Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Khaar bojující a vzdorující ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Matrix Ostrava: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Fantasya Praha: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Khaar bojující a vzdorující, Roman Turčany: Khaar vzdorující

roman-turcany-khaar-vzdorujici

Trvalo to nějaký pátek, než brány nakladatelství Fantom PRINT pokořil nějaký z tuzemských dobyvatelů, ale ani sebelepší pevnost nevydrží vzdorovat věčně a úspěšným dobyvatelem se po Janu Kotoučovi stal také Roman Turčany.

Je třeba říct, že nejde o žádný velký div, Fantom PRINT vždy tvrdil, že se vydávání českých autorů nebojí, a jenom čeká na někoho, kdo poskytne dostatečnou kvalitu a zároveň i zapadne do nakladatelského portfolia. Khaar vzdorující do něj rozhodně zapadá – je to heroická fantasy epických rozměrů, od typické knihy z FP se liší snad jen evidentním příklonem k výrazně temné fantasy warhammerovského střihu. (Koneckonců z Warhammeru si půjčuje daleko více než žánrový styl.)

Stručně a jasně řečeno, bude se zase zachraňovat svět, respektive království. Velkým zlým nepřítelem je Chaos a jej uctívající hordy válečníků, mágů a bestií. Chaos ale nepůsobí jenom brutální silou, má k dispozici samozřejmě i mnohem jemnější zbraně jako intriky využívající známých lidských slabostí jako pýcha, ambice a touha po penězích. Chaosu se snaží vzdorovat Khaar, velitel jednotky elitní lehké jízdy přezdívané Jestřábi.

Ale protože jde o temnou fantasy, hlavní hrdina musí bojovat nejen z vnějšími překážkami, ale i s mnohem zákeřnějším vnitřním nepřítelem – Bestií. Khaar je totiž sám poznamenaný Chaosem, a tak svádí neustálý boj s chutí zabít nejbližšího člověka na ráně a pojíst jeho srdce. Povětšinou se mu naštěstí daří udržet na uzdě, ale občas to přece jenom ujede a potom to není moc pěkný pohled. Kupící se hromádka těl žebráků nikoho neznepokojuje, až na jednu jedinou výjimku – Bič spravedlnosti, hlavního královského soudce a kata v jedné osobě.

Zpočátku to vypadá, že hlavní linkou, vinoucí se na pozadí války se Zlem, bude boj s temnotou uvnitř hlavního hrdiny a vypořádání se z důsledky svých činů, ale bohužel tomu tak není. Přijde jeden zvrat, všechno jde do kytek a chtě nechtě je to zase „jen“ o soupeření dvou protikladných principů. Jediné osvěžení, které se tak dá najít, je fakt, že hlavní hrdina se nebojí ušpinit si ruce a k dosažení cíle se neštítí ničeho – mrtvol, démonů, upírů ani své kamarádky Bestie. Trochu zamrzí, že kniha se až zatvrzele vyhýbá sledování čehokoli složitějšího – buď se to stane bleskově rychle, takže to čtenář ani nepostřehne, anebo to autor rovnou přeskočí. Na jednu stranu to prospívá tempu knihy, které je plynulé a stránky pěkně rychle odsýpají, na stranu druhou se tímto promarní několik zajímavých zápletek.

Trochu podobně na tom je i samotný vzhled knihy. Majestátní rozměry a skvělá, tematická obálka se budou v knihovně pěkně vyjímat, ale příslib vydatné četby se nenaplní kvůli poněkud rozmarnému zacházení s místem a poměrně malému počtu stran. A bohužel do knihy proniklo i několik nepěkných gramatických chybek, které dojem trochu kazí.

Čtenář Khaarovi rozhodně nevydrží vzdorovat dlouho, protože jde povedený, poměrně drsný fantasy příběh, který má spoustu epické akce a dobře se čte. Navzdory mnoha slibným momentům, však Turčany nenabídne nic jiného než další přísliby. Bylo by skvělé, kdyby v dalších dílech alespoň některé z nich došly naplnění.

  • Roman Turčany: Khaar vzdorující
  • Fantom PRINT, 2016
  • Obálka: Fenghua Zhong
  • 304 stran, 269 Kč (v e-shopu Fantasye již za 188 Kč)
5. května 2016, Jan Červenka

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Khaar vzdorující

Khaar vzdorující
Vložit do pytle na zboží  Koupit 269 Kč 188 Kč