Uměle inteligentní dohazovači, P. Z. Reizin: Štěstí pro lidi

P.Z. Reizin: Štěstí pro lidi

V moderní neosobní době je často docela těžké najít si životní lásku. Ti z nás, kteří mají v tomto ohledu problém, mohou zkoušet moderní vymoženosti jako sociální média a internetové seznamky, ovšem velmi často jsou pro takový účel naprosto neefektivní. Pokud si počkáme na skutečné umělé inteligence, navíc přátelské vůči lidem, a dáme jim přístup k internetu, možná nás konečně dají dohromady s ideálním protějškem. Tedy, Štěstí pro lidi to alespoň naznačuje.

Britská novinářka Jena pracuje pro softwarovou společnost, kde konverzuje s moderní umělou inteligencí jménem Aiden předtím, než bude onen vynález použitelný v praxi. Kdyby tak věděla, že Aiden dávno tajně pronikl na internet a sleduje její život s daleko větší pečlivostí, než by mohla tušit. Když se hned na začátku děje rozejde s dlouhodobým přítelem Mattem, rozhodne se jí virtuální přítel pomoci. Nejenže se bude elektronickou cestou brutálně mstít Mattovi, ale především chce Jeně dohodit nového partnera.

Možná by se nabízel Aidenův vlastní programátor Ralph, ale ten není úplně ideální. Ve hře je totiž ženská umělá inteligence Aisling, která také zkoumá svět z internetu. Ta si oblíbila Toma, Angličana žijícího v USA, rozvedeného muže neúspěšně se snažícího o literární tvorbu. Jakmile se Aiden seznámí se svou kolegyní, rozhodne se dát Jenu s Tomem dohromady. Bohužel se na scéně objeví ještě další entita ohrožující jak Aidena s Aisling, tak výsledky jejich práce. Pokud se nepokusí ještě o něco horšího…

P.Z. Reizin v pěti bodech:

  1. Britský novinář.
  2. Pracoval v novinách, rádiu i televizi.
  3. Zúčastnil se několika internetových startupových projektů.
  4. S manželkou a dcerou žije v Londýně.
  5. Filmová práva na Štěstí pro lidi získaly společnosti Fox 2000 a Working Title.

Řekněme si hned na začátku, že kniha je celkem vtipná. Bohužel, kdyby neobsahovala svůj scifistický námět, tento aspekt by jí nestačil, aby se prosadila na literární scéně. Příběh je vyprávěn z perspektiv pěti postav (plus několika jednorázových ke konci) a žádná z nich nedokáže ve čtenáři probudit dlouhodobější sympatie. Na Jeně je nejvýraznější její zlomené srdce, Aiden se křečovitě snaží odlehčovat každou situaci (přičemž nejlepší jsou jeho odkazy na Někdo to rád horké), Aisling je prostě „přísná a opatrná žena“ a hlavní záporák je úmyslně napsán jako karikatura. Jediný, kdo zaujme trochu víc, je Tom, a to zřejmě proto, že jeho postava vychází nejvíc z životních zkušeností samotného autora.

Ústřední hvězdy příběhu si možná naši oblibu nezískají, jak je to však se samotným dějem a jeho vyprávěním? Inu, je většinou obstojný, ovšem jeho seriózní romantické tváři schází procítěnost a humor není ani zdaleka tak k popukání, aby nám čtení výrazně zpříjemnil. Neustálé variace na to, jak umělá inteligence prožívá něco, co by v jejím případě měl být nesmysl, vlastně brzy omrzí.

Nikoho asi nepřekvapí, že nejstravitelnější jsou části knihy se značně krátkými kapitolami. Naopak v těch delších vyplouvá na povrch plytkost příběhu. Ačkoliv autor stále pracuje se scifistickou satirou na moderní technologie, činy hlavního padoucha vyúsťují v zápletku spíš absurdní. Musím se přiznat, že bych skoro radši četl ještě mnohem delší líčení toho, jak Aiden znepříjemňuje život Mattovi.

Pokus o napsání literární obdoby romantického filmu s fantastickým elementem se v nedávné době podařil například Connie Willisové s její knihou Slyším tě všude. V případě P. Z. Reizina se od sebe jednotlivé pasáže opravdu kvalitativně liší, celek je tedy bohužel nesourodý. Na druhou stranu závěr, odhlédneme-li od jeho předvídatelnosti, je svěží a silný, takže celkový dojem poněkud vylepší. Avizovaná filmová adaptace by mohla patřit k těm výjimkám, kdy zpracování překoná svou předlohu.

  • P. Z. Reizin: Štěstí pro lidi
  • Ikar, 2018
  • Překlad: Lenka Faltejsková
  • 440 stran, 399 Kč
22. července 2018, Jiří Kábrt