Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Bílý láma: Všechno velké bolí, nic není zadarmo ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 24.10. bude v brněnském Arrakisu otevřeno do 14:00. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Bílý láma: Všechno velké bolí, nic není zadarmo, Alejandro Jodorowsky: Bílý láma

Jodorowsky Alejandro : Bílý láma (brož.)

Vyšel český překlad další knihy mága evropského komiksu. Alejandro Jodorowsky vypráví velký a brutální příběh osvícení, který se odehrává v kulisách mytické střechy světa a Tibetu před čínskou invazí.

Ve skutečnosti ale vůbec nezáleží na tom, co si o Tibetu nebo invazi myslíte. Jakkoliv Tibet je (nebo spíš byl) nadpozemským místem, příběh Bílého lámy má s tím místem jen málo společného. Ostatně, pozemský popis by od Alejandra Jodorowského čekal jen naiva nebo člověk neznalý jeho díla. Už fakt, že se příběh odehrává na planetě Zemi je trochu nezvyklý, Jodorowského nekonečná fantasie ale dokáže rozvinout i tak magické místo jako Tibet.

Příběh začíná i končí zvěstováním katastrofy. My víme, že opravdu přišla, nicméně vpád čínských vojsk na tibetskou náhorní plošinu slouží pouze jako symbolický háček kotva, která děj ukotvuje v nám známé realitě. Více jak tři sta stran se věnuje především Gabrielovi Marpovi, který se stane nečekaným třináctým vtělením Dalajlámy. Gabriel je Evropan a Tibeťané mu říkají čhilingpa nebo bílá opice. Jeho svatost tak tvoří silný kontrast, kterých jsou Jodorowského knihy plné.

Takové kontrasty tvoří i střety civilizací, jichž jsme několikrát svědkem. Jedna strana je vždy přesvědčena o nadřazenosti vlastních hodnot, takže zabíjením nebo rovnou genocidou prokazuje „primitivnějšímu“ a křehčímu společenství laskavost. Jodorowsky velké dějiny prokládá mikropříběhy, které se hemží záští, závistí a hamižností. Jodorowského Tibet není tichým místem, který se pro meditace zvedl z nitra země k nebesům. Je to drsné a nehostinné místo plné pokřivených charakterů.

Zlo nechává dobru jen málo prostoru. Gabriel je od útlého dětství na útěku, skrývá se před nepřáteli a mnohdy i sám před sebou a vlastním osudem. Ostatně, příznačně se narodil při několikanásobné vraždě, jejíž obětí měl být právě on. Jenže božstva při Gabrielovi stojí, takže se musí vydat na cestu z ostrých trnů.

Brutalitu zkoušek, výcviku a rituálů umocňuje dívčí vzhled Gabriela, který přes něžné rysy, vznešené chování a odměřený jazyk trpělivě prožívá jednu mučivou zkušenost za druhou. Tady Bílý láma připomíná brutalitu Kasty Metabaronů, v níž rod vznešených vesmírných rytířů záměrně a brutálně mrzačí vlastní děti.

Jodorovsky má zvláštní dar. Jeho příběhy jsou přes všechno naturalistické násilí a leckdy až absurdní brutalitu ke konci vždy velmi smířlivé, laskavé a uvolňující. U Metabaronů i Bílého lámy je cesta ke katarzi dlouhá, náročná a bolestivá a to platí jak pro hrdiny příběhu, tak pro čtenáře.

Na námětu knihy se podílel i francouzský kreslíř Georges Bess, který je vášnivým cestovatelem a východní kultury si ho podmanily. Jeho kresba v mnohém odkazuje na legendárního Mœbia, ale tam, kde Mœbius koketoval s vesmírem, zůstává Bess civilnější. Každá stránka překvapuje doslovností a mihotá se nespočtem detailů. Řemeslně dokonalé linky čtenáře přenesou do Tibetu, který Bess několikrát navštívil, což nenahradí žádná studie fotografií.

Jodorowsky dokáže uvěřitelně vyprávět příběhy, které jsou neuvěřitelné a zároveň mohou vzniknout pouze v hlavách vyvolených smrtelníků. Opět nezbývá než smeknout a tentokrát dodat, že Bilý láma je fascinující studií lidského druhu vyprávěného skrze velké legendy, k nimž jsme už v podstatě ztratili vztah. A přeci to funguje.

  • Alejandro Jodorowsky: Bílý láma
  • kresba: Georges Bess
  • překlad: Richard Podaný
  • Crew, 2016
  • 304 stran, brož. 789 Kč, váz. 1099 Kč (v e-shopu Fantasye již za 710 / 989 Kč)
30. ledna 2017, Ondřej Horák

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Bílý láma (brož.)

Bílý láma (brož.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 789 Kč 710 Kč

Bílý láma (váz.)

Bílý láma (váz.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 1099 Kč 989 Kč