dobrá kniha, dobrý film, spokojení strávníci

Patrně pro tuto houževnatost a neochvějný smysl pro dobro, si hlavní hrdinové našli množství obdivovatelů a vzniklo dalších pět samostatných knih. Z obdobných důvodů se tyto romány staly inspirací filmovému zpracování režiséry jako je Clint Eastwood (Tajemná řeka), Martin Scorsese (Prokletý ostrov) či debut Bena Aflecka (Sbohem, baby).

Ovlivnila je snad také očividná znalost prostředí, v němž se autorovy postavy pohybují. Je patrné, že rodný bostonský Dorchester má Lehane pod kůží a nedokáže se z jeho složitých vztahů dostat, i kdyby chtěl. Tato skutečnost napomáhá reálnosti vyprávění, vtažení čtenáře do rychle plynoucího děje a uvědomění si, že v ulicích mnohých amerických velkoměst se dějí věci, které si český čtenář umí jen těžko reálně představit.

Autorův zainteresovaný pohled na konflikty, nenávist a problematické vztahy různých vrstev bostonských obyvatel, jež je mnohdy nazýván až existenciálním, je cítit z celé knihy. Problémy a bída trápí bílé i černé, a protože má Kenzie přátele v obou táborech, nevyhne se filozofování o tom, kdo je na tom hůře z té i té strany. Výsledkem je poněkud depresivní pohled na pouliční realitu, jež zároveň dává knize další rozměr. Jen kdyby se tolikrát neopakoval. Vzhledem k tomu, jak často se bědování nad osudem opakuje, pomalu ztrácí na údernosti.

  • Dennis Lehane: Černá nenávist (Kenzie a Gennarová 1)
  • Epocha, 2012
  • překlad: Petra Andělová
  • 288 stran, 269 Kč
17. prosince 2012, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).