Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Oko na nebi Recenze
Oko na nebi
Philip K. Dick

13. března 2012, Jiří Popiolek
Po nehodě částicového urychlovače leží v jeho komoře na zemi osm lidí, náhodných návštěvníků, kteří se přišli podívat, jak zařízení funguje. Jsou popálení a zasažení radiací. Zatímco se k nim blíží záchranáři, skupina prožívá prazvláštní, nekonečný trip halucinogenními světy stvořenými podvědomím vždy jednoho ze zraněných. A rozhodně to není žádná zábava, protože zákoutí lidské mysli jsou všechno, jen ne harmonická.

Číst článek dál | Diskuze (9016) | Přístupů: 4434
Flashback Recenze
Flashback
Politicky nekorektní budoucnost Dana Simmonse

22. srpna 2011, Jiří Popiolek
V roce 2032 soupeří o vliv nad Spojenými státy muslimové, Japonci a hispánci. Izrael už neexistuje. Atentáty a vraždy jsou na denním pořádku. Typičtí Američané – bílí i černí – sní o úžasné minulosti pod vlivem psychotropní drogy, která jim umožňuje znovu prožívat v reálném čase konkrétní vzpomínky. Jedinou baštou demokracie na kontinentu zůstává izolovaný stát Texas. Myslí to Simmons vůbec vážně?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4865
Extrémní science fiction Recenze
Extrémní science fiction
Mike Ashley (ed.)

9. února 2011, Martin Bedeč
Science fiction má mnoho podob. Může být militaristická, utopická nebo hard, napsaná vážně, ironicky nebo s nadsázkou; stará jak Metuzalém, svěží jako zahradní kvítek, vyzrálá i plná omylů, nespoutaná a nevyzpytatelná jako Amazonka, zkostnatělá a nezáživná, filozofická i škádlivá, ale může být extrémní? Ano, ovšem ne definitivně. Ono totiž vůbec nezáleží, zda daný nápad je, či není vyhraněný, ale jak dlouho vydrží působit, vyzařovat náboj, fluidum, které způsobí, že vás bude šokovat, udivovat nebo klidně pobuřovat. A jak dokládá buclatá sbírka povídek Extrémní science fiction, některé počiny přežijí desetiletí, než ztratí oslnivý lesk. Ale i když zmatní, stále stojí za to. Račte vstoupit do exkursu krátké historie extrémů!

Číst článek dál | Diskuze (116) | Přístupů: 5797
Řeka bohů Recenze
Řeka bohů
Ian McDonald

18. února 2010, Martin Bedeč
Člověka odedávna fascinovala temná noční obloha protkaná zářivými hvězdami, bujnou imaginací uskupených do souhvězdí připodobňujících známé bytosti a symboly. Snad ještě víc v nás koluje touha překonat sama sebe – sestrojit člověku podobnou bytost. Snah už tu bylo několik, od hliněného Golema (ač šlo spíše o mýtus), DaVinciho humanoida, až po každým rokem schopnější japonské roboty. A tak, ať se nám to líbí, nebo ne, je možné, že se jednoho dne objeví třeba sintel 3. generace a lidský intelekt se stane pouhým stínem UI. Vyvstává otázka palčivější, než je existence jiné galaktické civilizace: Co se stane dál? Rozdrtí nás vražední terminátoři ovládaní Skynetem? Nebo je všechno jinak?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5626
Singularity Recenze
Singularity
James Patrick Kelly, John Kessel (eds)

22. ledna 2010, Martin Bedeč
Životopis kyberpunku je velmi krátký. Ačkoliv jeho strůjci kopali na všechny strany a do všeho, co jim stálo v cestě, s chutí se zakusovali do třeskutých témat, mávali vábničkami ultramoderní techniky, měli spoustu dobrých nápadů a slušnou výdrž, hnutí se jim dlouho udržet naživu nepovedlo. Inu, nakonec i podařilo, ale ne v takovém duchu, jak by si přáli. David byl chytrý, ale Goliáše nepřemohl. Anebo je tomu jinak?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4049
Stíny v létě Recenze
Stíny v létě
Daniel Abraham

29. prosince 2009, Martin Bedeč
Dumali jste někdy nad tím, k čemu jsou dobré kursy tvůrčího psaní krom faktu, že jde o chytrý způsob, jak si spisovatel vylepší příjem – poté co přečte haldu blábolů a přesvědčí jejich tvůrce o nepříjemné skutečnosti, že z nich nikdy nebudou vypravěči příběhů? Talentovaný autor si přece cestu na výsluní prošlape sám, ne? Zřídka ano. Jenže ve spoustě lidí um psaní dřímá a nejlepším způsobem, jak jej probudit, je absolvovat workshop. A nejlépe ten samý prestižní Clarion, jímž pod vedením matadorů žánru prošla řada současných hvězdných jmen fantastického nebe…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3870
Zjizvená noc Recenze
Zjizvená noc
Alan Campbell

19. listopadu 2009, Martin Bedeč
Město je neodmyslitelným přízrakem moderní doby – kolébkou a domovem hojné části populace, nenasytným ekonomickým chřtánem, místem architektonických výstřelků, v neposlední řadě centrem pokroku – a čím dál častějším, pravidelným návštěvníkem, než-li čestným hostem jako v dobách minulých, ve světě literatury. Obzvláště v ranku fantasy se to poslední roky jen hemží roztodivnými městysy. Trochou do mlýna přispěl i Alan Campbell, který nás ve svém debutu zve do prostředí dosud nevídaného – barokní metropole zavěšené nad propastí. Popusťte uzdu představivosti, jízda začíná.

Číst článek dál | Diskuze (122) | Přístupů: 5250
Dr. Krvemsta aneb Jak se nám vedlo po bombě Recenze
Dr. Krvemsta aneb Jak se nám vedlo po bombě
Philip K. Dick

4. listopadu 2009, Martin Bedeč
Philip K. Dick patří k americké generaci, která od útlého věku zažila střet s drsnou realitou: vyrůstala a dospívala během druhé světové války, aby o pár let později, na prahu 50. let, stále mladá, leč dějinami poznamenaná, přeskočila z bláta do louže, když zakusila trpké plody zavilého soupeření své země se Sovětským svazem v podobě zlověstného, houstnoucího smogového mraku studené války. Vzrůstajícím počtem jaderných hlavic započalo období nejistoty a nervozity…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4217
Lži Lockeho Lamory Recenze
Lži Lockeho Lamory
Scott Lynch

18. září 2009, Martin Bedeč
Spousta debutů je příliš slabých na to, aby vyvolaly větší rozruch. Leč jednou za čas se mezi tou nevysychající řekou prvotin chrlenou novými talenty, kteří by se rádi zapsali do hlubšího povědomí čtenářské obce, objeví světlá výjimka. Stejně jako v devadesátém čtvrtém, když Goodkind vydal První čarodějovo pravidlo, o dvanáct let později i Scott Lynch rozbouřil stojaté vody – neotřelým námětem a propracovaností své juvenilie a snahou vymanit se ze stínu nekonečných fantasy ság.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6794
Město a město Recenze
Město a město
China Miéville

14. srpna 2009, Martin Bedeč
Kdo by si byl pomyslel, že mladý, neznámý, ambiciózní mladík s nezvyklým jménem China dobude literární svět již druhým počinem. Jako orkán strhne zažité konvence subžánrů, nemilosrdně je promísí dle svého gusta a nevědomky položí základy nového směru – new weirdu – jehož se záhy stane neoddělitelnou ikonou. Jak to dokázal? Jednoduše. Na počátku kariéry stála touha po experimentování a fascinace městem, které dovedl k dokonalosti právě v Nádraží Perdidu. Devět let poté vydává Miéville další knihu. Ačkoliv posedlost (ale říkejme tomu třeba jen slabost) městem zůstává, žánr se mění, neboť nadšení zkusit něco nového je ještě silnější než kdy dřív.

Číst článek dál | Diskuze (5) | Přístupů: 5075
Dům bouří Recenze
Dům bouří
Ian MacLeod

14. července 2009, Martin Bedeč
MacLeodův Světlověk zobrazil alternativní svět viktoriánské Anglie, který pohání záhadný éter, substance umožňující provozovat magické kejkle. Leč tamní dny nejsou světlejší. Stejně jako náboženství u nás vytvořila magie podobnou bariéru vědeckému bádání. A nejen jemu. Jak dlouho by takový běh života s rozvojem vědy a dospíváním společnosti vydržel v zajetých kolejích? Otázka nedráždila jen čtenáře, a tak se autor vrátil do podmanivých kulis v pokračování pojmenovaném Dům bouří, jež již svým názvem evokuje, že nic už nebude jako dřív…

Číst článek dál | Diskuze (160) | Přístupů: 4177
První přichází tma Recenze
První přichází tma
R. Scott Bakker

18. června 2009, Martin Bedeč
Nevím, jaký vkus má většina čtenářů hltající fantasy, ale já měl vždycky rád temnější a realističtější příběhy, v nichž se autor sice neubránil žánrovým klišé, ale dokázal je podat s velkou dávkou invence a osobitého stylu. V tomto ohledu mě naposledy potěšila Kingova Temná věž. Když jsem se proto dozvěděl o chystané trilogii Princ ničeho nadějného Kanaďana R. Scotta Bakkera, kterou si navíc vzal pod křídla Petr Kotrle, netrpělivě jsem očekával den, kdy se objeví na knižních pultech… sympaticky objemná, vázaná bichle, zahalená do runami zdobeného přebalu černého jak uhel.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4446
Santarožská bariéra Recenze
Santarožská bariéra
Frank Herbert

26. května 2009, Martin Bedeč
Narazit v dnešní době na kraj, kde vás přivítají s otevřenou náručí a vlídnými slovy bez zištných úmyslů, je velice neobvyklé. Ještě nezvyklejší je uvěřit faktu, že v podmínkách tvrdého kapitalismu vůbec existuje na Zemi město, kde platí jiné zákony než ty tržní. Jistě, i zde zadarmo ani kuře nehrabe, ale jak kdy a jak pro koho… Je to divné, ale místním je zcela jedno, zda vystoupíte ze superbu v bílém fraku, nebo z otlučené stodvacítky v montérkách. Neusmějí se na vás, ani když zavětří mince v naditých kapsách. Inu, jejich služby, natož přízeň, si za peníze jen tak nekoupíte, protože budete mít co dělat, abyste jim je vůbec vnutili. Ne snad proto, že by byli tak velkodušní a štědří. Kdepak. Ten problém jste totiž vy! Nevítaný host.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3816
Umírat v nitru Recenze
Umírat v nitru
Robert Silverberg

5. května 2009, Martin Bedeč
Co kdyby vám příroda, ach, ta rozmarná divoženka, jež si pohrává s našimi geny, nadělila do vínku dar telepatie, natolik výjimečnou schopnost, která by vás vydělovala z davu, šedého průměru jednotvárnosti. Jak by se změnil každodenní shon? Cestou do práce by se na vás stále mračily, usmívaly nebo netečně civěly obličeje urostlých, zavalitých či vyzáblých těl, ale díky pohledu do jejich nitra by bylo nad slunce jasnější, zda jejich tvář je skutečný obraz duše, nebo jen dobře hraný, zavilý klam. To má jen samé výhody, říkáte si, ale opravdu by byl život s telepatií snazší?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5660
Ubik Recenze
Ubik
Philip K. Dick

15. dubna 2009, Martin Bedeč
Současný svět je tak znepokojivý a neuctivý. Člověk aby si na každém rohu hlídal myšlenky, obával se, že mu kdejaký telepatický všivák nakoukne pod čepici, lecjaký slídil bude předvídat jeho kroky. Brrr. O dalších psionických filutech spadajících do té vykutálené sebranky nemluvě. Zkrátka hrůza pomyslet! Nejhorší je, že ani po smrti nemáte klid. Ještě než vychladnete, strčí vás k ledu, pardon, zamrazí vás a udržují v položivotě, tak tomu odborně říkají, aby na popud příbuzných na mrzkých pár minut probudili nebožtíka k vědomí, na kus řeči, nebo, nedej bože, pro radu. He he. Kde jsou ty časy, kdy se pohřbívalo do země… Kdepak, ta doba už je dávno fuč. Jeden aby se bál i umřít!

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 14439
Počítání hlav Recenze
Počítání hlav
David Marusek

30. března 2009, Martin Bedeč
Staří matadoři jsou sázkou na jistotu. Málokdy se stane, že se spálíte. I po dvou třech křížcích publikování dokáží přicházet s novými nápady, případně uchopit staré a nahlížet na ně z jiného úhlu. Ale kdybychom četli jen dinosaury žánru, brzy by je potkal stejný osud jako jejich nemotorné jmenovce – vymřeli by. A trh by zel prázdnotou. Proto není od věci sem tam uvolnit místo novým hlasům, nadějným nováčkům, kteří zazářili několika slibnými krátkými pracemi, jimiž si získali náležitou pozornost a vybudovali si pověst nadějných vizionářů a inovátorů. V takovém případě jsou očekávání, zda zvládli upéct svou prvotinu, oprávněně vysoká. Podařilo se Davidu Maruskovi složit kulinářskou zkoušku?

Číst článek dál | Diskuze (52) | Přístupů: 4188
Rádio Svobodný Albemut Recenze
Rádio Svobodný Albemut
Philip K. Dick

16. března 2009, Martin Bedeč
Zajímalo by mě, kolik čtenářů by chtělo žít v podivných, šílených, leckdy temných světech, v nichž se odehrávají romány Philipa K. Dicka. I tentokrát vykreslil prostředí bez skrupulí, alternativní Ameriku minulého století zahalenou do dusivého černého hávu krutovlády a tyranie, na jejímž vrcholu stojí osoba, rozená zrůda, jež uzurpuje a potírá své ovečky. Ještě štěstí, že jí nevadí lidé, s nimiž navázala kontakt cizí entita. Alespoň do té doby, než vědci rozluští záhadu tajemného božího hlasu, který se line ze staré umělé družice na orbitě Země…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4861
Věž kosmonautů Recenze
Věž kosmonautů
Ken MacLeod

24. února 2009, Martin Bedeč
Vesmír člověka odjakživa fascinoval. Možná proto, že se snažil najít odpověď na hryzavou otázku, zda tam někde, v temných hlubinách a dálavách časoprostoru, existuje jiný inteligentní život. Prvotní neznalost zhmotnila mýty, v nichž se zrodili bozi, chladní a zářiví jako hvězdy. Novodobá imaginace stvořila malé šedivé mužíčky s mandlovitou hlavou a vypouklýma černýma očima, kteří se v stratosféře prohánějí v létajících talířích… Ovšem aktuální výzkumy z poloviny jednadvacátého století opětovně potvrdily, že ve Sluneční soustavě rozhodně na nikoho nenarazíme, krom pár lišejníků a bakterií… Ehm, bakterií, jež nemusejí být tak nicotné, jak se na první pohled může zdát, neboť s námi začaly komunikovat…

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 5592
Vidím to jinak Recenze
Vidím to jinak
Bruce Sterling

21. ledna 2009, Martin Bedeč
Můžete být znamenitý vypravěč, pověstný svým vybroušeným literárním stylem, zálibou v hrátkách se slovy, precizně prokreslenými charaktery, které dovedně zasadíte do velkolepého příběhu spleteného z několika dějových linií, nebo oplývat bláznivými nápady, a přesto vaše próza zastará, dřív než se nadějete. A to je u science fiction problém. Naštěstí existují spisovatelé, kteří mohou referovat klidně o sponkách do vlasů nebo lesklých zrcadlovkách, neb dokáží odhalit souvislosti a domyslet následky, jaké budou mít na společnost, proto i vize rozličného stáří budou obdivuhodně kopírovat současnost a dovedně předvídat vzdálené zítřky, aniž by postrádaly elementy dobrého spisovatelského řemesla, jak dokládá obsáhlá sbírka povídek Vidím to jinak.

Číst článek dál | Diskuze (129) | Přístupů: 4767
Božská invaze Recenze
Božská invaze
Philip K. Dick

6. ledna 2009, Martin Bedeč
Krásný stříbrný mercedes, který vozí v kůži vaše pozadí do práce, pěnivý zlatý mok, jímž zapíjíte hořkou porážku reprezentačního fotbalového týmu v záři obrazovky, šťavnatý hotdog, co dostojí svému jménu jen v končinách třetího světa… ba i mazlíček, toužící vyvenčit v nepravou chvíli… všechno je dílem Boha, neboť Bůh je všudypřítomný a všeprostupující. Ovlivňuje všechno a všechny. Přesto je jeho přítomnost sporná, když miliony nevinných trpí, padouši drancují a hrdlořezi vraždí. Existuje tedy vůbec? Vždyť to vypadá, jako by jej ze Země vypudil Satanáš… Anebo je všechno úplně jinak?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6015
Hra na bohy Recenze
Hra na bohy
Damien Broderick

19. prosince 2008, Martin Bedeč
Šedivá nám někdy připadá realita plná shonu, stresu a každodenních patálií, které musíme podstoupit, vytrpět, překonat. Barevná, je-li rozzářená milými úsměvy, cennými úspěchy a vábivými slastmi. Ale všechno kolem může být jen klam, kulisami vyzdobené obří jeviště pro nic netušící jedince žijící v hořkosladkém nevědomí, v jehož zákulisí se odehrává mnohem závažnější drama, napínavá hra příznačně nazvaná Zápas světů…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5866
Jak vypálit Chrome Recenze
Jak vypálit Chrome
William Gibson

11. prosince 2008, Martin Bedeč
Zítřek v představách autorů science fiction nemusí být vymalovaný pouze optimistickými barvami duhy, jak dokládá sbírka znepokojivých povídek Jak vypálit Chrome Kanaďana Williama Gibsona, který na počátku 80. let rozpoznal budoucí potenciál a vliv, jaký časem na naši společnost budou mít počítače – vytvoří virtuální svět, jenž bude koexistovat s reálným, a tím změní naše dosavadní chápání světa. Nezapomněl ovšem na mnoho aspektů a souvislostí, díky nimž čas na jeho prózu i po bezmála třiceti letech nanesl jen lehkou vrstvu patiny. Smělé vize se pod správným úhlem lesknou dál.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5772
Ostrov Duma Key Recenze
Ostrov Duma Key
Stephen King

3. prosince 2008, Martin Bedeč
Existují mnohé způsoby, jak se zbavit vzteku. Můžete nenávidět svět a všechno proklínat, ale tím si neulevíte, bude to jen horší. Můžete mlátit manželku, ale je-li soudná, brzy jí dojde trpělivost a dá vám sbohem. Lepší bude, když si pořídíte panenku, ta vám neuteče, a budete ventilovat vztek na ní, určitě to pomůže. Ale jen dočasně. Co takhle změnit prostředí a věnovat se zálibě, kterou jste měli rádi v dětství? Ano. Zkuste malovat. Vezměte tužku, později pastelky a nakonec barvy. Začněte blokem a propracujte se k plátnu. Třeba zjistíte, že v sobě skrýváte geniálního umělce a vaše malby jsou nejen znepokojivé, ale i… skutečné…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 7705
New Space Opera Recenze
New Space Opera
Gardner Dozois & Jonathan Strahan (eds)

18. listopadu 2008, Martin Bedeč
Space opera patří k základním pilířům science fiction, přesto to s ní v jednu chvíli vypadalo bledě, ba dokonce černě, když se hovořilo o jejím skonu. Kamenem úrazu tehdejších prací byla příliš smělá fantazie, která maskovala nedostatečné vědecké pozadí, z něhož příběhy vycházely. Moderní doba plná překvapivých objevů a poznatků spisovatelům na desetiletí podtrhla nohy. Ale byl by v tom čert, aby v ranku science fiction hrála věda druhé housle, a tak nastal obrat, jehož hybným motorem byla opět věda.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4914
Zpěv drozda Recenze
Zpěv drozda
Walter Tevis

15. října 2008, Martin Bedeč
Jakkoli je lidské tělo vrcholným produktem přírody, díky křehké fyzické schránce a mentálním limitům není dokonalé. V následující vizi je největším záporem lidská lenost. Ale paradoxně je to ona zahálčivost, která nutí lidskou mysl přemýšlet… a vymýšlet stroje a zařízení, které člověku usnadňují život. Proto vznikli i roboti, inteligentní stroje, které měly sloužit našim potřebám. A ty nejinteligentnější za nás dokonce měly myslet…

Číst článek dál | Diskuze (15) | Přístupů: 7680
New Weird Recenze
New Weird
Ann & Jeff VanderMeerovi

23. září 2008, Martin Bedeč
Je to k nevíře, ale zatímco u nás New Weird zakořenil již před lety a nyní jen bují, v zahraničí vládne polemika, zda něco takového žije a má právo být označeno za hnutí, směr, ba dokonce proud, udávající nový ráz údajně sterilnímu žánru. Jak to tedy je? Vandermeerovi se odhodlali svou antologií zbytku světa demonstrovat, co si pod tímto názvem představit. Paradoxní je, že oni sami si tím nejsou zcela jistí… Ale nepředbíhejme.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 7032
Vzdálené obzory Recenze
Vzdálené obzory
Gardner Dozois (ed.)

23. července 2008, Martin Bedeč
Konvenčnější spisovatelé science fiction povětšinou zasazují své příběhy do blízké budoucnosti, vzdálené jen desítky, někdy stovky let. Autoři progresivnějšího ražení se naopak nerozpakují vydat tisíce let po proudu času. Avšak představit si život, planety a náš známý blízký vesmír za miliony let je i pro vizionářské mozky stejnou výzvou, jako je výstup na Mount Everest bez kyslíkové masky pro horolezce: je jich spousta, ale vyvolených jen hrstka, a ještě menší hrstka se dokázala probojovat na stránky Vzdálených obzorů.

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 29791
Říše strachu Recenze
Říše strachu
Brian Stableford

27. června 2008, Martin Bedeč
Přestože dějiny Evropy 17. století nebyly pro prostého člověka procházkou růžovým sadem, Stablefordova alternativní realita přinesla mnohem chmurnější, temnější scénář, scénář, v němž byly hrůzy naší minulosti, zejména třicetiletá válka a velký londýnský mor v letech 1665 – 1666, jen nicotnými, okamžik trvajícími hlubinami lidského věku. Račte vkráčet do světa prosyceného tíživou, dusivou vládou strachu praktikovanou upířími aristokraty, kde je člověk pouhou loutkou, pytlíkem krve. Vítejte v Říši strachu!

Číst článek dál | Diskuze (259) | Přístupů: 7032
Airnet Recenze
Airnet
Geoff Ryman

16. června 2008, Martin Bedeč
Komunikace mezi lidmi probíhala odjakživa. Od prvních skřeků ke slovům, z několika kostrbatých vět k dlouhým plynulým souvětím. Zpočátku tváří v tvář, později prostřednictvím dopisů. Když nastala éra telefonu a pošty, vzdálenosti mezi námi se zmenšily. Mobily a Internet je eliminují zcela. Ale to funguje tehdy, když na to máte. Teprve ve věku Airnetu bude platit, že nezáleží na tom, který kout země obýváte, protože budete moci komunikovat s kýmkoli a kdykoli si umanete.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 5604
Dlouhý pochod Recenze
Dlouhý pochod
Stephen King

9. května 2008, Martin Bedeč
Pochodem ku zdraví! Pardon. Říká se sportem ku zdraví. Ale to je ostatně jedno, protože obě tvrzení nejsou pravdivá. Kdykoliv se vám přece může cokoli stát, vymknete si kotník, dostanete křeč do nohy… Půjdete-li dlouho na sluníčku, můžete chytit úpal, v dešti zas pořádnou rýmu. To ovšem za předpokladu, že budete mašírovat hodně dlouho, a to tak dlouho, dokud to vydržíte, protože když se zastavíte, dopadnete mnohem hůř…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6229