Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Tanec stínů by se měla stínová čarodějka naučit rychle, jenže s fae není řeč, Kalayna Price: Tanec stínů (Alex Craftová 2)

Price Kalayna: Alex Craftová 2 - Tanec stínů

Sériové vraždy jsou odporné, zejména když z obětí zůstane jen chodidlo. Stínová čarodějka Alex je už zas po uši v mrtvolách. Tedy, jejich částech. Když omylem začne otevírat průchody mezi realitami, požádá ji o spolupráci starý přítel Death a jeho kolegové. Zabít ji chtějí jak cizí čarodějové, tak fae, kteří skrývají její minulost, její přítelkyni a snad i jejího ztraceného detektiva Falina.

Další díl série určené milovníkům fantastiky a fantasy obzvlášť, se stínovou čarodějkou Alex Craftovou coby hlavní postavou, dorazil ke čtenářům v celkem krátkém čase. Cyklus nadmíru populární městské fantasy či možná spíše paranormální romance se vydal mezi své příbuzné a zkušeně jim konkuruje.

Kalayna Price stvořila pro svou nornu (čarodějku, jež dokáže z čerstvě zemřelého povolat stín – ducha) velmi specifický svět. V něm žijí obyčejní lidé vedle nadpřirozených bytostí, aniž by se nad tím nějak podivovali či jim to bylo na obtíž. Většinou. Například Alex by se velmi ráda zbavila svého nadání, ale bohužel nemá na vybranou.

Když jde milostný život do kytek, zbývá práce

Případem, k němuž stínovou čarodějku Alex Craftovou povolali, jsou opět sériové vraždy. Z jejich obětí zbylo vždy pouze jediné chodidlo, příliš málo k povolání ducha. Zločin alespoň odvede její pozornost od srdečních trablů. Od chvíle, kdy jí Smrt (neodolatelný mladík v přiléhavých džínách) vyznal lásku, jej nespatřila, stejně jako svého milence, detektiva a fae Falina Andrewse. Bohužel se jí povedlo spojit několik realit a Death se svými kolegy ji nakonec musel poprosit o spolupráci. Bez pomoci přítelkyně to ale nezvládne a ta žije u magických bytostí, kam náhodou lákají i Alex. Třeba zjistí, jak porazit temnou magii ohrožující město. Třeba i přežije.

Černá magie a fae – nebezpečná kombinace

Vše, co si milovníci fantastiky, napětí i romantiky oblíbili v první knize o stínové čarodějce Alex, se objevuje i v tomto druhém dílu. Hlavní hrdinové prožívají nové a ještě bizarnější detektivní pátrání, milostné pletky zkoušené čarodějky zatím nemají řešení a ve městě Nekropolis, kde se vše odehrává, začínají řádit nebezpečná kouzelná monstra.

Kalayna Price v pěti bodech

  1. Narodila se v roce 1982 v Severní Karolíně a vystudovala univerzitu, obor studiová tvorba a malba.
  2. Kromě série o čarodějce Alex Craftové (plánuje se jich zatím šest) má na svém kontě i tři díly cyklu Haven (s kočičí kožoměnkyní a upírkou zároveň, Kitou Nekai, v hlavní roli).
  3. Inspiruje se v životě kolem sebe, mytologii i folklóru.
  4. Vzorem je jí oblíbená žánrová autorka Laurell Kay Hamiltonová (série o Anitě Blake a Merry Gentry).
  5. Ve svém volnu se věnuje četbě, malbě, fotografování a tanci s obručemi hula hoop.

Po vzoru své oblíbené autorky Laurell K. Hamiltonové se vyprávění americké spisovatelky i v tomto cyklu dělí na hrdinčino soukromí, její detektivní spolupráci pro místní policejní oddělení a její vlastní podnikání v oboru nadpřirozena. Stejně jako u jejího autorského vzoru jsou cílovou skupinou Kalayny Priceové zejména ženy.

Tentokrát do popředí vystupují detaily z říše fae i Alexina minulost. Mezi již známé postavy vstupují noví hrdinové, zatímco ti staří odkrývají své nové a nečekané úlohy, stejně jako vliv, který mají na všechny minulé i současné události. Dříve docela jednoduché vztahy se komplikují a mnohé souvislosti mohou dost překvapit nejen hlavní hrdinku, ale i čtenáře vtažené do rychle ubíhajícího děje.

Skutečnost a sny v jediném chutném balení

Zatímco předchozí román působil maličko neúplným dojmem, jeho pokračování ten pocit zcela vytěsnil. Čtenáři nemají během téměř celého vyprávění mnoho příležitostí k oddechu, přesto však není překročena mez, za kterou by akce bylo příliš. Třebaže se možná leckdo těšil na nějaké další detaily kolem existence a vzniku celé této zvláštní reality, zatím se nedočká. Co však autorka odhaluje mnohem více, i když ani to není tak převratné, je minulost hlavní hrdinky.

S ní se tentokrát v příběhu objevuje mnohem více obrazů a informací z říše fae i politikaření, jemuž se tyhle magické bytosti nevyhnou ani v této realitě. Svým způsobem připomínají elfí dvůr ze série Merry Gentry, přestože je líčený tak trochu z rychlíku, dá se tento způsob brát spíše jako přednost. Možná i jako slib, že v příštích románech se milovníci elfů dovědí ještě mnohem více a navíc není zahlcen.

Přestože se toho v Tanci stínů událo poměrně dost, ještě více věcí zůstává nezodpovězených, jak již to čtenáři očekávají a autoři rádi plní. Pokud se vyprávění bude držet stávající gradace děje, mají se milovníci fantastiky na co těšit. Vzhledem k tomu, že v úvodním dílu Alexiny série byl v ohrožení jen její život, ve druhém šlo i o její blízké a celé město, je otázka, jaké překvapení čeká tenhle svět ve třetím dílu nazvaném Vzpomínky stínů.

  • Kalayna Price: Tanec stínů (Alex Craftová 2)
  • Baronet, 2013
  • překlad: Zuzana Ĺalíková
  • obálka: Aleta Rafton
  • 408 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 296 Kč)
11. září 2013, Olga Buriánková

Diskuze k článku

Pokud vím, tak se v této sérii slovo elf nevyskytu...
Zuzana - 11. 09. 2013 09:56

Pokud vím, tak se v této sérii slovo elf nevyskytuje ani jednou, jedná se o bytosti zvané fae, nevím, proč recenzentka nedodržuje terminologii světa a v recenzi nepočítaněkrát mluví o elfech. Tohle není Tolkien, tohle je FAESKÁ, ne elfí, urban fantasy.
Re: Fae x elfové
Jan Nohovec - 17. 09. 2013 20:34

Po rozhovoru s recenzentkou jsme došli k názoru, že máte pravdu, protože v sérii se skutečně žádní elfové nevyskytují, ačkoli paralela mezi elfy a fae je Vám jistě zřejmá. Sporné body v recenzi jsme opravili a za naši chybu se omlouváme.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Alex Craftová 2 - Tanec stínů

Alex Craftová 2 - Tanec stínů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč