Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Vše, co jste chtěli vědět o Zápisníku smrti, ale nikdo vám to nechtěl prozradit ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Vše, co jste chtěli vědět o Zápisníku smrti, ale nikdo vám to nechtěl prozradit, Cugumi Óba a Takeši Obata: Death Note - Zápisník smrti 13 How to read

Óba Cugumi a Obata Takeši: Death Note - Zápisník smrti 13 - Jak číst Zápisník smrti

Po třech a půl letech oblíbená japonská paranormální detektivka Death Note dospěla ke svému konci. Uspokojivému z hlediska vítěze jak pro koho, ale propracováním, gradací a nápadem snad uspokojila všechny, kdo u příběhu zůstali. Nyní vyšel fanoušky vymodlený speciální třináctý díl, v němž najdou odpovědi i na ty otázky, které je nikdy nenapadlo položit.

Po třináctém svazku How to read (Jak číst) by neměli sahat ti, kteří sérii zatím nedokončili a mají v plánu tak učinit bez vyzrazení částí děje. Už od prvních stránek totiž nic nezůstává tajemstvím – ať už je to datum smrti, pravé jméno (ano, čtenáři se konečně dozví skutečné jméno L), zvláštní schopnosti, krevní skupina či jiné osobní informace. Ostatně už jen fakt, že se L narodil na Halloween, by mohl vysvětlovat, proč vypadá jako v Perwollu vypraná postavička z filmů Tima Burtona, i když to stejně bude spíš pouhá náhoda.

Oni vůbec autoři zdaleka ne vše promýšleli do největších detailů, jak by se mohlo na první pohled zdát, a z jejich vyprávění často vyplývá, že postavy si sem tam žily vlastním životem. Z úžasného počtu poznámek autorů a rozhovorů s nimi vychází najevo, že už jen jejich spárování bylo víceméně shodou okolností, a řada dalších detailů, za nimiž bylo možné hledat skrytá poselství, měla za cíl jen pobavit či vypadat dobře. Na druhou stranu, spousta drobností měla význam třeba i větší, než si čtenář v průběhu příběhu všiml.

Ve výsledku jim ale celá ta mozaika drobečků na pozadí komplikovaného příběhu klapla a Zápisník smrti dnes platí za příběh, který všichni fanoušci mangy a anime znají a neustále mezi sebou vedou spory o tom, na čím straně byla skutečně spravedlnost. „Nikdy jsem nechtěl, aby byl Zápisník smrti nějakou polemikou o dobru a zlu,“ prohlásil Cugumi Óba v jednom z rozhovorů. No… dobrá práce, snad se zadaří příště.

Cugumi Óba a Takeši Obata v pěti bodech

  1. Kromě Death Note spolupracovali na manze s názvem Bakuman, jež se točí kolem dvou chlapců se snem stvořit vlastní mangu.
  2. Cugumi Óba svou pravou identitu drží v přísné tajnosti.
  3. Ví se o něm pouze to, že sbírá čajové šálky a vymýšlí příběhy mang, zatímco sedí na židli v podobné pozici jako L – s koleny pod bradou.
  4. Takeši Obata byl za svou práci na Death Note a Hikaru no Go nominován na prestižní komiksovou cenu Willa Eisnera.
  5. Kromě mang Obata ilustroval několik japonských novel.

Profily postav a náhled do zákulisní tvorby komiksu však zdaleka není tím jediným, na co se čtenáři mohou těšit (i když patří k tomu zajímavějšímu). Nedílnou součástí třináctého svazku je i totální rozpitvání děje a vztahů jednotlivých postav a organizací na prvočinitele. A to tak podrobně, že perfekcionisté se budou tetelit blahem a běžní čtenáři překvapeně zírat, jak to mohli tvůrci vše do jednoho příběhu narvat. Sice je okouzlující, jak jim všechny dílky bezpočtu skládaček zapadly na svá místa, nicméně v takto koncentrované podobě to na někoho může být informací moc.

Výhodou však je, že kamkoli ve speciálním svazku člověk zabodne prst, tam se chytne a něco se dozví. Třináctka tak rozhodně není na to, aby ji člověk hltavě přelouskal během dvou nudných večerů jako běžné volume. Textově je výrazně nasycenější (proto také to posouvání data vydání). Ideálně tak slouží coby nikotinová náplast ulevující od stesku po oblíbené manze.

Dalšími zajímavými částmi jsou pak humorné stripy, krátká jednorázová manga, která celé sto osmi kapitolové sérii předcházela, všechna pravidla zápisníku či Rjúkovy postřehy. Celé je to hutné, plné panelů i načrtnutých obrázků, popisků a poznámek a perfektně se to hodí pro chvíle, kdy si čtenář chce něco hezkého ze Zápisníku smrti nostalgicky připomenout či se dozvědět něco, na co se ani neptal (třeba kolik stojí Nearovy hračky, proč po napsání jména umře člověk za čtyřicet sekund nebo že je L ze čtvrtiny Angličan, Japonec, Rus a asi i Francouz).

V současnosti dvojice pracuje na manze Platinum End, jež vypráví příběh týraného středoškolského studenta, kterému jeho strážný anděl dá andělské schopnosti. (Podobnost se Zápisníkem smrti čistě náhodná – v Japonsku prozatím vyšel první svazek, takž nezbývá než čekat, s čím se plodná dvojice předvede tentokrát). A pro ty netrpělivější, kteří se spokojí i s polovinou z geniálního páru autorů, v březnu 2016 vychází manga All you need is kill nakreslená Takešim Obatou podle téže předlohy, podle níž v roce 2014 natočili film Edge of Tomorrow s Tomem Cruisem.

18. března 2016, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Death Note - Zápisník smrti 13 - Jak číst Zápisník smrti

Death Note - Zápisník smrti 13 - Jak číst Zápisník smrti
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč