Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Útok titánů 5: Nepřítel nepřítele je přítel, ale stále titán, Hadžime Isajama: Útok titánů 5

Isajama Hadžime: Útok titánů 5

Každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán, tvrdí anotace právě vydaného Útoku titánů. Naplňuje ale několikametrové monstrum mlátící všude kolem sebe než přijde k sobě a konečně dá smysl smrti stovkám lidí představy lidí o vykonavateli dobra? Nakolik se dá věřit časované bombě? Může si lidstvo ještě dovolit riskovat a vsadit veškeré naděje na jednu kartu? Nebo jej nedávné události natolik zdecimovaly, že se nedokáže postavit svému strachu z neznámého, a raději za sebou spálí všechny mosty?

Jako každý správný hrdina i Eren Yeager, díky jehož titání transformaci se lidstvu podařilo poprvé v historii vyhrát nad titány, nakonec skončil v base. Stále si není jistý podstatou vlastní existence, která ve všech ostatních bez rozdílu vyvolává napětí, nejistotu a strach, ale nezapomíná, co ho přivedlo k armádě – touha po pomstě. Neobeznámen s tím, že polovina lidí by jej nejraději hnala před popravčí četu a ta druhá ho postavila do první útočné linie, čeká na soud, který rozhodne o směru jeho života – vojenská služba pod přísným pohledem, nebo rychlá smrt následovaná důkladnou pitvou?

Co jsou ti titáni vlastně zač?

Není to však Erenův osud, od něhož se tentokrát Hadžime Isajama odpichuje. Pátý svazek startuje scénou z minulosti, která měla za následky změnu přístupu lidí k titánům z hlediska výzkumu. Zdá se totiž, že ne všichni titáni jsou bytosti jednající pudově, bez vlastního úsudku hnány pouze nutkáním sežrat co nejvíce lidí. A lidstvo také už dávno není na nule, co se týče zkoumání protivníka.

Podělit pátou knihu tematicky na třetiny, jednou z nich by byla právě otázka titánů – faktická a stále mysteriózní sonda do podstaty těchto tvorů stejně jako do životů lidí, kteří s nimi přijdou do kontaktu nejčastěji. Čtenáři se konečně detailněji představují členové průzkumnické jednotky, perutí lidské rasy. A protože vydávat se neustále vstříc procentuálně pravděpodobné smrti nesnese každý, je nasnadě, že tito lidé jsou víceméně divní.

Druhou třetinu by tvořila otázka Erenova osudu. Ono je sice nasnadě, jak to celé dopadne, ale minimálně dramatické provedení umí pobavit. Nejen, že se s přimíchanou diplomacií a politikou čtenář dozví ještě o něco víc o fungování Isajamova světa, ale zároveň si udělá i docela jasný obrázek o tom, co může od některých nejnovějších postav očekávat.

Třetí významnou složku děje tohoto svazku mangy jsou opět nováčci, mladí rekruti ještě stále otřesení ztrátou mnoha spolubojovníků, před nimiž leží zásadní volba – musí si vybrat armádní jednotku, pod níž budou sloužit. Pouze deset nejlepších z nich dostalo nabídku dostat se k vojenské policii, která zajišťuje pořádek ve vnitrozemí. Zbylí čelí volbě, zda se přidat k průzkumníkům a s padesátiprocentní pravděpodobností zemřít během první výpravy, či zůstat a chránit zeď zevnitř.

A vzhledem k tomu, že jeden výjezd za zeď se chystá a navíc se Isajamovi začínají kupit postavy, které by mohly i někomu chybět, dá se brzy očekávat pořádný masakr.

Hadžime Isajama v pěti bodech

  1. Narodil se v prefektuře Óita v roce 1986.
  2. Útok titánů je jeho první, momentálně pokračující, manga sérií.
  3. Uvedl, že nejvíce ho ovlivnila manga Project ARMS.
  4. Na střední škole začal posílat své práce do různých soutěží.
  5. Za Útok titánů získal cenu Kodansha Manga Award.

Poslední vydaný Útok titánů se motá hlavně kolem nastavování nových pořádků a téměř postrádá akci. Slibuje ale, že v nejbližší době se jí čtenáři nabaží víc než dost a zatím nabízí pouze malou ochutnávku toho, jak vypadá zacházení s prostorovým manévrovacím zařízením pod taktovkou nejzkušenějších vojáků, tedy členů průzkumnické jednotky. Zároveň Isajama posouvá děj výrazně dopředu a rozšiřuje čtenářovo povědomí o svém plasticky fungujícím světě. Přesně tak má vypadat rozjetá manga série.

Šestý díl vychází v lednu 2016.

  • Hadžime Isajama: Útok titánů 5
  • Crew, 2015
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Hadžime Isajama
  • 196 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)
23. listopadu 2015, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Útok titánů 5

Útok titánů 5
Vložit do pytle na zboží  Koupit 189 Kč 170 Kč