Polibek krve jako by Bratrstvu černé dýky z oka vypadl , J. R. Ward: Polibek krve (Odkaz černé dýky 1)

Ward J. R.: Odkaz černé dýky 1 - Polibek krve

Po již třinácti románech ze série Bratrstvo černé dýky se úspěšná autorka paranormálních romancí J. R. Ward rozhodla zaměřit na mladší generaci upírů a vytvořit tak vedlejší sérii příběhů ze stejného světa. Slovo vedlejší by si však zasloužilo uvozovky, protože Polibek krve se z hlavní série téměř nijak nevymyká.

Paradise, dcera Abalona, prvního rádce upírského krále Wratha, byla poprvé představena v románu Prokletý milenec. Jako žena z upírské šlechty a členka Zakladatelské rodiny se musí řídit zkostnatělými pravidly a čekat, až jí otec domluví sňatek s někým ze stejných kruhů. Paradise se však touží z těchto aristokratických pout vytrhnout a nově otevřený výcvikový program pro vojáky Bratrstva černé dýky jí připadá jako skvělá příležitost něco v životě dokázat. Stejně to ovšem nevidí Peyton, její kamarád, jenž ji od toho odrazuje, protože podle něj by se vysoce postavená upírka jako ona neměla dostat do palebné linie. Oba však k možnosti bojovat motivuje nedávná ztráta blízkých příbuzných v nekonečné válce s Vyhlazovací společností.

Po překvapivém zdolání náročné vstupní zkoušky se Paradise dostává do programu spolu se šesti dalšími upíry. Jedním z nich je drsňák Craeg, který jí padl do oka, když si přišel pro přihlášku do audienčního domu, kde Paradise pracuje jako recepční. Craeg ztratil celou rodinu při nájezdech Vyhlazovací společnosti, nic a nikoho nemá a k účasti ve výcvikovém programu ho motivuje i touha po pomstě vůči upírské šlechtě, kterou viní z toho, že dělnickým rodinám, jako byla ta jeho, při nájezdech nepomohla.

J. R. Ward v pěti bodech

  1. J. R. Ward (vlastním jménem Jessica Bird, *1969) je oblíbenou autorkou erotických paranormálních romancí, které se umisťují mezi bestsellery v New York Times a USA Today.
  2. Studovala historii a historii umění se zaměřením na středověk. Poté přešla na studium práv na Albany Law School, kde získala titul.
  3. V roce 2002 vyšel její první román Sázka na vášeň. Později se začala věnovat paranormálním romancím, které úspěšně vydává pod pseudonymem J. R. Ward.
  4. Za román From the First obdržela cenu RITA a za Probuzeného milence (z cyklu Bratrstvo černé dýky) cenu Romantic Times.
  5. V češtině jí kromě Bratrstva černé dýky vyšla ještě šestidílná paranormální série Padlí andělé a také začala vycházet romantická série ze současnosti Králové bourbonu.

K vzájemnému vzplanutí hlavní dvojice dojde velice rychle, jak už je u autorky zvykem, teď už jen musí překonat překážky a najít si cestu jeden k druhému. Se vzájemnou přitažlivostí bojuje především Craeg. J. R. Ward ho sice na začátku představila jako bystrého drsňáka, jenž je pro boj přímo zrozený, jeho sílu však v očích čtenářů postupně degraduje tím, že z něj dělá slabocha při střetu s nevítanými emocemi. I když je to Paradise, která by se mohla na „dělníka upíří rasy“ dívat svrchu, je to právě naopak. Jejich vztah tak trochu připomíná podobné nesourodé dvojice ze série, jako jsou Zsadist a Bella nebo Butch a Marissa.

Z druhé jmenované dvojice autorka vytvořila protagonisty vedlejší dějové linky, která zabírá skoro stejný prostor jako ta Paradisina. Butch se jako šéf výcvikového programu nejvíc věnuje sedmičce uchazečů, kromě něj se však románem mihnou i další staří známí bratři. Zejména Vishous, který se snaží bratrovi pomoct v menší manželské krizi s Marissou.

Děj se zpočátku docela táhne, první zkoušce J. R. Ward věnovala až příliš prostoru, který jako by jí potom chyběl, protože dalšímu výcviku upírů se nijak zvlášť nevěnuje a závěr všech dějových linek, včetně jedné mírně detektivní, velice uspěchala, což je velká škoda. Čtenáře by určitě víc potěšilo, kdyby Paradisin vztah s Craegem zavedla dál než za první „miluji tě“ a Butche nechala trochu důkladněji pátrat po vrahovi.

Známé postavy z Bratrstva černé dýky do románu vnášejí humor i nostalgii, autorka je však podrobněji nepředstavuje, jak by to člověk u spin-offu čekal. Je tedy určitě lepší, aby čtenář měl původní sérii přečtenou a mohl se tak lépe orientovat ve vztazích mezi upíry. Nováčkovi by ale mohl pomoct přiložený rejstřík základních pojmů z tohoto fantasy světa.

Polibek krve by měl být první dílem nové série, jenže zcela zapadá do té původní a klidně by tedy mohl nést pořadové číslo čtrnáct. Autorčin styl vedení příběhu je pořád stejný, opět nabídla víc než jednu dějovou linku, dál se zabývá válkou s Vyhlazovací společností – i když v tomhle díle nevidíme boje nijak zblízka – nechybí dokonce ani otravný anděl Lassiter. Román i cílí na stejné čtenáře – zase jde o erotickou paranormální romanci pro ženy. Nová skupinka upírů je sice o něco mladší, Polibek krve se však nedá považovat za román pro mládež, mladí upíři totiž nejsou žádní rozechvělí teenageři, i když staletí hrdinové Bratrstva ty třicetileté tak zřejmě vidí.

J. R. Ward je známá tím, že sází na humorné dialogy, v nichž si její upíří hrdinové neberou žádné servítky, a jazyk plný dvojsmyslů a slangu. Což je mírně potlačeno českým překladem, který je trochu upjatější než originální verze. Polibku krve to však neubírá na čtivosti a čtenářky romancí si jistě přijdou na své. A můžou se těšit na Rhageovu Bestii, která se na ně vrhne už v listopadu.

  • J. R. Ward: Polibek krve (Odkaz černé dýky 1)
  • Baronet, 2016
  • Překlad: Jana Pacnerová
  • Obálka: Emil Křižka
  • 406 stran, 359 Kč (v e-shopu Fantasye již za 323 Kč)
3. listopadu 2016, Renata Heitelová