Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Tufova dobrodružství vás přesvědčí, že G. R. R. Martin umí sci-fi ještě lépe než fantasy ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Tufova dobrodružství vás přesvědčí, že G. R. R. Martin umí sci-fi ještě lépe než fantasy, George R. R. Martin: Tufova dobrodružství

Martin George R. R.: Tufova dobrodružství

V dávných dobách nebyl George R. R. Martin znám jako „ten chlápek, co napsal Hry vo trůny“. Přeskakoval si volně mezi žánry, psal, na co měl zrovna chuť a inspiraci, a mnohem větší renomé si vydobyl jako povídkář a navrch na poli science fiction. A právě v těch dobách vznikly texty o zvláštní kosmické lodi řízené ještě zvláštnějším pilotem.

Aby bylo jasno – o dávných dobách je řeč oprávněně, protože povídky obsažené v knize nejsou zrovna z nejnovějších – nejstarší z nich byla publikována již v roce 1978, nejnovější pak v roce 1985. Už v této době byl však Martin ve svém oboru nezpochybnitelným Mistrem (ano, i to velké M je na místě).

Do ústřední role svých povídek se souborným názvem Tufova dobrodružství obsadil opravdu netypického hrdinu. Má téměř dva a půl metru, holou hlavu, nezdravě bledou kůži a zdravě vypouklé vrstvy podkožního tuku v oblasti břicha. Je nepříliš úspěšným obchodníkem, milovníkem koček, a člověkem, pro kterého sarkasmus a ironie znamenají pouze slova bez praktického významu. Kromě toho je i velmi cílevědomý, a tak si splní své velké přání – stane se genetickým inženýrem, po čemž vždycky toužil zejména díky tomu, že genetičtí inženýři nosí parádní uniformy. Haviland Tuf je prostě svéráz a podivín; čtenář může mít pocit, že se mu v mnoha rysech podobá Sheldon Cooper ze seriálu Teorie velkého třesku.

Genetický inženýr opět zasahuje

Tufova dobrodružství jsou povídkovou knihou. Ačkoliv znalejší čtenáři mohou namítnout, že sborník se stejným názvem vyšel již v roce 2000, nové vydání je opět o něco bohatší, a obsahuje dvě dosud v češtině nevydaná díla – počet povídek se tedy ustálil na čísle sedm. A co povídka, to opravdový skvost.

Hned po krátkém prologu se stane Haviland Tuf po pořádné mele na palubě majitelem obrovské mezihvězdné bojové lodi Archa, která disponuje dostatkem udělátek a genetického materiálu, aby si tento flegmatický chlapík mohl splnit svůj životní sen. Nastává zásadní zlom v jeho životě – Archa je totiž především mocnou zbraní, o kterou stojí většina planet. Tato povídka čtenáře navnadí a především skvěle pobaví, neboť je nejhumornější ze všech obsažených kousků.

George R. R. Martin v pěti bodech

  1. Narodil se 20. září roku 1948 v Bayonne, New Jersey (USA).
  2. Proslavil se zejména cyklem Píseň ledu a ohně, prozatím pětidílným fantasy cyklem (plus prequelem s názvem Rytíř Sedmi království). Podle něj vznikl také televizní seriál Hry o trůny v produkci HBO, kde se sám autor podílí na psaní scénářů některých dílů.
  3. Mimo své „magnum opus“ napsal také dlouhou řadu povídek, ze kterých sestavil více než deset sbírek (namátkou například Píseň pro Lyu, Zpěvy hvězd a stínů, Písečníci nebo Nightflyers)
  4. Kromě vlastní tvorby je také editorem série Divoké karty (Wild Cards).
  5. Za svoji tvorbu získal již třikrát cenu Hugo a dvakrát Nebulu – převážně se však jednalo starší díla (poslední Nebulu získal v roce 1985 za sbírku Portraits of His Children).

Další povídky jsou pak již volným řetězcem událostí se společnou hlavní postavou. Archa už se toulá vesmírem pěkných pár let a potřebuje generální opravu, Tuf se tedy musí zadlužit a nabízet své služby genetického inženýra za úplaty, aby mohl dluh splatit. Mnohé situace, do kterých se dostane, jsou značně bizarní – vyrábí na zakázku bojové bestie, kompletně nový ekosystém, který má zaručit obyvatelům planety dostatek potravy, nebo bojuje proti falešnému Mojžíšovi. Jedno však mají všechny povídky společné – ačkoliv se často zdá, že Tufovi protivníci nad ním mají intelektuálně výrazně navrch, vždy je to onen vysoký chlapík, který se směje naposled.

Kvalita jednotlivých povídek ve zpracování nekolísá – udržují si bez výjimky velmi vysoký standard. V některých chybí sice punc originality, rozhodně však nehrozí nuda nebo kostrbaté zpracování ztěžující četbu. Martin těží především z citu pro odvíjení dějové linky a dává čtenáři pocit, že se stále něco děje.

Vždy něco navíc

Mezi vším humorem a nadsázkou jsou nenásilně propletena i nadčasová témata, která čtenáře přinutí k zamyšlení. Tuf musí řešit problémy s přelidněním a následným nedostatkem potravy, přebírat osobní odpovědnost za velkou moc, kterou drží ve svých rukách, a dojde i na otázky náboženského charakteru.

G. R. R. Martin ukazuje, že Píseň ledu a ohně není jeho jediným dílem, které si poprávu získalo řadu obdivovatelů. Ačkoliv je klasická fantasy od space opery na hony vzdálena, pořád je to dílo Pana vypravěče a i přes časovou propast od doby vydání neztrácí nic ze svého šmrncu. A navíc – konečně dostanete opravdu všechny povídky s Tufem, které kdy byly sepsány, v jednom svazku. Potřebujete další důvody k přečtení této skvělé knihy?

  • George R. R. Martin: Tufova dobrodružství
  • PLUS, 2014
  • Obálka: Patrick Knowles
  • 400 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
14. března 2015, Martin Bečvář

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Tufova dobrodružství

Tufova dobrodružství
  349 Kč