Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Avery Williamsová se ptá, zda stojí za to žít věčně. A za jakou cenu?, Avery Williams: Alchymie věčnosti (Inkarnace 1)

Williamsová Avery: Alchymie věčnosti

Serafina má velmi starou duši. Narodila se ve čtrnáctém století a své dětství v Londýně si stále jasně pamatuje. A jako by to bylo včera, pamatuje si i svou smrt. Stejně jako smrt všech lidí, jejichž životy vyměnila za svůj. Jenže věčný život nemusí být vždy tak dokonalý, jako jeho představa a jednoho dne člověka unaví. Zvlášť pokud ho sdílíte s násilnickým alchymistou.

A tak Serafina naplánuje útěk, který ji navždy odloučí od majetnického přítele, jemuž vděčí za život a místo zabíjení dalších mladých duší se rozhodne zabít sama sebe. Šest set let je přeci jen dost dlouhá doba na to utápět se v beznaději. Když však dostane příležitost, místo aby spáchala sebevraždu, ocitá se Serafina v těle šestnáctileté středoškolačky a život už jí nepřijde ani z poloviny tak beznadějný.

Poprvé má pocit, že by mohla žít normálním životem, který nikdy nepoznala, a propadá se tak do světa šestnáctileté Kailey, její rodiny a přátel, který je ve své povrchnosti mnohem přitažlivější, než by kdy Seru napadlo. Žádné štěstí však netrvá věčně a hrdinka si brzy uvědomí, že vymanit se z pout svého stvořitele nebude tak jednoduché, jak předpokládala. Teď, když má co ztratit, už smrt není východiskem a začíná se tak hra na kočku a na myš, při které možná někdo přijde o duši.

Krátký příběh Alchymie věčnosti se rozvíjí na sotva dvou stech šedesáti stranách. Neuškodilo by ale, kdyby byl mnohem obsáhlejší. Čtenáři se do něj propadnou hned od první stránky díky působivému prologu a jejich pozornost si udrží po celou dobu. Tady se na nudu nehraje. Přízračný motiv alchymie prosakuje celou první polovinou knihy a propůjčuje jí punc magičnosti a okouzlující opojnosti něčeho nepoznaného a fascinujícího.

Avery Williamsová je dobrou vypravěčkou, která umí do jedné kapitoly vměstnat více informací a děje než jiní autoři do třetiny knihy. Což je možná škoda, Alchymie věčnosti totiž není špatná. Má atmosféru, která zaleze pod kůži. Je to atmosféra časů dávno zašlých, která se zde mísí s prostředím obyčejné americké střední školy a její povrchností, což dodává románu na poutavosti.

Kniha Avery Williamsové působí jako svěží vítr v současné literatuře pro mládež. Možná je to zajímavým tématem, možná tím, že i přes svůj žánr vystupuje hlavní hrdinka po celou dobu jako dospělá žena. I když se ocitá v těle šestnáctileté dívky, je stále sama sebou. Tento působivý kontrast mezi starou duší plnou vzpomínek, zkušeností a nostalgie a mladým nezkušeným životem je něco zcela nového. Jak pro hrdinku, jež se ocitá v cizím prostředí, tak pro čtenáře, kteří tak dostanou originální příběh.

Díky hlubšímu tématu se autorce daří vyhýbat většině klišé současné literatury pro mládež. Přestože místy jemně zachází až k filosofickým otázkám o věčném životě, nikdy nezajde tak daleko, aby se z knihy stal hlubokomyslný příběh plný filosofického moudra. Přeci jen je tohle stále žánr nenáročné young adult literatury.

Avery Williams v pěti bodech

  • Avery Williamsová je pseudonym americké rodačky s vlastním jménem Jessea Perry.
  • Narodila se den po Halloweenu v Los Angeles a od té doby žila v pěti různých státech.
  • Kromě fantasy románů se věnuje i poezii.
  • Ráda sleduje horory, mezi její nejoblíbenější filmy patří Dracula, 28 dní poté, Matrix nebo Americká krása.
  • Momentálně ji lze najít v Oaklandu, kde se věnuje práci na svém sto let starém domě.

Jediný nedostatek tohoto alchymistického románu tedy spočívá v jeho stručnosti a přímočarosti. Kniha je tak stručná, že než si čtenář stihne vychutnat atmosféru jedné scény, následuje druhá. Nejvíce je to patrné ve druhé polovině knihy. Poté, co se Serafina octne v těle mladé Kailey, až příliš rychle zapouští kořeny v Kaileině cizím světě. Je jasné, že k navození skutečných vztahů mezi lidmi je nějaký ten čas přece jen potřeba. Ale místo aby Serafině osudy lidí, mezi kterými se ocitla docela náhodou, byly zcela fuk, ke všem ji váže až příliš silné pouto.

Achymii věčnosti sice čtenář dočte dřív, než si stihne uvařit druhou kávu, jen tak se mu ale z hlavy nevykouří. Příběh Serafiny, hrající si s motivy magie a alchymie čtrnáctého století má ambice stát se velmi poutavou a příjemnou četbou. Sentimentální duše, které příběh Avery Williamsové osloví, by se však měly mít na pozoru. Konec Alchymie věčnosti má k happyendu daleko. Vlastně tady na nic takového jako konec není čas. Příběh se uzavírá v tom nejlepším (nebo snad nejhorším) a nechává tak každého pozorného čtenáře v dost nepříjemném rozpoložení. Druhý díl na sebe ale nenechá čekat dlouho.

  • Avery Williams: Alchymie věčnosti (Inkarnace 1)
  • CooBoo, 2013
  • překlad: Jana Doležalová-Montorio
  • obálka: Petra Mejstříková, Anton Belovodchenko
  • 256 stran, 229 (v e-shopu Fantasye již za 206 Kč)
28. května 2013, Jana Balharová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Alchymie věčnosti

Alchymie věčnosti
229 Kč 206 Kč