Magnus Chase na výpravě za ztraceným kladivem vikingského boha, Rick Riordan: Thorovo kladivo (Magnus Chase a Bohové Ásgardu 2)

Riordan Rick: Magnus Chase a Bohové Ásgardu 2 - Thorovo kladivo

Magnus Chase ve smrti nenašel klid, naopak se stal jedním z Ódinových válečníků a společně s přáteli zachránil svět. Ale jako by to nestačilo, musí se okamžitě vydat na další nebezpečnou výpravu, tentokrát za ztraceným Thorovým kladivem…

Ještě nedávno byl Magnus Chase obyčejný, možná trochu problémový teenager. Po smrti matky se ale vše změnilo a Magnus skončil na ulici, kde vybíral popelnice, potuloval se s přáteli a především se snažil přežít. Jenže to se mu nepovedlo a přede dvěma měsíci zemřel. Místo toho, aby jeho příběh skončil, však právě začal.

Magnus se probudil v hotelu Valhala jako jeden z Ódinových válečníků einherjů. A než si stačil zvyknout na své nové postavení, už musel zachraňovat svět. Magnus putoval po devíti světech a potkával severské bohy, elfy, trpaslíky a další bandy netvorů, které ani nedokázal pojmenovat. Poté, co získal magický meč, se mu s přáteli dokonce podařilo odvrátit ragnarök, soudný den, ale místo toho, aby si mohl odpočinout, se musí vydat na další výpravu. Bohovi hromu Thorovi totiž někdo odcizil kladivo. Magnus s přáteli ho musí najít dřív, než nepřátelští obři napadnou Ásgard a přinesou s sebou obávaný ragnarök.

Rick Riordan v pěti bodech

  1. Narodil se v Texasu v roce 1964, má manželku a dva syny.
  2. Proslavila ho série o Percy Jacksonovi, ale napsal i detektivní sérii Tres Navarre nebo sérii Kronika Cartera Kanea.
  3. První dva díly série Percy Jackson byly zfilmovány v letech 2010 a 2013.
  4. Série rád propojuje, a proto fanouškům předchozích knih může být jméno Magnus Chase povědomé.
  5. Autor má svůj vlastní web www.rickriordan.com, který funguje jako průvodce jeho knihami a dílem nejen pro fanoušky a veřejnost, ale i školy a učitele, kteří by chtěli využít jeho práci jako materiály při výuce.

Rick Riordan není pro českého čtenáře žádnou neznámou. Po úspěšných sériích Percy Jackson nebo Bohové Olympu představil dalšího mladého hrdinu, jehož svět je tentokrát inspirován severskou mytologií. Autor se ve výběru svého hrdiny nebo ve stavbě příběhu nesnaží být příliš originální a jednoduše následuje to, co mu už vyšlo dříve. Proto se Magnus Chase podobá Percymu Jacksonovi, a proto může být příběh chvílemi předvídatelný. Přesto ne nudný. Ačkoli Riordan drží už zavedenou příběhovou šablonu a jeho hrdinové jsou více či méně zaměnitelní, jeho světy jsou vždy zajímavé a příběhy dostatečně napínavé, aby dokázaly čtenáře udržet při čtení.

V druhém díle se čtenář nesetká pouze s Magnusem a těmi, kdo přežili, ale pozná i nové tváře. Ve Valhale se objeví nový protagonista, který se postará o oživení celého příběhu. Postava Alexe – potomka Lokiho, který dokáže měnit pohlaví – zajistí, aby byla kniha o to vtipnější a zajímavější. Nejen díky jeho zděděným vlohám, ale také pro jeho zajímavý charakter.

Fanoušci Ricka Riordana už vědí, co mají čekat, a proto nebudou z dalšího pokračování Magnuse Chase zklamaní. Čtenáři, kteří četli některou z předchozích sérií a chtějí něco úplně nového, by se však měli porozhlédnout někde jinde, protože se nezdá, že by se autor hodlal vzdát zavedených zvyků.

  • Rick Riordan: Thorovo kladivo (Magnus Chase a Bohové Ásgardu 2)
  • Fragment, 2017
  • Překlad: Dana Chodilová
  • 442 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
22. ledna 2018, Nela Libovická