Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Temné bratrstvo: Proti tyranii ve světě, kde byli bohové zavražděni, Luke Scull: Temné bratrstvo (Temné bratrstvo 1)

Scull Luke: Temné bratrstvo

Nebe spadlo. Bohové zemřeli. A nastala éra kouzelníků, kteří nasávají moc z mrtvých bohů. Zásoby surového kouzla však docházejí a poslední hranice mezi říšemi se začínají bortit. Chamtivé mágy nezajímá, že poddaní trpí hladem, a ve svých kamenných věžích přemítají nad tou špetkou magie, která jim ještě zbývá… V době temna, které nastává v prvním díle nové trilogie, není místo pro hrdiny, přesto se najde několik odvážlivců, kteří si jiskru naděje uchovali.

Démoni a netvoři zamořují zemi a kouzelníci se chamtivě přetahují o poslední zbytky magie. Není to doba, která by byla vhodná pro hrdiny, ale i v takových chvílích jich pár najde, aby spojili své síly na obranu proti tyranii nesmrtelných pánů a vytvořili nezvyklou skupinu – Temné bratrstvo.

Před pěti sty lety porazili mágové bohy, zavraždili je a jejich moc si rozdělili pro sebe. Stali se z nich prakticky nesmrtelní a v podstatě všemocní Megalordi, kteří od té doby vládnou světu a bez ohledu na utrpení svých poddaných se přetahují o moc. V několika příběhových linkách, které přeskakují od jedné postavy k druhé, se autor snaží představit svůj svět plný postav, jmen, pojmů a vlastní mytologie. Od začátku je tedy na čtenáři, aby se snažil zuby nehty držet během téhle pekelné jízdy, kdy může velmi jednoduše ztratit přehled.

Luke Scull se živí jako designér počítačových her, a možná i proto je na jeho debutu vidět, že s vystavěním fungujícího a logického světa neměl žádné problémy. Otázkou je, jestli si neukousl příliš velké sousto, protože fakt, že si až tak moc užívá výstavu rozmanitého a složitého světa a barvitých postav, dost ubírá na plynulosti a čtivosti knihy. Minimálně do první třetiny autor přeskakuje v příběhových liniích, sází jedno jméno za druhým, a komplikuje možnost pořádně ocenit složitou hru o moc mezi krutým vládcem Dorminie a Bílou paní z Thelassy.

Luke Scull v pěti bodech

  1. Luke Scull se narodil v Bristolu a nyní žije s manželkou ve Warminsteru.
  2. Živí se jako návrhář RPG her pro společnosti Ossaian Studios a BioWare.
  3. Jeho prvotina – Temné bratrstvo – vyhrála cenu Gemmell Awards 2014 za nejlepší fantasy roku ve třech kategoriích.
  4. Je fanouškem Joea Abercrombieho – autora trilogie První zákon.
  5. Temné bratrstvo (v originále Grim Company, 2013) je prvním dílem plánované trilogie.

Spojitost se světem známých počítačových her čtenáři nenajdou jen v uspořádání světa, ale i v postavách. Tam se autor vyřádil, opět však možná až příliš. Arogantní samozvaný hrdina Davar Cole, dva prchající barbarští válečníci, beznohý zahořklý čaroděj Eremul, ti všichni a mnoho dalších jsou rozhodnuti promluvit do příběhu. Luke Scull stvořil spoustu postav s nejednoznačnými charaktery, které působí velmi lidsky a složitě a z nichž každá má co říct, čím přispět do jeho temného světa.

A že temný svět to není jen proto, že bohové byli povražděni a jedinou naději připravuje podivná banda hrdinů, u nichž si člověk nemůže být ničím jistý. Atmosféra příběhu je kapitola sama o sobě. Krutý a nepřející svět není čtenářům fantasy velkou neznámou, ale Luke Scull to vzal rovnou od podlahy. Vše černé jako noc, velmi kruté, a aby toho nebylo málo, v knize se objevuje tolik vulgarismů, že to možná zarazí i ty ostřílené.

Při pohledu na styl, jakým je kniha psána, je nutno podotknout, že zarazí i podoba českého překladu, prodchnutého občas kostrbatými větami. Ani samotný název knihy moc nedává smysl (ačkoli věrný originálu), protože neodpovídá tomu, co se v příběhu děje. Prvotina britského autora obsahuje takových přešlapů více a své čtenáře tak jen mate.

První díl fantasy trilogie Temné bratrstvo představuje logicky uspořádaný a fungující svět plný plnohodnotných postav, které možná ne vždy jednají tak, jak by čtenář od jejich popisu očekával, ale přesto dokážou vzít za srdce. Autorův debut dokázal, že Luke Scull je nadějným spisovatelem s velkou fantazií a vypravěčskými schopnostmi, který se však bude muset v budoucnu zaměřit na to, co chce čtenáři říci a jakou formou to předložit. Příběh je zajímavý a chytlavý, svět krutý a doopravdy velmi temný. Jako první díl trilogie román splnil svůj úkol: navnadit čtenáře na pokračování.

  • Luke Scull: Temné bratrstvo (Temné bratrstvo 1)
  • Host, 2014
  • překlad: Ladislav Václavík
  • obálka: Andrej Nechaj
  • 444 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
29. června 2015, Nela Libovická

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Temné bratrstvo

Temné bratrstvo
349 Kč 314 Kč