Flash žije! Komiksový rychlík Barry Allen debutuje na české scéně, Geoff Johns, Ethan van Sciver: Flash – Znovuzrození

Johns Geoff & Van Sciver Ethan: Flash - Znovuzrození

Mnozí fandové už se s ním setkali v týmovce JLA, jiní jej znají alespoň z doslechu. Nyní se Flash, nejrychlejší muž na světě a jeden z nejoblíbenějších hrdinů DC vesmíru, vůbec poprvé představuje ve vlastním komiksu. Držte si klobouky a sukně, šarlatový rychlík přibíhá.

„Zastav se na chvilku, Barry, a usměj se… předběhl jsi smrt.“

Barry Allen je nejzářivějším ztělesněním Flashe, superhrdiny, jenž následkem nehody s chemikáliemi získal neuvěřitelnou rychlost. Jenže Barry před mnoha lety zemřel. Obětoval se při obraně vesmíru. Teď se šarlatový běžec po letech nečekaně vrací z extradimenzi­onálního prostoru, tzv. Zdroje rychlosti, v němž byl po své smrti uvězněn. Všichni jeho přátelé a následovníci mají chuť jeho zmrtvýchvstání pořádně oslavit. Pouze Barry, který dlouhá léta pracoval u policie, cítí, že na jeho návratu ze záhrobí něco nesedí.

Splácení komiksového dluhu

Nakladatelství BB/art se pustilo do splácení dluhů americké komiksové scéně a postupně uvádí na český trh nejznámější zámořské hrdiny – Captaina Ameriku, Green Lanterna a nyní i Flashe. Úkol je to pekelně složitý, neboť mnozí scenáristé si libují v odkazech na události či postavy, o nichž český fanoušek nikdy neslyšel. Mnohdy se člověk během čtení cítí zmatený a musí si zpětně dohledávat informace na internetu.

Flash by coby debutant na české scéně teoreticky do této rizikové kategorie měl spadat též, ale Geoff Johns (Green Lantern, Superman) to naštěstí zařídil tak, že si Znovuzrození užije i úplný nováček. V jednotlivých postavách se navzdory jejich množství dá jednoduše zorientovat, zásadní události jsou nastíněny v četných retrospektivních pasážích a celé to perfektně zapadá do logiky příběhu.

Přirozeně je třeba počítat s tím, že daní za podobné entrée je encyklopedická užvaněnost několika prvních stránek. Po úvodním krvavém vstupu spolu hrdinové řadu panelů jen tlachají a jednohlasně opěvují Barryho Allena. Českému čtenáři však podobné zvolnění přijde vhod, neboť se alespoň stihne ve Flashově světě rozkoukat.

Elektřina v nejvyšších otáčkách

Jakmile se však na scéně objeví první nepřítel, ocitne se celá enkláva Flashů v ohrožení a příběh automaticky zařadí na vyšší otáčky. Zprvu radostná událost se postupně stává zdrojem veškerého nebezpečí, které navíc svým pazourem šátrá až do minulosti. Barryho návrat totiž zosnoval jeho maniakální nepřítel Reverse Flash, který Barryho hodlá zničit jednou provždy.

Geoff Johns v pěti bodech

  1. Geoff Johns se narodil roku 1973 v americkém Detroitu, v těle mu však proudí i libanonská krev.
  2. Komiksu propadl už jako malý, když u babičky na půdě s bratrem objevil krabici s příběhy Flashe, Supermana či Green Lanterna.
  3. Později řadu těchto hrdinů i sám oživil, jeho sešity o Green Lanternovi a Supermanovi vyšly také česky.
  4. Jako scenárista se podílel na několika dílech televizního seriálu Smallville.
  5. Od roku 2010 pracuje u DC jako šéf tvůrčího týmu, konzultoval tak mj. i scénář supermanovského snímku Muž z oceli (2013).

Souboj rychlosti a síly mezi oběma muži se odehrává na ploše celé druhé poloviny komiksu a plně vynahrazuje vlažný start. Navíc je vizuální podoba komiksu doslova elektrizující. Na starosti ji dostal Ethan van Sciver (New X-Men, Green Lantern), jehož nenáročná mainstreamová kresba výborně podbarvuje celý příběh.

Jakkoliv se to zdá neuvěřitelné, dvojice Geoff Johns – Ethan van Sciver umně zkombinovala minulost s přítomností. Na rozdíl od podobných komiksů, které u nás vyšly, je Flash – Znovuzrození srozumitelný i pro české čtenáře, kteří vesměs zatím žádného Flashe nečetli. Ano, na některé drobné narážky se jednoduše nechytnou a celkově je příběh nezasáhne tolik jako sečtělé skalní fandy, ale i tak jim Znovuzrození nabídne slušnou superhrdinskou zábavu, na které se dá do budoucna stavět. Navíc v dnešní uspěchané době zdůrazňuje jednu vousatou pravdu – občas je potřeba se zastavit a vydechnout.

  • Geoff Johns, Ethan van Sciver: Flash – Znovuzrození
  • BB art, 2013
  • obálka: Ethan Van Sciver, Moos Baumann
  • 168 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
8. října 2013, Jakub Ehrenberger