Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Zpátky do země nespoutané mystiky. Legendární Les mytág pokračuje Lavondyssem, Robert Holdstock: Lavondyss

Holdstock Robert: Lavondyss

Jak nebezpečný může být starobylý les oživující staré mýty, který z lidské mysli vytahuje archetypální postavy? Postavy, které mohou člověka snadno zabít? Nebo ještě hůř, fascinovat natolik, že se dotyčný člověk rozhodne dobrovolně strávit zbytek svého života v Ryhopském lese, daleko od svých příbuzných? A jaký je na takovém místě rozdíl mezi svobodným rozhodnutím a následováním vlastního mýtu?

Tallis Keetonová je velmi zvídavá dívka. Nejraději ze všeho vypráví staré příběhy, dává místům tajná jména a vyrábí zvláštní dřevěné masky, které by jí měly propůjčit větší moc. Tyto poněkud netradiční záliby mají však mnohem vážnější důsledky, než by se mohlo na první pohled zdát. Tallis totiž žije na dohled od Ryhopského lesa, jehož nepojmenovaná síla dokáže ve spojitosti s lidskou představivostí probudit postavy z dávných mýtů a legend. Tallis věří, že její ztracený bratr Harry se nachází někde v nitru lesa a že pokud se jí podaří dostatečně porozumět starým zákonům Ryhopu, otevře si cestu k Harryho záchraně.

Nic však ve snovém světě Ryhopského lesa není takové, jak to vypadá zvenčí. Čas si téměř na každém kroku dělá, co chce, všude se potulují tu více, tu méně nebezpečná mytága a všechna tajemství jsou před smrtelníky příliš dobře skrytá. Ani s pomocí starého muže, jenž lesem procházel ještě před Harryho zmizením a se statečným třetím princem z legend nemusí být Tallisina výprava úspěšná. Jedno je však jisté. Jestli se jí podaří najít cestu ven, nevrátí se do svého světa stejná.

Robert Holdstock v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1948 v Hyrthu v Anglii, zemřel v roce 2009.
  2. Vystudoval lékařskou zoologii, ale po pár letech tuto profesi opustil a živil se psaním.
  3. Vytvořil mnoho novelizací filmů (například Smaragdový les nebo Legend of the Werewolf).
  4. První díl série, Les mytág byl původně novelou, za níž Holdstock získal Cenu Britské asociace SF.
  5. Do světa Ryhopského lesa se rád vracel, napsal o něm celkem sedm knih.

Stejně jako v předchozí knize, i zde jde především o sourozence. Avšak na rozdíl od bratrské touhy zabít jeden druhého je Harryho sestra rozhodnutá najít cestu do Ryhopského lesa proto, aby svého bratra přivedla zpátky. Tím však pochopitelně seznam odlišností nekončí, ba naopak. Tallis proniká mnohem hlouběji do napůl neexistujícího světa, než se to kdy podařilo některému z protagonistů Lesu mytág. Její příběh má také více vrstev. Avšak ty informace, které poskytuje, nabízí čtenáři opět pouze formou komplikovaných výjevů a interpretací různých legend. Tajemství lesa tedy zůstává svým způsobem zachováno i po prvním přečtení.

Už v Lese mytág se Holdstockovi podařilo úžasným způsobem skloubit sílu lidské představivosti, prapůvodní mýty z úsvitů naší civilizace a starobylý symbol nespoutané přírody. Výsledkem bylo okouzlující dílo plné překvapení a napětí. Ani autorovi se však lákání Ryhopského lesa nevyhnulo, a tak se do něj ještě mnohokrát vrátil, aby ho prozkoumal a doplnil o další obrazy z vlastní fantazie.

Lavondyssu využil základní principy tajemného lesa a zasadil je do širšího kontextu. Dobrodružství Harryho Keetona a Stevena Huxleyho z předchozího románu se totiž jen otřelo o vnější povrch lesa. Tallis příběh čtenáře zavede mnohem hlouběji a mytága, která oživí, představují to vůbec nejpodivnější, s čím se lze zatím v Ryhopu setkat. Všechno však vychází z lidských snah o interpretaci světa a celý příběh je od začátku do konce plný napětí a mystiky.

A přesto nelze říci, že by se Robert Holdstock snažil jednotlivá tajemství čtenářům nějak zjednodušovat. Snad i proto se myšlence existence Ryhopského lesa dá velmi snadno propadnout a touha vrátit se na ta kouzelná místa bude příliš silná, než aby jí čtenář mohl odolat.

  • Robert Holdstock: Lavondyss
  • Argo, 2015
  • Obálka: Geoff Taylor
  • Překlad: Petr Kotrle
  • 333 stran, 348 Kč (v e-shopu Fantasye již za 313 Kč)
11. ledna 2016, Tomáš R. Tokoš

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Lavondyss

Lavondyss
Vložit do pytle na zboží  Koupit 348 Kč 313 Kč