Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, pokud si přejete obdržet zboží ještě do Vánoc, odešlete objednávku nejpozději do 15.12. Preferujte prosím platbu dobírkou.

Březnová Pevnost stojí. Přináší tradiční servis informací ze světa fantasy i sci-fi, Pevnost 3/2013

pevnost-2013-03-brezen

Chvíli to vypadalo, že Pevnost, časopis o fantasy a sci-fi, který vycházel téměř deset let, zanikne. Nakonec se ho ale redakčnímu týmu povedlo zachránit a vypravit nové číslo co nejdříve. Co přináší exemplář 3/2013?

Na rovinu, březnová Pevnost nemá žádné jednotící téma, za to přináší rozsáhlé informace o všem, co se v prvním čtvrtletí roku 2013 na české i světové fantastické scéně šustlo. Obálce vévodí samozřejmě film Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, na němž si v dvoustránkové recenzi smlsnul legendární pevnostní hláškař Jiří Pavlovský. O stránku dál si zase Alžběta Lexová vzala na paškál nový filmový i knižní fenomén dívčích srdcí, Nádherné bytosti, a podrobně popsala, v čem je lepší než všemi opovrhované, vysmívané a milované Stmívání.

frantisek-kotleta-mega-hustej-narez

Žhavou novinku na scéně představuje také závěrečný díl akční trilogie Bratrstvo krve, o které se rozepsal milovník brutálních literárních kousků Tomáš Němec. Dokonce nabízí i rozsáhlý životopis autora této intelektuální krvavé řežby, v němž se čtenáři mohou dozvědět i některé přísně utajené informace, jako kde v posledních letech hledal spisovatel svou matku, kterou možná unesl mexický drogový kartel. A že je Pevnost časopis nezdolný, poslal svou šéfredaktorku pořídit dokonce rozhovor s Františkem Kotletou. Z bruntálského řezníka toho sice moc nevypadlo, ale zase čtenářům sdělil, že sáhnout si na Alžbětino poprsí stojí za to. Proč ne.

Kromě milovníků akční řežby a aktuálních filmových trháků si na své přijdou ale i jiné typy čtenářů. Mimo obvyklou nálož literárních recenzí (knihou měsíce se tentokrát stala všemi opěvovaná hororová pohádka Amélie a tma Petry Neomillnerové, kterou ilustroval talentovaný Lubomír Kupčík) dojde i na přiblížení nového románu ruského spisovatele Dmitrye Glukhovského, který stojí také za pár let starým Metrem 2033, nebo na rozhovor s australským spisovatelem Danielem O’Malleym, jenž má zase na svědomí nedávnou originální detektivku Hra věží.

miroslav-zamboch-zivi-mrtvi
Povídkoví čarodějové

Březnová Pevnost sice přináší jen dvě povídky, zato od ověřených mistrů české fantastiky. Miroslav Žamboch představuje text s názvem Lovec vlků, jednu ze svých raných vlaštovek, která vyšla před časem v eknize Živí a mrtví. Povídka vypráví komorní příběh čaroděje, který se po boji, po němž by měl správně zemřít, dostane do rukou vesničanů z úplného zapadákova. Okolnosti ho ale donutí k něčemu jinému, než co by normálně udělal. Krátká povídka nenabízí příliš originálních prvků, Miroslav Žamboch ale umí psát, a tak se jeho příběh čte jedním dechem.

Leonard Medek ve své fantasy nechal vymyšlené světy vymyšlenými světy a zasadil svůj příběh do Prahy, ačkoli Matička Stověžatá tu vlastně nehraje zase tak velkou roli. Tu má totiž pradávné zlo, které se vzepřelo smrti a z odpadků nalezených po ulicích a smetištích stvořilo vlastní druh magie. S jediným účelem: zabít jednoho určitého člověka. Třebaže má i Medkova povídka vlastně přímočarý příběh, rozhodně se jako přímočará jednohubka netváří a rozvíjí svůj děj pomalu, s důrazem na atmosféru.

Pevnost je zpátky

Březnová Pevnost křičí do světa velké poselství. Je zpátky, stojí stále silná a potřebuje nové muže, kteří by navštěvovali a bránili její hradby. Příjemného čtení nabízí dost, teď jen aby čtenáři sáhli do svých kapes a pomohli oblíbenému časopisu tak, že si pořídí jeho nové číslo.

Simmons Dan: Kantos Hyperionu

Dále v čísle

  • Co je to space opera podle Borise Hokra?
  • Jakou urban fantasy doporučuje Martin Fajkus?
  • Alchymie vs. Lucie Lukačovičová
  • Jak vidí konspirační teorie knížete Schwarzenberga?
  • Historie maskovaných hrdinů
  • Temné příběhy Míly Lince z dob moru a cholery
  • Legendární manga Bleach
  • Hostitel – Jak může dopadnout spojení filmová sci-fi a Stephenie Meyerová?
  • Nový televizní seriál Arrow je předělaný Batman
15. března 2013, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).