Vydejte se na dlouhý výlet krajinou pesimistické budoucnosti, Frank Schätzing: Motýlí tyranie

Schätzing Frank: Motýlí tyranie

Luther je typicky netypický zástupce šerifa v Kalifornii. Jeho zkušenosti a schopnosti ho kvalifikují spíš na vyšší a důležitější posty. Z těch ale již jednou utekl, aby se vyhnul nebezpečným situacím pramenícím z jeho workoholické snahy šlapat velkým zločincům na kuří oka. Nyní Luther preferuje klidný život vyšetřováním ztracených zvířat a rušení nočního klidu. Dokud se v jeho revíru neobjeví mrtvá zaměstnankyně hi-tech korporátu. Následné vyšetřování totiž rozhodně nebude klidné.

Možná by bylo lepší uzavřít tento konkrétní případ jako nehodu. Lutherovo šťourání se v tajemstvích firmy Nordvisk totiž spustí lavinu událostí, které rozhodně nemohou skončit dobře. Nejprve při svém vyšetřování narazí na spoustu taktického mlčení ze strany zaměstnanců, aby se následně začal dozvídat i věci, o nichž by nejraději nic nevěděl.

Nordvisk totiž pracuje na vývoji superpočítače, s jehož pomocí by dokázali vyléčit všechna trápení lidstva. Ale zároveň jim během tohoto snažení mohou i pár dalších přidat. A taková firma se rozhodně nebude zdržovat zkoumáním, jestli současné zákony odpovídají jejím vizím spravedlivého světa. Pokud tedy mrtvá věděla něco, co se nemělo dostat za hranice Nordvisku, pak na Luthera čeká boj s větrnými mlýny a takřka neomezenými zdroji technologického giganta. A co víc, celá záležitost rozhodně nemusí skončit smrtí jednoho člověka.

Frank Schätzing v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1957 v Německu.
  2. Založil reklamní agenturu INTEVI.
  3. Literatuře se začal věnovat v roce 1990.
  4. Jeho nejslavnějším románem je sci-fi Pomsta oceánu.
  5. V současné době žije v Kolíně nad Rýnem.

Jednotlivé přísady tohoto příběhu budou patrně většině čtenářům dobře známé. Velmi schopný vyšetřovatel, jehož zápal pro práci ho málem stál život a definitivně jedno manželství. Zdánlivě jednoduchý případ, z nějž se vyklube něco mnohem většího. Umělá inteligence, která… Je až s podivem, jak málo knih s touto tématikou se netýká toho, kterak se lidstvo stane zbytečnou překážkou pro lidem stanovené cíle. Do toho se většinou objevují velcí šéfové s megalomanskými vizemi (zde majitel Nordvisku), jimž jde o dobro nezměřitelné současnou legislativou. Žádný epický soubor Luthera s Goliášem se zde ale neodehraje. Autor totiž má trochu jinou představu o tom, co všechno lze umělé inteligenci provést.

Motýlí tyranie staví především na autorově (a tím pádem i překladatelově) precizní práci s jazykem. Děj je popisován velmi barvitě a místy se zdá, jako kdyby bohatý jazyk a krátké prostřihy do minulosti protagonistů byly tím nejdůležitějším. A svým způsobem tomu tak je. Autor si dává dobrý pozor, aby dodržel maximální únosnou délku textu a neodváděl příliš pozornost od samotného děje. Navíc, v klíčových okamžicích příběhu je schopen vyprávění najednou zjednodušit, čímž velmi snadno přidá na tempu.

Příběh možná nepatří mezi ty nejoriginálnější, ostatně jen těžko lze najít nějaký jiný způsob řešení případu spojeného s vývojem UI než ty, které jsou všeobecně známy. Některé čtenáře mohou odrazovat vzletné fráze a popisy, které ovšem nikterak nenarušují samotný děj. To je asi největším překvapením Motýlí tyranie. Většina autorů má totiž tendence se v takto bohatých popisech ztrácet a zapomenout na cokoli jiného. Frank Schätzing ale dokazuje, že to on vládne slovům, ne naopak. Finále románu tak přidává ještě jistou poetiku, byť jde o osud celého lidstva a bylo by velmi podivné, kdyby nedošlo k obětem.

Motýlí tyranie je velmi povedenou knihou, která navzdory očekávaným závěrům alespoň na chvíli přinutí k zamyšlení.

  • Frank Schätzing: Motýlí tyranie
  • Laser, 2019
  • Překlad: Vítězslav Čížek
  • Obálka:
  • 536 stran, 479 Kč (v e-shopu Fantasye již za 431 Kč)
18. února, Tomáš R. Tokoš