Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do čtvrtku 13.12.2018, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Uvedený termín platí pro dobírky, platby převodem bychom měli mít 13.12. na účtu. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 21.12.

Svět šel do kytek, ale nyní vzkvétá nová naděje, Felix A. Münter: Nová naděje (The Rising 1)

Felix A. Münter: The Rising – Nová naděje

Postapokalyptická vize budoucnosti je jedním z velmi oblíbených námětů, nejenom na poli literatury, ale i ve filmové sféře a ve světě komiksů. Tolik možností konce a nových začátků, stačí si jen vybrat. Biologické zbraně, zmutovaný virus, zombie, nepřátelští mimozemšťané, nebo vše dohromady. Možností je nepřeberně a o to zajímavější je dopad na budoucí generace nového světa. Felix A. Münter se rozhodl svou vizi konce a začátku představit v trilogii The Rising, kterou si pod svá křídla v České republice vzalo nakladatelství Mytago.

Po celosvětovém kolapsu byl život rozdělen silnou, tlustou čárou na dobu PŘED a PO. Ve světě PO není nic jako dřív, počet obyvatel byl v záblesku okamžiku zredukován z několika miliard na zlomek z původního počtu, civilizace téměř zanikla a vlády se chopila Matka příroda. Přeživší založili malé kolonie, které postupně buď zesílily a vyrostly, nebo naopak zanikly. Lidé se nyní snaží přežít v osadách, cestování je nebezpečné a karavany se zásobami jsou často přepadávány. Loupežnické bandy číhají na možnost se obohatit, v tomhle světě platí jediné pravidlo – silnější přežije. Eris, Sal, Thomas a Perry patří mezi ty dobrodruhy, kteří se na klidný život v osadě necítí. Ctí morální zásady a lidský život neberou nadarmo, pokud s nimi však nějaká z karavan zkříží cestu, může si být jista, že po rozloučení bude odjíždět s nákladem o poznání lehčím.

Tentokrát si však skupina vybere tu nesprávnou karavanu. Zboží, které převáží, se na první pohled zdá jako kus bezcenného šrotu, ale jak se říká – každé zboží má svého kupce. Brzy se skupina přesvědčí na vlastní oči, že o těch pár destiček, které loupeží získali, má velký zájem někdo, kdo se nebrání získat je za každou cenu. Eris a jeho lidé se tak ocitají v nebezpečí, navíc zjišťují, že v rukou mají něco, co může ovlivnit svět – tedy to, co po něm zbylo. Začíná jim nedobrovolné dobrodružství s nepřítelem v patách, do cíle, kde je zatím čeká jen jeden velký otazník.

Felix A. Münter v pěti bodech

  1. Nová naděje je jeho knižní debut.
  2. Psaní knih se věnuje od roku 2014.
  3. Vystudoval aplikované společenské vědy.
  4. Mimo psaní pracuje v oblasti sociální a zdravotní péče.
  5. Na svých stránkách s oblibou zveřejňuje recenze doutníků.

Jak již bylo řečeno, apokalypsy a život po nich je oblíbené téma, které bylo již mnohokrát rozličně zpracováno. Lidé jsou hypnotizováni a přitahování katastrofickými výjevy, přemýšlením nad co kdyby a jistá sebemrskačská část lidského vědomí je fascinovaná negativní silou, kterou katastrofy vyzařují. Münter se ve svém díle rozhodl prezentovat realistický předobraz možné budoucnosti, vynechal tedy nadpřirozené záškodníky, UFO, hladové zombíky a zmutované někdejší obyvatele Země. Zkrátka nepřítelem pro člověka v novém světě je jiný člověk. Scénář, který stále vede v žebříčku pravděpodobnosti.

Prostředí je čtenářovi představeno na samotném začátku, stejně tak seznámení s hlavními hrdiny. Ti jako by vypadli z nějaké šablony – zastoupen je tvrďácký vůdce, mladý a nezkušený žabař, mrzoutský kverulant a nechybí ani mrštná a šikovná žena, zocelená životem v nevlídných podmínkách. Charaktery trochu připomínají konfiguraci hrdiny ve hře – takže je zde Perry, mrzout, s dobrými lékařskými schopnostmi. Dále Sal, která je drsná a je skvělý sniper. Eris, samozvaný vůdce skupiny. A do počtu Thomas, který své schopnosti ještě musí objevit. Blahopřejeme, vaše skupina hrdinů je vyváženou kombinací vlastností a schopností.

Snaha odlišit jednotlivé hrdiny je zřejmá a změny charakterů v různých situacích téměř učebnicové. Celý román tak působí jako v nedokončené beta verzi, kdy si autor stanovil žánr, vygeneroval postavy, naplánoval body trasy, kterou musí hrdinové projít, a sepsal základní příběh, který čeká na úpravu. Bohužel příběh i hrdinové nepostrádají určitou plochost, která může být typickým rysem psaní začátečníka a nedostatečného vypsání – však je to také autorova prvotina.

I přes svůj katastrofický námět se The Rising – Nová naděje dá zařadit do četby oddechové. Charaktery a prostředí nejsou složité, děj je rychlý a má spád. Díky svému formátu a počtu stran kniha přečtete skutečně za chvilku a i přes občasné nešvary s plochými postavami má i pár světlých chvilek (povedená obálka se nepočítá). Nezbývá tedy doufat, že autor s druhým dílem chytil spisovatelskou slinu a pohraje si s příběhem a postavami více než v úvodní Nové naději.

  • Felix A. Münter: Nová naděje (The Rising 1)
  • Mytago, 2017
  • Překlad: Michal Smrkovský
  • Obálka: Ignacio Bazán Lazanco
  • 312 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 260 Kč)
20. ledna, Lýdie Hochmanová

The Rising 1 - Nová naděje

The Rising 1 - Nová naděje
Vložit do pytle na zboží  Koupit 289 Kč 260 Kč