Létající čarodějové, David Gerrold, Larry Niven

Gerrold David & Niven Larry: Létající čarodějové

David Gerrold a Larry Niven jsou u nás známí především svou tvorbou patřící k čistokrevné sci-fi. Od Gerrolda vycházely knihy hlavně do roku 1997, nejznámější z nich je tetralogie Válka s Chtorrem. Poslední román, u nás vydaný v roce 2003, byl Skok z planety. Larry Niven proslul především ságou Prstenec, která je zasazena do stejného univerza jako daleko rozsáhlejší Války s Kzinty.

Spojením obou autorů došlo k vytvoření díla Létající čarodějové, jež se zcela odlišuje od jejich samostatné tvorby. Jedná se o humoristický román, v němž dochází ke střetu magie s technikou. V tomto duchu už bylo napsáno více děl (např. od Christophera Stasheffa), ale Létající čarodějové se přesto svým způsobem od ostatních odlišují.

Do primitivního světa, kde vládne magie a jeho obyvatelé se klanějí bohům, vstoupí astronaut, jenž se svým chováním a počínáním jeví ostatním jako mocný čaroděj a který ustavičně znesvěcuje starodávné zvyky a ke kouzlům používá jakousi vědu namísto bohů.

Místní čaroděj Shoogar si chování cizince zvaného Purpur nenechá líbit a pomocí „magie“ mu poškodí jeho vejčité vozidlo (přepravní modul) tak, že dojde k atomovému výbuchu. Při tomto (úspěšném) čarování je kompletně zničena vesnice, v níž žije vypravěč příběhu Lant. Obyvatelé, kteří přežili, se v čele s Lantem vydávají na cestu za novým domovem. Po dlouhém hledání naleznou místo, kde by mohli žít, ale při jednání zjišťují, že čarodějem vesnice, v níž se chtějí usídlit, je opět tajemný cizinec Purpur, jenž nahradil původního čaroděje. Toho zabil při výbuchu vymrštěný modul, dopadnuvší na jeho chatrč.

Purpur se potřebuje dostat na místo, kde by mohl navázat kontakt s mateřskou lodí a posléze se vrátit, kam patří. Shodou okolností si to přeje nejen on, ale i obě vesnice. Všichni se rozhodnou pomáhat ze všech sil, ať je pryč co nejdříve. Netuší však, co všechno budou muset obětovat a jak se jim obrátí život naruby.

Autoři knihy Létající čarodějové vložili spoustu humorných situací nejen do příběhu, ale okořenili příběh i slovními hříčkami se jmény odkazujícími na svět science fiction. Kdo bude pozorně hledat, najde odkazy na světy spisovatelů (či samotné autory), jako je Isaac Asimov, Jules Verne, Anne McCaffrey či Herbert George Wells.

Celkově není kniha špatná. První polovina se sice docela vleče, ale pokud se přes ni prokoušete, zjistíte, že román získává určitý šmrnc a dá se dočíst snadno a s úsměvem na rtech.

Létající čarodějové jsou, jak již bylo zmiňováno, trochu jiní, než by čtenáři od obou autorů čekali, a zřejmě spoustě fanoušků tohoto žánru nesednou. Možná je to ale dáno i tím, že příběh byl napsaný v roce 1971. Od té doby se mnohé změnilo a došlo k posunu vkusu čtenářů trochu jiným směrem.

  • Gerrold, David, Niven, Larry Létající čarodějové
  • vydal: Classic, Praha 2007
  • přeložila: Jana Bernášková
  • obálka: Gary Ruddell
  • 360 stran / 239 Kč
19. března 2007, Marek Hrubý