Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech budou z důvodu nařízení vlády až do odvolání uzavřeny naše pobočky v Ostravě, Praze a Brně:
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Vzhledem k výpadkům v distribucích může kompletování objednávek trvat delší dobu. Napište nám prosím do poznámky, pokud můžeme poslat objednávku i nekompletní. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Zlato Arkony pokračuje jako ještě drsnější fantasy rubačka v historických kulisách, Juraj Červenák: Zlato Arkony 2 (Černý Rogan)

Červenák Juraj: Černý Rogan 2 - Zlato Arkony

Půtky mezi slovanskými kmeny v ústí Odry se zdají být zažehnány a aelfové utrpěli dočasnou porážku. Děj Zlata Arkony se proto může konečně přesunout na Rujánu, za záchranou svatyně a vyčištěním ostrova od hadookých. Stále ale zůstává otázkou, zda dočasní spojenci zlo porazí. A přežijí to všichni?

Slovenský spisovatel Juraj Červenák dokázal už v prvním svazku Zlata Arkony, že se jeho styl psaní za těch deset let, které uplynuly od vydání první knihy o Černokněžní­kovi, podstatně změnil, a v dokončení nového Roganova příběhu v tomto trendu ještě dál pokračuje.

»Proč vám to trvalo tak dlouho?« zahřmělo jim v hlavách. »Moknu tady jako hadr na plotě! Úplně mi to posere dramatický nástup!« (str. 105)

Na šachovnici se tu pohybuje mnohem více rozličných postav s vlastními tužbami a cíli – na Rujánu například míří v úvodních kapitolách hned tři armády, nehledě na aelfskou hordu, která už se po ostrově prochází. Jejich charaktery jsou navíc mnohem propracovanější, takže Rogan už není ten černobílý zásadový černokněžník a Milada dívka, která se zamilovala do zrádného čaroděje. Přesto význam psychologie v nové knize poněkud ustupuje – třebaže někteří hrdinové si tu opět prožijí vypjaté momenty – a přenechává místo ději.

Takovému soupeři jsi ještě nečelil

Příběh se totiž ve Zlatě Arkony 2 zamotává ještě víc než v jedničce, úměrně k tomu, kolik postav tu hraje velkou hru o rujánský trůn a arkonskou svatyni. Zdánlivě pevné postavení štěčanského vůdce Kručiny se může každou chvíli znovu otřást, stejně jako křehké pouto nově ukované aliance mezi Štětínem, Volinem a Vikingy. Na rozdíl od prvního dílu se ale Červenák soustředí především na boj proti aelfům, který rozhodně neskončí pouze bitvou o arkonskou svatyni, ale naopak zuří ještě na jiných místech a z odlišných důvodů v průběhu celé knihy. Na scénu se totiž dostaví ještě mytologické síly, které vzešly z Helheimu na pomoc aelfům, a tak se Černokněžník musí postavit běsům, z jejichž úctyhodné velikosti vstávají chloupky na rukou i čtenářům. Dokonce padají i patetické obraty jako: „Takovému soupeři jsi ještě nečelil“ (str. 250).

»Pořád nic?«
»Ne,« odvětila Milada z vršku nad pobřežím. »Ale v téhle prokleté mlze bych hrozbu nezahlédla, ani kdyby vylezla na břeh, rozdělala oheň a začala si opékat ryby.« (str. 267)

Juraj Červenák se tak výrazně odchyluje od historického románu s prvky fantasy k nadupané slovanské akci, kde Krvavý oheň i jiné druhy magie burácí na všech frontách. Kouzlí se tu skutečně mocně, to ale na druhou stranu autorovi nebrání, aby si i tak do příběhu tu a tam vložil historické detaily. Na scénu se kromě mytologických zvěrstev Helheimu dostává i jeden legendární slovanský bojovník, a tak Zlato Arkony i navzdory mnohým prvkům krvavé fantasy rubačky stále působí jako částečně historický román – což je atmosféra, kterou muselo být pěkně těžké vystavět.

Juraj Červenák v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1974 Banskej Štiavnici.
  2. První knihy vydal pod pseudonymem Thorleif Larsson a George Callahan.
  3. Napsal několik příběhů s Conanem (Conan Nelítostný, Conan a svatyně démonů, Conan a dvanáct bran pekla).
  4. Napsal dva časopisecky vydané romány na pokračování (Chřestýš Callahan a brána duchů a Sekera z bronzu, rouno ze zlata).
  5. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří krom cyklu o Černokněžníkovi i dvojice trilogií Dobrodružství kapitána Báthoryho a Bohatýr.

Vlastně jediná věc, která se v řízné akci vytrácí, je množství vtipných hlášek, kterých už bylo málo i v předchozím svazku. Navzdory tomu se ale i vtipu občas podaří vystrčit růžky, často v podání Goryvlada, který snad ani zklamat nemohl.

Lepší než kdy dřív a ještě s bonusem

Kniha Zlato Arkony 2 je přirozeným vyústěním událostí prvního dílu, která ale na scénu přivádí i dosud neokoukané prvky. To z ní dělá ještě lepší zážitek, než byla jednička – a o tuny lepší počtení než byla v podstatě prvoplánová trilogie Černokněžník, kam se vešlo děje stejně, ne-li méně, než do Zlata Arkony. Stejně jako první svazek nové série Černý Rogan obsahuje navíc i tahle kniha bonusovou fanouškovkou povídku, která se svou kvalitou může Červenákovi směle rovnat, i kdyby jen kvůli tomu, jak neotřele pracuje s rozvíjením zdánlivě tuctové zápletky.

»Aha. Stává se z tebe lidumil. Bílého koně a bílý plášť by sis pořídit nechtěl?«
„Sklapni, nebo tě vyklopím.“
»Jsem Rogan. Rogan Bílý. A vracím se k vám, když se karta obrací…« (Mezi Životem a Smrtí, str. 322)

  • Juraj Červenák: Zlato Arkony 2 (Černý Rogan)
  • Brokilon, 2013
  • překlad: Robert Pilch
  • obálka: Michal Ivan
  • 360 stran, 278 Kč (v e-shopu Fantasye již za 250 Kč)
4. července 2013, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Černý Rogan 2 - Zlato Arkony

Černý Rogan 2 - Zlato Arkony
Vložit do pytle na zboží  Koupit 278 Kč 250 Kč