Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 4.7. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Stephenie Meyerová vytvořila Zemi, na které parazitují Duše. Šance na záchranu je mizivá…, Stephenie Meyer: Hostitel

Meyerová Stephenie: Hostitel - nové vydání

Svět, který jsme znali, už není. Duše, které přiletěly z vesmíru, jej obsadily tak, že každý žijící člověk se stal hostitelem pro jejich malá tělíčka, která se přisají k mozku. Neexistuje válka, bolest, smrtelné choroby. Rakovina, AIDS a nevyléčitelné nemoci se staly něčím, co není problém uzdravit díky dokonalým lékům. Duše jsou mírumilovná stvoření, která touží po míru, ale přesto si podmanila celý svět. Skoro celý. Na Zemi totiž pořád existují skupinky lidí, které se schovávají a věří, že dokážou přežít. Jejich zásoby se ale ztenčují a lze jen těžko říci, zda mají na Zemi plné mimozemšťanů ještě nějakou naději.

Do Melanie Stryderové právě implantovali novou Duši. Poutnice, která obsadila Melaniino tělo, je odhodlaná žít svůj osmý život zde, na Zemi. Už zpočátku se jí zdá tahle implantace jiná, ale i přes své podezření se chová tak, jak by vzorná Duše měla. Díky svým zkušenostem z jiných planet vyučuje na vysoké škole a snaží se o své zkušenosti podělit s co nejvíce Dušemi.

Jenže poté ji v hlavě uslyší. Slabý hlásek Melanie, která se snaží dostat k vládě nad svým tělem. Poutnice se ji snaží ignorovat, ale postupně si uvědomuje, že má se svou hostitelkou společného víc, než si představovala. Třeba lásku k jejímu bratrovi a Jaredovi. A přesto, že by se měla chovat vzorně, se rozhodne utéct a svou jedinou rodinu najít. Riskuje vše, co má, a putuje vstříc poušti, kde by se měli ukrývat. Hledači, kteří shánějí lidská těla pro duše, po ní ovšem začnou pátrat. Podaří se ji najít své přátele, aniž by je ohrozila tím, kým je? Nyní je Poutnicí a Melanie představuje pouhý hlas v hlavě. Dvě osoby v jednom těle je něco nemožného, ovšem i přesto cítí Duše k Jaredovi silné city. Musí ho najít, i kdyby ji to stálo život!

Kniha Hostitel je dalším dílem od autorky, která se proslavila tetralogií Stmívání/Twilight. Mezi čtenáři je hodně lidí, kteří o této sérii slyšeli, ať už v dobrém, nebo špatném. Na různých diskusích se dá dočíst, že lidé další knihu od této autorky odmítají jenom kvůli tomu, co napsala před tím. Čtenáři se dají rozdělit na dva tábory. Na ty, co Meyerové věří, a ty, kteří ji nemají rádi kvůli její „prvotině“. Právě proto se patří uvést vše na tu správnou míru. Nelze odsuzovat autora kvůli jediné sérii. Hostitel je něco nového a rozhodně jiného než knihy o upírech, které si ve světě dokázaly najít tolik (ne)přátel.

Celý příběh vypráví Poutnice, Duše vyslaná z vesmíru, aby se usadila na Zemi. Lepší vypravěčku si čtenáři nemohli ani přát. Od začátku totiž celý příběh prožívá čtenář právě s ní, a tak se stejně jako ona s okolním světem seznamuje postupně. Na začátku je Poutnice sebejistá, protože má vše pod kontrolou a věří, že hlas v její hlavě vymizí. Postupem času ale přichází na fakt, že nikdy nebude ta příkladná Duše a že potřebuje najít Melaniina bratra. Tím, jak hlavní hrdinka popisuje své pocity, okouzluje a odhaluje pravou podstatu toho, co dělá i mimozemšťany v lidských tělech tvory, kteří mají city. City, které se dají zranit stejně jako ty lidské.

Stephenie Meyer v pěti bodech

  1. Narodila se v Connecticutu a vyrůstala ve Phoenixu se svými pěti sourozenci.
  2. Na Brigham Young University vystudovala anglickou literaturu a od té doby se začala více zajímat o samotné psaní.
  3. Série Stmívání/Twilight o zamilovaném upírovi a mladé ženě ji proslavila po celém světě. Hostitel je jejím druhým počinem, tentokrát ale již pro dospělé.
  4. Během psaní ji pomáhá poslouchat písničky. Mezi nejoblíbenější skupiny, které ji během psaní doprovází, se mohou řadit třeba Linkin Park, Coldplay nebo U2.
  5. Aktuálně žije v Arizoně se svým manželem Christianem a třemi syny.

Samotná myšlenka knihy je více než zajímavá. Hostitel může být řazen do žánru sci-fi, neboť už jenom fakt, že naší Zemi obsadili mimozemšťané, vypovídá o žánrovém zaškatulkování tohoto příběhu. Meyerová se od upírů přenesla o krok dále a vytvořila zcela nové Duše. Ty sice naši Zemi obsadily, ale díky tomu, že jsou mírumilovnými tvory, pomohly k tomu, že po celém světě zmizely peníze, nevyléčitelné nemoci, hádky a lži. Zní to trochu jako utopie, že?

Čtenář by ale neměl očekávat jenom příběh plný akce, srdceryvných scén a pohledů do minulosti Melanie. Jak už bývá u této autorky zvykem, i nyní se Meyerová zaměřuje na zamilovanou část. Melanie/Poutnice ovšem není dokonalou dívkou a jako dvě osoby jsou od sebe tyhle dvě dostatečně odlišné. A právě díky tomu si je čtenáři oblíbili.

Hostitel je prvním románem pro dospělé od světoznámé autorky Stephenie Meyer. V tomto díle autorka poukazuje na vytrvalost a soudržnost lidí, kteří si sice nemusí padnout do oka, ale dokážou se semknout a vytvořit si vlastní rodinu, když se něco špatného stane. Každá postava se stává jedinečnou a příběh vtáhne kohokoli, kdo se pořádně začte do tohoto propracovaného románu. Hostitel je to pravé pro vášnivé čtenáře, kteří se nebojí otevřít své srdce novým postavám a objevit nová tajemství

  • Stephenie Meyer: Hostitel
  • Tatran, 2013
  • překlad: Petra Klůfová
  • 552 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)
26. července 2013, Filip Faja

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).