Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Žamboch zpátky ve středověku: Práce Ve službách klanu je těžká a krvavá dřina ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Žamboch zpátky ve středověku: Práce Ve službách klanu je těžká a krvavá dřina, Miroslav Žamboch: Ve službách klanu

Žamboch Miroslav: Ve službách klanu

Po nepříliš vřele přijatém výletu do světa upírů se Miroslav Žamboch oklikou vrací k tomu, co ovládá nejlépe. Svět na úrovni středověku, řinčící meče, magie, tvrdí muži a krásné ženy – to vše lze nalézt v jeho nové knize.

I přes výše naznačené se však kniha Ve službách klanu vydává trochu jiným směrem než populární Koniáš nebo Bakly; navíc je celý děj knihy zasazen do doby před válkou magických klanů (podobně jako třeba Dlouhý sprint), kdy ještě svět o těchto drsných bijcích neměl ani potuchy. Hlavní hrdina, Herbert Ducatti, začíná jako bezejmenný nýmand pracující pro jeden z Vegašských klanů. Na rozdíl od výše jmenovaných zabijáků je však Ducatti především čaroděj, i když při práci v dolech nabývají jeho ramena úctyhodné šíře a jeho pokožka impozantní bledosti. Žádné velké šermování se tedy tentokrát nekoná.

Kniha samotná působí trochu rozporuplně. Možná by bylo nejlepším řešením rozdělit ji na dvě samostatné části (povídky či novely, dle libosti), obě poloviny jsou totiž diametrálně odlišné. V první se čtenáři seznámí s Herbertem a jeho dvěma novými přáteli a prožijí s nimi horké chvíle během závalu v dolech. Dehydrovaní a hladoví horníci se pomalu probíjí k povrchu, ale situace se zdá beznadějná. Je jasné, že podobná situace utuží přátelství a vytvaruje charaktery přeživších.

Z předchozích řádků ale vyplývá, že akce je Ve službách klanu jako šafránu – na druhou stranu uzavřené komorní prostředí zasypané štoly dává Žambochovi možnost pohrát si s charaktery postav a odhalit jejich minulost a talenty. Znalcům text zcela jistě připomene Baklyho a povídku V temnotě z knihy Čas žít, čas zabíjet. Bohužel v kontextu celé knihy je tato „rozjezdová pasáž“ příliš dlouhá a upovídaná.

Nečekaná akcelerace

Druhá půle knihy Ve službách klanu činí veškerý předchozí děj téměř zbytečným – oba Herbertovi přátelé (a spolu s nimi i jeho osudová láska) jsou během pár okamžiků uklizeni ze scény, a z hlavního hrdiny se stává osamělý mstitel a zároveň válečník ve službách klanu. Hlavní zbraní však zůstává magie, která má výrazný podíl na proměnách hlavního hrdiny. Závěrečná pointa příběhu je naneštěstí až příliš rychlá a nepůsobí zrovna promyšleně a uvěřitelně – na tento detail ovšem většina čtenářů přijde až s odstupem, neboť během surfování na vlnách adrenalinové akce není čas zabývat se nepodstatnými drobnostmi.

Miroslav Žamboch v pěti bodech

  1. Narodil se 13. Ledna 1972 v Hranicích. Vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou na ČVUT v Praze. Rád se věnuje judu a extrémním sportům.
  2. Svoji spisovatelskou kariéru zahájil v roce 1995 povídkou Zpověď válečníka. Od té doby přispívá svými povídkami do různých časopisů a antologií.
  3. Kromě povídkové tvorby má Žamboch na svém kontě velké množství knih, z nichž asi nejvýznamnější počinem jsou série o Koniášovi (pět knih a jeden kolibřík) a Baklym (dvě knihy a tři kolibříky).
  4. Kromě sérií má na svém kontě také dvanáct dalších knih s různou tématikou (např. sci-fi Drsný spasitel, dvoudílnou „poctu Kulhánkovi“ Líheň, upířinu Visio in extremis nebo pravěké Predátory) a tři kolibříky.
  5. Společně s JWP je duchovním otcem knih ze světa Johna Francise Kováře (Agenta JFK). Je autorem celkem deseti knih z této série.

Je až s podivem, jak se v průběhu knihy vyvíjí samotná hlavní postava. Z obyčejného muže se špetkou magického nadání se postupně stává pořádně tvrdý chlapík, který však neztratil nic ze své lidskosti. V další fázi se Ducatti stává válečným mágem, který v touze po pomstě odmítá smrt, a tak končí jako odlidštěná tělesná schránka přeplněná implantovanými magickými kameny.

Dvě tváře knihy

Miroslav Žamboch se ve svazku Ve službách klanu představuje ve dvou různých polohách. Kniha rozhodně nenudí – vzhledem k tomu, že čtenář nemá šanci uhádnout, jakým směrem se děj bude ubírat, a proto s napětím očekává, jak se vše vyvine. Téměř každý Žambochomil totiž někde ve skrytu duše čeká na pořádně nadupanou akci, jejímž příslibem je již samotné jméno autora. I té se nakonec dočká měrou vrchovatou.

Ačkoliv Ve službách klanu určitě není tím nejlepším z pera, respektive klávesnice Miroslava Žambocha, naplní očekávání měrou vrchovatou a zaručeně nezklame. Jedinou věcí, která se hrubě nepovedla, je obálka knihy – ilustrace Jana Doležálka ani v nejmenším nekoresponduje s ničím, co je možné nalézt v knize, tedy až na motiv horníka.

  • Miroslav Žamboch: Ve službách klanu
  • Triton, E.F., 2013
  • obálka: Jan Doležálek
  • 312 stran, 329 Kč (v e-shopu již za 296 Kč)
7. června 2013, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Ve službách klanu

Ve službách klanu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč