Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Zákony gravitace platí i pro napínavý thriller, R. J. Pi?eiro: Pád

r-j-pineiro-pad

Každý člověk sní o tom, aby jeho práce byla i koníčkem. V případě Jacka Taylora se dá říct, že jedno rozhodně není daleko od druhého. Tento bývalý člen elitních jednotek SEAL pracuje na testování nových vojenských technologií, konkrétně speciálního bojového obleku vytvořeného pro výsadky z orbity.

Teoreticky je to velice jednoduché. Jack se nechá vynést nad matičku Zemi a pak skočí dolů, přičemž se technici snaží zajistit bezpečný návrat ze stále větších výšek. A právě při posledním skoku přímo z hranice mezi naším světem a kosmem dojde k nečekané události, která Jacka změní na celý zbytek jeho života. Ovšem v prvé řadě musí hrdina nasadit všechny své zkušenosti elitního vojáka, jinak ten zbytek života nepotrvá déle než několik málo hodin.

Ve stejnou chvíli se Angela, hlavní konstruktérka celého projektu a shodou okolností i Jackova manželka, odmítne smířit se zprávou o tragické nehodě svého muže, kterou úřady vydaly až překvapivě rychle a ochotně. Celá záležitost totiž už na první pohled vypadá mnohem komplikovaněji a nebezpečněji. Angelinina minulost počítačového hackera jí najednou přijde náramně vhod. Je totiž nad slunce jasnější, že udělá vše proto, aby Jackovi pomohla vrátit se domů.

R. J. Pi?eiro v pěti bodech

  • Narodil se roku 1961 v Havaně.
  • Vystudoval elektrotechnické inženýrství na univerzitě v Louisianě.
  • Pracoval jako technik při vývoji mikročipů, od roku 2011 se plně věnuje literatuře.
  • Žije v Texasu se svou ženou a synem.
  • Kromě psaní se věnuje pilotování letadel, potápění, bojovým uměním a cestování.

Navzdory zdánlivě komplikovanému ději je Pád překvapivě přímočarým thrillerem s prvky science fiction. I kulisy jsou víceméně tradiční. Hlavní hrdina je extrémně schopný válečný veterán, jemuž nečiní potíže improvizovat i v těch nejpodivnějších situacích. Má za sebou úctyhodný seznam tajných zahraničních misí, v nichž nikdy nezklamal. Teprve po tragickém selhání nové techniky se rozhodne spojit své zkušenosti vojáka s testováním moderních technologií.

Jeho žena naopak splňuje protichůdné ideály – je krásná, inteligentní a nebezpečná. Má titul z nejprestižnějšího technologického institutu, vyrůstala mezi členy motorkářského gangu a ve čtrnácti se dokázala nabourat do databáze FBI. Je tedy zjevné, že ať už na oba dva hlavní protagonisty čeká cokoli, s největší pravděpodobností si s tím dovedou poradit.

Zde leží asi největší slabina celého románu. Je předvídatelný. Čtenář ví, že autor má jenom omezený počet možností, co s padajícím hlavním hrdinou může udělat. Hlavním antagonistům jde o ovládnutí světa a přilehlého okolí, čemuž pochopitelně chtějí Jack s Angelou zabránit. Některé vedlejší postavy musí v průběhu tohoto snažení zemřít, ale až poté, co pomohou ději posunout se na další úroveň. Na jediné z celkových čtyř set osmi stran se proto nenachází větší překvapení či dějový zvrat.

O to však pravděpodobně autorovi ani nešlo. Pád je dokonalou ukázkou skutečnosti, že rychlé tempo vyprávění spolu s atraktivní zápletkou a dostatečnou dávkou napětí umí přesvědčit čtenáře, aby rozečtenou knihu rozhodně neodkládal. Tato kniha sice funguje výhradně v hranicích vytyčených žánrem, to jí však neubírá na působivosti. Jen je škoda, že se neobjevila dřív. Chystaná seriálová adaptace by pak měla spoustu adeptů na hlavní roli z řad veteránů akčních filmů.

  • R. J. Pi?eiro: Pád
  • Baronet, 2016
  • Překlad: Dana Chodilová
  • Obálka: Emil Křižka
  • 408 stran, 259 Kč
4. března 2016, Tomáš R. Tokoš

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).