Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Psí zima, Petra Neomillnerová

Neomillnerová Petra: Psí zima

Nakažení aneb Vimka se sekerou

Lota je drzá, sprostá, realistická, poživačná a sexuchtivá, ale také ostrá, drsná a někdy soucitná zaklínačka. Romantik by neměl v oboru likvidace monster dlouhou životnost a také by tento příběh nesměla psát Petra Neomillnerová.

Přenesme se do zimní krajiny ve středověku, kde šlechta žije ve svých palácích, sedláci na statcích a chudina mrzne a živoří v čelednících. Lesy jsou stále hluboké a monstra ještě nevymřela, proto stále existují zaklínači, kteří svět monster zbavují. Ovšem i oni musí být z něčeho živi a mordování příšer nedělají z dobré vůle, ale jako službu za peníze.
Ostatně, kdo už by neznal proslulého Geralta z Rivie, který u nás, prostřednictvím Andrzeje Sapkowského, zaklínačskou profesi zpopularizoval. Oproti Sapkowskému je ovšem Neomillnerové svět prostší o politiku, ale syrovější a drsnější pro normální lidi.

Hlavní hrdinka má problém – nejnovější z jejích početných milenců je upír. Zaklínači upíry nezabíjejí, ovšem pouze proto, že „jsou na nás příliš silní“, proto nejsou Lotini učitelé ve škole dvakrát nadšení, když se to dozví. A to ještě netuší, že i z Loty je poloviční upír.
Záhy se ovšem problémy navrší, takže na nějaké hádky nezbude čas. Všude se vyrojí smečky/bandy „kožoměnců“, kteří se mohou měnit ve psy, kdykoli si umanou. Nejsou to ovšem žádní démoničtí vlkodlaci, ale chudina, které přijde rozumnější lovit a loupit ve psí kůži než umřít hlady a zimou. Je to sice lůza, ale druhou stranu je jich hodně, takže nevadí ani jejich slabost, ani taktická nezkušenost. A když přestanou lovit vysokou a začnou přepadat vesnice a městečka, je to dobrá příležitost pro zaklínačský cech, který je ostatně v mizerné finanční situaci. A do toho všeho se Lotě ještě přidá špinavá práce pro upírského zabijáka Enna, která se zvrhne v něco zcela jiného.
V každém případě poteče krev a ne vždy to bude krev protivníků Loty a jiných zaklínačů. V jejich krvavém řemesle to ostatně patří k rizikům věci a pořádná smečka psů utahá sebelepšího bojovníka.

Svět je popsán velice realisticky, chybí mi jen vliv církve. Ale kdo ví, možná v tomto světě prostě vliv nemá. V ostatních ohledech je to tradiční svět Petry Neomillnerové – ostrý, drsný a špinavý. Mnohem nebezpečnější než čepele jsou nemoci a hlad, zapíchnou vás pro pěkné boty a podraz je jen jedním z běžných obchodních prostředků. V protikladu stále existují i dobří lidé, přátelství a vzájemná pomoc. Prostě nečekejte pohádku o nejmenším elfovi, ale tvrdou realitu.

Lota – hlavní postava knihy – je charakterizována velmi dobře a její postoje čtenář může chápat a akceptovat. Útlocitnější postavy s tím patrně budou mít problém, protože Lota není zrovna panenka v růžovém. Někdy bych si ovšem rád přečetl i text s jinou hrdinkou, protože Lota je jen další variací na jedinou drsnou hrdinku, o které autorka píše.
Škoda, že se autorka více nevěnovala mužským postavám. Lotin milenec Urian a její kolega (a také milenec) Torge by si zasloužili více pozornosti. Takto je jejich konání nečitelné a v podstatě Lotě jen statují. Na druhé straně to nejsou úplně ploché loutky a nějaký vývoj je vidět i na nich.

V souhrnu mohu říci, že se autorce opět podařilo napsat výbornou akční fantasy. Nepotěší asi milovníky putování skupinek za receptem na guláš, který spasí svět, ale kdo má rád realističtější verzi fantasy, oblízne všech deset prstů i bez guláše. Vřele doporučuji jako čtivo ke krbu – ta zima není v názvu jen tak.

  • Petra Neomillnerová: Psí zima
  • vydal: Fantom Print, Ostrava 2008
  • obálka: Lubomír Kupčík
  • 336 stran / 239 Kč

jiná recenze
ukázka

19. srpna 2008, Piter

Diskuze k článku

single chat sites
Williammax - 28. 07. 12:35

single chat sites while you were dating
singles near me free
Williammax - 29. 07. 15:12

free phone chat lines asian dating site
gay dating show next
KevinBeeri - 06. 08. 20:57

gay davis ca dating teenage gay dating best gay casual dating sights
gay dating web site
KevinBeeri - 09. 08. 23:38

free gay dating sites in canada gay dating new york gay master slave dating sites
gay hunt dating
KevinBeeri - 10. 08. 23:35

free gay dating site in usa gay japanese dating site gay dating as a minority
free gay chat and dating usa
KevinBeeri - 13. 08. 23:17

gay online dating sites canada gay dating sites no hookups gay dating cites
gay cousins dating
KevinBeeri - 16. 08. 21:01

how to meet gay men for dating gay italian dating site black asian gay dating
gay teen dating site
Patrickamowl - 01. 09. 22:35

gay dating dad bod fuck buddies gay dating skruff gay dating
gay local dating sites
Patrickamowl - 05. 09. 02:30

gay black online dating site emergency room gay dating sim free tranny/gay dating sites
gay dating hard
MichaelIrord - 06. 09. 23:29

gay christian dating website gay dating agencies uk gay dating scam
pinoy gay dating
Henryexole - 10. 09. 05:24

gay dating barcelona free gay dating sites in europe gay dating site gainesville fl
gay dating connexion
Henryexole - 14. 09. 20:17

gay dating agencies irish gay dating show simon dating a gay acquarius
buy an essay
GustavoJoync - 10. 10. 00:25

custom writing paper online papers
research paper for sale
Matthewsok - 14. 10. 02:25

help paper custom research paper

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).