Únorová Pevnost nastolí pořádek v ulicích i na policích, Pevnost 2/2014

pevnost-2-2014

Z Verhoevenovy klasiky Robocop už nezůstal kámen na kameni, a tak do kin přichází remake. Bude stát za to? Nádavkem vám Pevnost udělá pořádek i v tom, jaké filmy a knihy roku 2013 byly vlastně ty nejlepší, nebo na jaké hry se máme těšit letos.

Zákon a pořádek, tak zní téma únorové Pevnosti, které se táhne naskrz všemi rubrikami. Tématem měsíce se stal nový snímek Robocop, který zaujme svým hvězdným obsazením (Michael Keaton, Garry Oldman, Samuel L. Jackson) a zároveň znepokojí nepříliš známými jmény scénáristy (Joshua Zetumer), režiséra (José Padilha) a herce v hlavní roli (Joel Kinnaman). Skončí nový Robocop stejně jako řada remaků z posledních let na filmovém smetišti? Pevnost 2/2014 prozradí víc. A ještě k tomu přihodí seznam deseti nejslavnějších kyborgů a pohled do historie. Věděli jste, že lidé se uměle vylepšovali už v antice?jim-butcher-zivly-calderonu
Na téma čísla plynule navazuje i historická část časopisu, která rozebírá, jak se ve středověku řešila kriminalita a kde to nakonec končilo – na šibenici, u kata, na skřipci nebo prostě jen ve vězení, třeba v pražské Daliborce. A když už jsme u té Matičky stověžaté, Míla Linc se podíval na zoubek i legendě o golemovi. To byl přece takový Robocop své doby, ne?

Zákonům a pořádku se navíc věnuje i nová komiksová rubrika, která připomene všechny kreslené strážce pořádku, kolik se jich po světě jen v průběhu let vyrojilo. A přidá k tomu pár novinek o komiksových titulech, které se u nás v překladu teprve chystají.


To nejlepší z loňska i letoška

Pokud jste poslední rok strávili někde v pralesích jako František Kotleta (ten v únorovém čísle pokračuje ve svém návodu Jak napsat bestovní celer) nebo plánujete 2014 strávit někde na odlehlém venkově (opět zdravíme ke Kotletům do Bruntálu), únorovou Pevnost si rozhodně nezapomeňte koupit, abyste alespoň mohli působit, že máte přehled, co letělo a bude letět. Jiří Pavlovský totiž sestavil ultimátní přehled těch nejlepších filmů roku s pořadovým číslem 13. Hádejte, kdo je na prvním místě. Hobit, Gravitace ani Star Trek to nejsou.

Hill Joe: Vánoční říše
A jestli se považujete spíš za bibliofily než za cinematofily, nenechejte si zase ujít přehled těch nejlepších knih loňska. Přijdete si na své, ať už čtete nejraději ynteleguánskou skyfy či pořádnou fantasy rubačku. Za pozornost stojí i dva tipy na fantasy ságy – Martin Bečvář zjišťoval, jak se čte epická fantasy Jima Butchera Kodex Alera a ďábelský Fajkus se podíval na zoubek trilogii Levá ruka boží. Knihou měsíce se stala hororová Vánoční říše Joea Hilla a v rozhovoru redakce vyzpovídala Petru Neomillnerovou o jejím všeobecně toužebně očekávaném dokončení trilogie Písně čarodějky s rudovlasou Moire.

Herní sekci sice nový šéfredaktor o dvoustranu zkrouhnul, na druhou stranu ale Jakuba Kováře přinutil, aby udělal přehled těch nejočekávanějších her roku 2014. Že se všichni těšíme na Zaklínače 3 a Elder Scrolls Online je asi jasné, v následujících měsících se ale vyplatí vyhlížet i jiné kousky. Třeba nové Dragon Age nebo Mad Maxe.

Moudrý Martin a Pocha Mark E.: A bude hůř
Únorové WTF povídky

Všechny tři únorové povídky jsou krátké texty s dějem, který by se dal shrnout v rámci jedné věty. To ale nemění nic na tom, že jsou pekelně zábavné, protože všechny svorně sází na tzv. co-jsem-to-sakra-právě-přečetl-za-geniální-blábol efekt. Nejsilněji mezi nimi vystupuje fantaskní příběh Necestuj tím vlakem od Marka E. Pochy, kde sice pointu tak nějak čekáte už jen kvůli autorově reputaci, stejně vás ale překvapí.

Pohrát si s myslí čtenáře se snaží i Leonard Medek a Jaroslav Mostecký. První jmenovaný představuje humoristický text Roztržitost strýce Filostrata o rodině, jejíž černá ovce dokáže cestovat skrz čas a prostor. A občas vás vezme s sebou a následně vás v exotické destinaci i zapomene. Medkův příběh pohladí po duši i proto, že zobrazuje třecí plochy mladé generace s těmi staršími. Mostecký zase nabídne originální scénář, jak v současném světě oživit proletářskou revoluci. Až budete zakládat novou kominternu, rozhodně ho pozvěte mezi své řady.

Pevnost stojí Vždycky jste si přáli být policajt a báli jste se zeptat? Nebo středověký kat či římský legionář? Anebo raději rovnou vládnout světu a nastolit svou rukou pevný řád, i kdyby jen na stránkách vlastní románu jako Fanda Kotleta? Pak je únorová Pevnost právě pro vás. Její hradba stojí pod novým šéfredaktorem stejně pevně jako pod Tomášem Němcem a Alžbětou Lexovou.

Kotleta František: Perunova krev 1

Dále v čísle 2/2014

  • Geekovský cestopis: Hobitín je i v Orlických horách
  • Poslední let pana Mijazakiho
  • Nová rubrika Geekzóna láká na starwarsáckou roštěnku
  • Magický svět Romů II.
  • Skvělý učitel Onizuka a další tipy na mangu i anime
  • Postapo LARP ZETA
  • Deskovky Descent: Výpravy do temnot a Minutová říše
29. ledna 2014, Jan Nohovec