Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Zakousnout a sežrat – ghúlové útočí v zbrusu nové manga sérii ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Zakousnout a sežrat – ghúlové útočí v zbrusu nové manga sérii, Sui Išida: Tokijský ghúl 1

Išida Sui: Tokijský ghúl 1

Čeští fanoušci manga příběhů si nemusí vůbec stěžovat – nakladatelství Crew pro ně připravilo zbrusu novou sérii, která se v zahraničí těší velké oblibě a díky stejnojmennému anime se rychle stala celosvětovým fenoménem. Po Gantzovi plném krve a násilí přichází manga, která je mixem hororu, akce a napětí. Příběh o společenství nepochopených ghúlů skrývajících se mezi lidmi a chlapci, který se nešťastnou náhodou stane jedním z nich. Ukradne i srdce českých čtenářů?

Ghúlové – monstra živící se lidským masem, skrývající se pod maskou obyčejných lidí. Každou noc se tokijské ulice mění v krvavou lázeň díky jejich hodování. Novopečený vysokoškolák však Ken Kaneki nemá o světě ghúlů ani ponětí. Jediné, co ho zajímá, je krásná a sečtělá dívka Rize, s kterou stráví příjemné odpoledne, které ale nedopadne tak úplně podle jeho plánu.

Kaneki smrtelnému útoku ghúlky unikne jen díky nešťastné náhodě, která jej ale poznamená už navždy. Po transplantaci orgánů z mrtvé chlapec zjišťuje, že se mu postupně mění jak apetit, tak celá fyziologie těla. Otevírá se mu tak úplně nový svět nočních dravců, policejních organizací, které po ghúlech tvrdě jdou a nečekaných možností. Zůstane Kaneki věrný své lidské polovině nebo ji navždy zatratí a oddá se nekonečným orgiím na lidech?

Co bude k večeři?

Sui Išida je v poli manga kresby relativním nováčkem. Tokijský ghúl je jeho prvotina, která nejprve vycházela jako součást magazínu Weekly Young Jump a později se dočkala i samostatného vydání. Třináctidílná série je zasazena do reálného světa, konkrétně do ulic japonského Tokia. Išida přišel s poměrně originálním nápadem přidat do příběhu ghúly – bytosti, které vypadají na první pohled jako lidé, ale na rozdíl od nich se živí lidským masem a ovládají tzv. „drápy“, pomocí kterých se ve své ghúlské podobě brání. Příběh tak nabírá temnější, hovorovější nádech.

Autor se realistickým, skoro naturalistickým popisům a kresbě rozhodně nevyhýbá – díky jeho mistrnosti tak vše působí daleko reálněji. Díky jasné a do detailů vyvedené kresbě se v manze dá dobře orientovat – text s ní skvěle koresponduje a ničím neruší požitek z grafické stránky příběhu. O překlad se postarala Anna Křivánková, která má na svědomí i další manga série vycházející v našem překladu, například Útok titánů, Bleach, Death Note či Gantz. Oproti výše zmíněným sériím je zásah do původních jmen jen minimální, což by mohlo potěšit řadu fanoušků, kteří jsou proti počešťování japonských jmen v manze.

Sui Išida v pěti bodech

  1. Narodil se v prefektuře Fukuoka v Japonsku.
  2. Slaví narozeniny 28. prosince.
  3. Jeho prvotina Tokijský ghúl vycházela původně v magazínu Weekly Young Jump.
  4. Anime zpracování se dočkala v roce 2014, aktuálně čítající dvě série a dva speciály.
  5. Tokijský ghúl byl přeložen i do angličtiny, kde se objevil na prvních příčkách v seznamu bestsellerů The New York Times v roce 2015.

Ve světě ghúlů

Tokijský ghúl by mohl zabodovat i u staršího čtenářského publika. Hlavní hrdina Kaneki Ken je vysokoškolák, který se trápí s každodenními strastmi a o skrytém nebezpečí zprvu nemá ani tušení. Lehce naivní Kaneki postupně zjišťuje, že existují i jiné starosti než jak pozvat dívku na rande či chodit na přednášky. Tokijský ghúl se tak stává příběhem postupného dospívání mladého chlapce, který je nedobrovolně vržen do světa svých nepřátel a nejdůležitější věcí se pro něj stává, jak přežít a nezabít svého nejlepšího kamaráda. Išida věnuje velkou pozornost i vedlejším postavám, které v prvním svazku představuje – jmenovitě Kanekiho nejlepšímu lidskému kamarádovi Hidemu, tajemné Tóce či násilnickému Nišikovi.

Tokijský ghúl si získal velkou fanouškovskou základnu především díky anime, které se dočkalo už dvou sérií a několika speciálů. Dočká se manga stejného úspěchu? Druhý díl této netradiční série s ojedinělou kresbou by měl v našem překladu vyjít v listopadu 2016. Tokijský ghúl je ideální pro fanoušky temnějších fantasy příběhů, kteří se neštítí násilí, krve a kanibalismu.

  • Sui Išida: Tokijský ghúl 1 (Tokijský ghúl 1)
  • Crew, 2016
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Sui Išida
  • 226 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)
29. září 2016, Kateřina Kopišťová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Tokijský ghúl 1

Tokijský ghúl 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 199 Kč 179 Kč