Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, pokud si přejete obdržet zboží ještě do Vánoc, odešlete objednávku nejpozději do 15.12. Preferujte prosím platbu dobírkou.

Flashback, Dan Simmons

Simmons Dan: Flashback

Román Flashback Dana Simmonse je neobvyklým ohlédnutím za mnohými vědeckofantas­tickými, hororovými či detektivními příběhy. Není pohledem do minulosti v tom pravém slova smyslu, naopak se dívá do nepříliš libé budoucnosti. Každá generace se bojí budoucnosti, kterou přinese dopad jejích činů. A jakou budoucnost můžeme předpokládat z toho, co vidíme teď kolem sebe?

Flashback není ze strany Dana Simmonse žádné politické poselství. Stejně jako se pozastavil nad možnou budoucí situací on a užil zajémavé spekulace ohledně toho, co by mohlo nastat, tak se můžeme setkat s dost podobnou vizí u každého obyčejného občana. Ten by to ovšem nikdy nepodal v natolik přesvědčivé podobě hodné pouze autora tohoto jména.

Svět, jak jej popisuje v románu, je zdevastovaný. Není to pouze stránka hospodářská, ale především stránka psychologická. Celé lidstvo, a to především obyvatelé Ameriky, z jejichž pohledu je kniha psána, strašném ocitá v depresi. Spojené státy v nepříliš daleké budoucnosti stanou tváří v tvář své nejobávanější existenciální otázce: Co když přestaneme být nejvlivnější, nejmocnější velmocí světa? Co když se naše hospodářství zhroutí a vyhlásíme bankrot? Americe jako svobodné a životaschopné zemi odzvonilo. Ano, nastal den, kdy šlo všechno do kytek, Státy se rozdělily politicky, mocensky, vzdálenostně… co zbývá obyvatelům takové země? Snít o lepší budoucnosti? Kdepak, ta nikdy nenastane. Snít o skvělé minulosti!

Přečtěte si také druhou RECENZI NA FLASHBACK

Pomocí drogy LSD lze naštěstí prožívat minulé zážitky, a když se na danou myšlenku hodně soustředíte, pak se neustále můžete vracet jen k těm příjemným. Většina na to přistoupila, přestala pracovat, přestala milovat, přestala žít a utápí se v minulosti. Co také s přítomností, kde sociální a zdravotní péče téměř neexistuje, na každém kroku slyšíte o útocích teroristů a utéct se nedá nikam, protože doprava po silnicích je z bezpečnostních důvodů prakticky nemožná a cestování letadlem si v tuhle chvíli nemůže nikdo dovolit?

Další recenze na knihy Dana Simmonse z Fantasye:

Jádro románu tvoří především prohlubující se úpadek a zadlužení Spojených států amerických a vedlejší linka se soustředí na několik konkrétních lidských životů, jež takto nastalá situace ovlivnila. A jak je na tom zbytek světa? Koho k sakru zajímá, jak je na tom zbytek světa! Máme dost svých problémů. Američanům byl zbytek světa ukradený v dobrých časech, natožpak v těch špatných. A koneckonců zbytek světa má taky svých starostí nad hlavu.

Píše se dvacáté první století, bývalý policista Nick Bottom, jeho šestnáctiletý syn Val a dědeček Leonard představují středovou smyčku, kolem níž se obtáčí všechno ostatní. Nick je zkrachovanec a závislák na LSD, díky němuž pohřbil svůj život i život svého syna. Po smrti manželky nedokáže žít jinak než ve vzpomínkách na ni, které si drogou vyvolává. Val vyrůstá u svého dědy, univerzitního profesora, a stává se z něho pěkný grázl. Zápletku tvoří obnovené vyšetřování vraždy syna japonského multimilionáře a federálního poradce, na které je ze záhadných důvodů najat právě Nick Bottom. Dostává tak šanci znovu se probrat k životu, ujasnit si priority a především si zase dát šanci. Vyšetřování ho dovádí nejen k původu psychedelické drogy LSD ale také ke smrti jeho manželky a zpátky k jeho synovi, jehož ze života vytěsnil.

Co je vlastně Flashback? Jak autor sám říká, je to návrat naděje a útěk z reality, z níž vlastně utéci nejde. Flashback je malé balení plastového průhledného aerosolového inhalátoru, je natolik levné a dostupné, že je seženete na každém zavšiveném rohu. Flashback je vykoupení pro miliony, kterým už nezbylo vůbec nic.

Román jako vize budoucnosti může působit značně depresivně, ale čtenář to tak kupodivu necítí. Kniha má skvělý spád i detektivní zápletku, která se plete a motá, sukuje a šramotí… nikde nedrhne, avšak s posledními několika centimetry materiálu už bezpečně víme. Víme, že na konci nebude žádný uzel a vše bude hladce uzavřeno. Dan Simmons nenechává otevřená žádná vrátka a je to dobře. Opravdu nepotřebujeme další navazování a pokračování mnohačetných ság, jichž se nám na pultech knihkupectví od mnohých autorů dostává až až.

Jednoduše si vychutnejte tuto brilantní detektivku, kreslete si ostré hrany smyšlené budoucnosti, mlhavě zaplňujte místa, jimiž si nejste jistí, ale hlavně mějte stále na paměti, že tohle není realita. Nemusí být.

  • Dan Simmons: Flashback
  • vydala: Plejáda publishing, Praha 2011
  • překlad: Zdeňka Vaníčková
  • obálka: Martin Zhouf
  • 496 stran, 349 Kč

Hodnocení: 70 %

Dan Simmons

Dan Simmons v pěti bodech:

1. Američan, narodil se roku 1948 v Peorii, stát Illinois.
2. Vystudoval anglický jazyk a pedagogiku, dlouhá léta učil na základní škole – láska k jazyku a literatuře obecně je z jeho knih jasně patrná, prakticky každý román v sobě skrývá odkazy na rozličná klasická díla; v oblibě má zejména Williama Shakespeara.
3. Hned jeho první román, horor Píseň Kálí, se dočkal významného ocenění – World Fantasy Award v roce 1986.
4. V České republice stále nejvíce boduje svou slavnou dvoudílnou space operou Kantos Hyperionu.
5. V poslední době píše romány na pomezí mainstreamu a fantastiky, v nichž po svém zpracovává známé historické události (Terror – ztracená Franklinova námořní výprava) nebo osudy slavných osobností (Drood – Charles Dickens).

4. října 2011, Kamila Vozáková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Flashback

Flashback
349 Kč 314 Kč