Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, dne 4.7. budou všechny naše pobočky zavřené z důvodu dovolené. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Skleník, Brian Wilson Aldiss

Aldiss Brian: Skleník

Nakladatelství Laser ve své edici Mistrovská díla SF odvádí kvalitní a záslužnou práci. Ve sjednocené úpravě k nám na pulty knihkupců vrací zásadní tituly historie science fiction a vytváří tak unikátní kolekci románů, které by neměly uniknout žádnému fanouškovi žánru. V nedávné době se v reedici objevily známé příběhy chlapce Grena, které B. W. Aldiss původně psal pro Magazine of Fantasy and Science Fiction a které později sjednotil v románu Skleník. Kniha u nás vychází již potřetí (poprvé ji Laser vydal v roce 1992 a následně znovu roku 1998).

Brian Wilson Aldiss – Velmistr žánru – je považován za významného spisovatele, který pomáhal v šedesátých letech utvářet obraz science fiction zejména u laické veřejnosti. Pokud bychom chtěli zabrousit do teorie literatury, tak bychom ho zařadili mezi jednoho z čelních představitelů Nové vlny, jež se zformovala kolem časopisu New Worlds za redigování Michaela Moorcocka.

Spisovatelský cíl Nové vlny byl jednoznačný: modernizovat a povznést žánr, který byl tehdy zejména v Anglii vníman s despektem. Nástroji pak byla snaha o co nejoriginálnější příběhy, které měly umět šokovat. Autoři často sahali k nezvyklým vyjadřovacím prostředkům a ve snaze o modernizaci experimentovali s formou i obsahem. Brian W. Aldiss nám z tohoto období zanechal několik stěžejních románů, mezi které patří recenzovaný Skleník.

Prvním znakem knihy je, že prakticky postrádá úvod. Autor se se čtenářem nijak nemazlí a bez okliček a kudrlinek ho vhodí do probíhajícího děje. Planety v daleké budoucnosti pomalu přestávají rotovat, až se, podobny porouchanému hodinovému stroji, zaseknou v neměnném postavení. Jedna část Země je natrvalo vystavena žáru Slunce, zatímco druhá se utápí v nekonečné temnotě. Rostliny vystavené nadměrnému slunečnímu svitu zažívají překotný vývoj a s postupující evolucí pokryjí každý kout osvětlené strany Země. Stromy začínají růst do neuvěřitelných výšek a fauna v nepříznivých podmínkách pomalu zaniká.

Hluboko v budoucnosti jsou lidé jen hmyzem, který se plazí v nekončící zeleni, snaží se v tlupách přežít a je jen vybledlou vzpomínkou na kdysi dominantní druh. Od prvních stránek nás Aldiss zahlcuje barevnými obrazy z džungle, kde tlupa vůdkyně Lily-yo čelí okolním nástrahám. Než se stačíte rozkoukat, tak si zeleň vezme první oběti a tlupa se záhy rozpadá. Svůj nemalý podíl na tom má chlapec Gren, který je příliš živelný a nezvladatelný. Aldiss za sebou vrší jednotlivé události s takovou rychlostí, že kdybych je teď a tady začal popisovat, napsal bych víc slov než on. Je to tak. Román Skleník charakterizuje velmi rychlý spád vyprávění. Autorova snaha šokovat čtenáře je patrná na každé stránce, a tak knihu zabydluje podivně zmutovanými květinami a lidské tlupě dává do vínku celou řadu nezvyklých rituálů.

Rád bych uvedl nějaké příklady rozsáhlé imaginace autora, ale vzhledem ke složitosti jeho obrazů bych se nevyhnul zdlouhavému a kostrbatému popisu – který by beztak neměl šanci vystihnout atmosféru knihy. Pokud něco v románu na 100% funguje, tak je to pocit údivu, který si každý čtenář pamatuje z doby, kdy začínal fantastiku číst, ale který se později rozmělňuje, a někdy dokonce ztrácí nadobro. Pokud chápete, o čem mluvím, a pokud už jste také náhodou onemocněli ztrátou údivu, je Aldissův Skleník tím nejlepším lékem.

Nedá mi to, abych se nepustil do porovnání se současou vlnou New Weird a možná i moderní fantastikou obecně. Už jen proto, že Nová vlna v šedesátých letech měla stejné cíle, jaké ženou ke psaní třeba takového Chinu Miévilla či Jeffa VanderMeera. Ale tam, kde se moderní žánr odklání od dějovosti směrem k surrealismu podvědomí, je Aldiss držen v lidské úrovni díky výraznému ovlivění například Robertem A. Henleinem. Jeho příběh má šokovat, ale zároveň neztrácí kontakt s hrdiny. Odkaz na dobrodružné romány je stále patrný, a tak text knihy neupadá do bizarní popisnosti, jakou jsou mnohdy prošpikovány současné romány nejen směru New Weird.

Osobně s trochou zneklidnění sleduji odklon od epiky, který zažívá žánr v současnosti. Povídky, jako píše například Laird Barron, jsou pro mne noční můrou v úplně jiném rozměru, než jaký jejich autor původně zamýšlel. Brian Wilson Aldiss je autor mnoha děl, z nichž nejedno je kvality více než pochybné. Jeho snaha šokovat ho často přivedla na hranici čitelnosti, ale zejména román Skleník je dokladem, že lze psát originálně v rámci odkazu předchozích generací spisovatelů.

Putování chlapce Grena a dívky Yattmur je o to životnější, o co více jsou prokresleny charaktery hrdinů. Aldiss nechává své protagonisty chybovat a často jednat v rozporu se současnou etikou. Jsou to prostě lidé, které utvářelo jejich okolí jiným způsobem, a o to více je zajímavé o nich číst. Aldiss tak vytváří další nosnou rovinu románu.

Určitým úskalím je absence hlavní zápletky. Román vznikl spojením několika původně samostatných kratších prací, a tak chybí nějaká výrazná hlavní nit příběhu, která by se mohla na začátku zamotat a na konci rozetnout. Číst Aldissův Skleník je jako brodit se divokou řeku. Z pevného břehu skočíte rovnou do dravého proudu, který vám bude kličkovat kolem nohou, dokud na druhé straně nevykročíte znovu na suchou zem. Děj má stále stejné tempo, což může v určitém ohledu působit únavně. Naštěstí není román dlouhý, a tak to asi většina lidí nepocítí.

Aldissův svět je plný podivností, z nichž většina je velmi nepravděpodobná, těžko uvěřitelná, ale zároveň nabitá osobitou fascinací. Nepřemýšlejte, zda by se opravdu mohla vydat evoluce tímto směrem, nebádejte, zda někdy budou moci existovat rostliny schopné meziplanetárních letů kosmem. Autor to pro vás vymyslel, abyste se usadili do křesla a nechali se unášet jeho představivostí. Pokud na jeho hru přistoupíte, čeká vás nevšední čtenářský zážitek.

Ke konci knihy se Aldiss pokouší představit i několik hlubších myšlenek a propracovanějších fabulací. Nakolik se mu to daří, je sporné. Možná že sám cítil, že románu chybí výraznější zakončení, a tak připsal pasáže, které meditují nad smyslem života – drží se však na povrchu věci. Dal by se použít i termín moralizování, ale to už bych asi Aldissovi ublížil. Ve srovnání s příběhem plným dobrodružství a nespoutané představivosti to je jen malá kaňka inkoustu, které nemusíte věnovat pozornost.

Aldissův Skleník je významným dílem z hlediska vývoje žánru, a navíc stále velmi čtivým titulem. Pokud by někdo sestavoval nějakou doporučovanou četbu pro studium science fiction – Skleník by v ní určitě byl. Jeho kvality potvrzuje i ocenění Hugem z roku 1961. Přes některé menší výhrady považuji tento román za jeden z nejlepších, které můžete v současnosti na pultech knihkupců najít.

  • Brian Wilson Aldiss: Skleník
  • vydal: Laser- books, Plzeň 2007
  • přeložil: Jan Vaněk
  • obálka: Lubomír Kupčík
  • 280 stran / 169 Kč
18. července 2007, Petr Čáslava

Diskuze k článku

Ad Skleník
Martin Šust - 18. 07. 2007 15:13

Když někdo vzlyká nad "současným odklonem žánru od epiky", neodpustím si alespoň tiché zasmání. Téměř pokaždé se při tom citují romány z řady New Weird atd. Začíná to být už trochu omšelé. Každý by si totiž měl uvědomit fakt, že zde vychází ročně několik desítek možná i stovek románů fantastického žánru a v řadě NW jich vyjde cca tři. Jenom u Laseru to více než vyrovnávají romány z dalších edičních řad (letos v NW řadě vyšla prozatím pouze Swainstonová a ta je spolu s připravovaným Jayem Lakem více než epickou fantasy). Osobně na každý román z řady NW doporučím k vydání hned několik epických science fiction a fantasy věcí... Možná to ode mě bude znít jinak, než to bylo myšleno, ale porovnejte si to např. s herními fantasy světy, ze kterých tu vychází románů nejméně dvakrát tolik, nemluvě o komerční fantasy všeobecně. Je to jako bych v recenzi naříkal nad tím, že dnešní fantasy už ztratila na originálnosti a omílá stokrát použitá témata (a to proti tomu nemám absolutně nic, když se to dělá dobře, aby bylo jasno). Přitom je jen na každém ze čtenářů na co má chuť. Za tohle si patrně vysloužím opět označení - Šust nenávidí fantasy nebo podobnou kravinu (někdo očividně ví víc než já, protože fantasy naopak mám víc než rád a čtu ji téměř stejně jako science fiction). Osobně si totiž rád přečtu cokoli, když je to dobře napsané a nemám potřebu vzlykat nad tím, že tu vychází příliš mnoho knih, které je číst opravdu horor. Tak a teď do mě, dokažte mi opak, moc vás prosím :-) M.
RE: Ad Skleník
Apu - 18. 07. 2007 16:52

No já bych si kopnul, ale není proč :)) NW by podle mě mohlo být více, ale asi to není takové komerční terno (snad s výjimkou Miévilla) a koneckonců je tu i klasická nefantsatická literatura. Takže si nelze příliš stěžovat. Naopak mám pocit, že poslední dobou si čtenář s mně podobným vkusem může jen a jen lebedit. No vlastně bych si mohl postěžovat. Kde je Olymp (já vím že někde v Řecku, ale tenhle jsem nemyslel)?
RE: RE: Ad Skleník
Joey - 18. 07. 2007 17:24

Tiež si myslím, že súčasný stav literárnej scény je viac než priaznivý. Veď nech má človek akýkoľvek vkus, vždy sa nájde niečo, čo mu ulahodí. Ak chce niekto čistú fantasy, tak mám nesmierne množstvo titul, od tých najkvalitnejších, až po tie najväčšie braky. To isté platí aj pre ostatné žánre. Len tiež by som privítal, aby bolo na trhu viac titulov z New Weird...:) Aj dotisk by sa mohol urobiť, konkrétne Nádraží Perdido, ktoré sa už prakticky nedá zohnať :(
To Apu
Petr Kotrle - 18. 07. 2007 22:50

Olymp (který asi myslíte) zatím pomalu ubývá na stole překladatele. Za zpoždění mohu opravdu jenom já a postupně nabíhající skluzy při překladu jiných titulů, netřeba vinit vydavatelství. Už se dočkáte, kruci.
RE:
Apu - 19. 07. 2007 08:27

Já si nestěžuji, číst mám pořád co. To jen abych pořád nechválil. Na překlad i knihu si rád počkám, hlavně když se nic neodflákne :)
RE: RE:
Robert Pilch - 19. 07. 2007 10:59

U Petra Kotrleho bych z nějakého "odfláknutí" absolutně neměl strach - totální profík, který raději odevzdá o dost později, než aby šel za nakladatelem s nedodělkem. Takže jsem naprosto v klidu a koušu si prsty pouze nedočkavostí :)
RE: Ad Skleník
Petr Caslava - 19. 07. 2007 11:15

Ale no tak Martine - ja prece nevzlikam :-) Navic se domnivam, ze jsi to cele vzal jako osobni utok na sve chranence, ale tak to take neni. Jen jsem chtel poukazat na ideovou spojitost mezi Novou vlnou v sedesatych letech a New Wierd v soucasnosti. Zajimave mi to prislo i proto, ze prave NW je u nas v kurzu a tak je srovnani prihodne. Odklon od epiky pozoruji obecne, stejne tak jako nezretelnost zanru. Cela rada autoru micha sci-fi, horor a fantasy v divoke imaginaci, ktera nema jasneho zarazeni. Jmenovat muzu treba Kelly Linkovou. Argument, ze na jednoho takovehoto autora pripada desitky ci stovky komercnich epickych fantasy knih je nepodstatny, protoze tyto knihy maji na vyvoj zanru pramaly vliv. Myslim, ze smerovani zanru lze dobre pozorovat na Magazinu F&SF, ktery se jako jediny u nas venuje soucasne fantastice. Sam musis priznat, ze zanrove cistou epikou zrovna neprekypuje. To ze se mi to nelibi, je ciste muj osobni nazor, ktery je pak v recenzi uveden proto, aby mel ctenar moznost ztotozneni ci konfrontace. Souhlasim vsak s Tebou, ze knih vychazi tolik, ze si kazdy muze najit tu svou.
Skleník
Martin Šust - 19. 07. 2007 12:05

Neberu to jako osobní útok, naopak, recenze se mi líbila a to, jak se všichni ohánějí New Weirdem je dobrá reklama. Ber to jako pobídku k diskuzi a snahu o urovnání věcí na pravou míru. S tou epikou to tak nevidím ani u nás ani ve světě, což z poslední doby dokazuje např. Naomi Noviková nebo Elizabeth Bearová, pokud budu brát debutantky. To, že se naštěstí objevuje i literárněji orientovaná fantastika a ta je u nás dokonce vydávána (narozdíl od minulosti) je něco jiného. Já bych spíš řekl, že právě to, že se tolik mluví o NW celou věc v očích některých zkresluje, realita je jiná. Navíc NW nemůžeš srovnávat s Novou vlnou, takovou sílu přeci jen nemá. Kolik knih od Kelly Linkové tu vychází (Argo chystá dvě sbírky, ale to jen díky snaze Viktora Janiše) a kolik třeba od R. A. Knaaka? (abych vzal v potaz epickou fantasy a vůčik Fantasyi byl vstřícný :-)... A pokud jde o Magazín, pak je to i zde trochu zkreslené, F&SF je jen jedním z několika žánrových magazínů, orientuje se jako asi jediný právě na literární fantastiku, ale nemyslím si, že by se v něm epika neobjevovala - z posledního čísla třeba Reed nebo Gilmanová. Nejlepší je podívat se třeba na měsíční přehled do Pevnosti (situace u nás) a do Locusu (situace ve světě) a zjistíš, že epická fantastika vede na celé čáře, o prodejích nemluvě.
RE: Skleník
Petr Caslava - 19. 07. 2007 13:20

Myslim, ze pouze rozdilne chapeme fakt, ze se zacina objevovat a vydavat (jak ve svete tak u nas) literarne orientovana fantastika bez zretelneho epickeho rozmeru. Nechtel jsem rici, ze nic jineho nevychazi a souhlasim s tim, ze je zatim tento druh fantastiky ve vyrazne mensine. Nicmene ve srovnani s minulosti je zrejme, ze se tento segment rychle rozviji a ctenari ho prijimaji. Proto lze hovorit o urcitem trendu. Jaky bude mit silu a dopad je asi zatim predcasne hodnotit, ja jsem vyjadril jen urcitou obavu. Srovnavat NW s Novou vlnou podle mne lze i nezavisle na sile konkretniho hnuti. Slo mi pouze o cil a pouzite prostredky. Jinak mi je jasne, ze je toto srovnani v mnoha dalsich ohledech osidne, ale ty ja jsem proti sobe nestavel. Na to ani neni v podobne recenzi prostor. Magazin F&SF je podle mne vhodne zvolenym prikladem, protoze prodelal co se tyce skladby povidek zajimavy vyvoj. Domnivam se, ze byl drive vice orientovan na zanrovou epiku, kdezto v soucasnosti dava vice prostoru prave zanrove nevyhranenym psychologickym hram se slovy.
RE: RE: Skleník
Robert Pilch - 19. 07. 2007 13:26

Chlapci, tak tomu říkám odborně a korektně vedená debata. Jen diskutujte, líbí se mi to a strašně mě baví to číst. (A pro jistotu dodávám, že celé tohle tvrzení je absolutně bez ironie, myslím to naprosto vážně.)
RE: Olymp
Apu - 19. 07. 2007 14:11

Robert: Já také v žádném případě neměl na mysli překladatele. To spíš aby redakce něco neprošvihla jen proto, aby co nejrychleji uspokojila čtenáře a aby Robertu Pilchovi zbylo něco málo, čím by mohl psát (a dělat spoustu jiných věcí) :)) A co se týče diskuze, tak se i mně hezky čte. Je korektní a argumentuje se tu racionálně. Na druhou stranu už by to někde chtělo pořádné flejmworz (Regis má dovolenou, či co?) :)))
Literární fantastika
Martin Šust - 19. 07. 2007 14:36

No a já si naopak myslím, že žánrově nevyhraněné romány s důrazem na literární stránku a ne na akční pojetí tu byly vždy a klidně uvedu desítky příkladů, to jen s příchodem řady New Weird je těmto titulům zvláště u nás věnována větší pozornost a hlavně jsou zastřešeny společným termínem. I když nesouhlasím s tím, že odklon od epiky je spojen s New Weird, ne nezbytně. Naopak si myslím, že Miéville dokáže být hodně akční a Swainstonová či Lake rovněž. A pokud jde o Magazín F&SF, tak tam je určitý odklon spojen i s nástupem nového editora, co si my dva budeme povídat, že :-) Na druhou stranu se v každém čísle snažím namixovat žánrovou směs, která by vyhovovala co největšímu podílu čtenářů. Neodpustím si ani vlastní pohled a hlavně dávám prostor pracím, kterým se dostalo pozornosti v zahraničí formou nominací a cen. Tam potom nevyhnutelně jde o práce literárně vyspělejší, kde často příběh není první vrstvou, ale dle mého názoru se často o to silněji skrývá v pozadí.
RE: Literární fantastika
Petr Caslava - 19. 07. 2007 15:34

Mam pocit, ze uz se zaciname cyklit a tak bych spise navrhoval odlozit debatu nekam na con ke sklenicce vina (napr.), presto si vsak dovolim jeste reagovat. Urcite by stalo za to si pro srozumitelnost urcit, zda se bavime o situaci v CR ci ve svete. Ja jsem mel na mysli obecne smerovani zanru ve svete s tim, ze dopad na CR muze byt vetsi, nez bych si pral :-) Dovodem je urcita malost ceskeho rybnika, ktery precejenom vice podleha urcite naladovosti. Mievilla, Swainstonovou ci Lake chvilkovy rychlejsi spad textu urcite nezachrani, pokud vzapeti nasleduje nekolik odstavcu abstraktni popisnosti. Navic treba takovy Mievill pouziva i pri akci rozsahla rozvita slovni spojeni a tim jakoby zpomaluje tok casu ve vypjatych situacich. Vsiml jsem si toho opakovane, protoze to jde presne proti "obecnym zasadam psani". Mohu tedy konstatovat, ze Mievill zustava popisny i v akcnich pasazich. A pokud jde o Magazin F&SF mel jsem na mysli puvodni edici, kterou jiz deset let ridi Gordon van Gelder. Ceska mutace by musela od epiky upustit i bez Tebe u kormidla - pokud by si tedy chtela zachovat aktualnost. Na zaver podotknu, ze jsi mne trochu nalomil - mozna svou fobii ze ztraty epickeho rozmeru z fantastiky prehanim :-)
RE: Literární fantastika
Petr Caslava - 19. 07. 2007 15:45

Jenom bych rad podotknul, ze je potreba davat pozor na zobecneni literarni vyspelost = neepicke vypraveni. To je prave to, co mi casto vadi a na co jsem upozornoval v recenzi. Ze lze napsat literarne hodnotne dilo, ktere ale neztraci ze zretele dobry pribeh, ktery je pro mne osobne tou zakladni hnaci silou, proc ctu fantastiku.
Literární fantastika
Martin Šust - 19. 07. 2007 16:01

Určitě se shodneme v tom, že literární vyspělost se nerovná upuštění od příběhu, vždy by tu měla fungovat alespoň zdravá rovnováha. Osobně si ale myslím, že některým knihám je malý důraz na epiku vyčítana neprávem, často je tam silný humanistický příběh, který prostě recenzent ve spěchu nepostřehl. Chci říct, lidé mohou umírat různým způsobem a někdy ty stříkance krve na zdech jsou mnohem méně příběhové než tiché odevzdání se nevyhnutelnému osudu, o čem mě naposledy přesvadčil román Neopouštěj mě od Ishigury. Celá tahle diskuze vznikla jen kvůli tomu, že dle mého názoru není na místě současné fantastice vyčítat odklon od příběhu a vůbec není čeho se děsit. V 60. letech vznikaly desítky prací založených ryze experimentálně a to právě díky již zmíněné Nové vlně, jen už tady asi těžko vyjdou, jejich čas už dávno minul. Jenže my dnes se světovými trendy krok naštěstí držíme a tak se tu objevují i knihy psané s jiným záměrem než epickým, není jich moc, ale je uatraceně dobře, že tu vycházejí. To jen některé z nich na sebe poutají v záplavě akčních řežeb větší pozornost, ale to už bych se opravdu opakoval. Každopádně díky za pokec, jdu si přečíst něco z Conana, tam jde o poctivou sword and sorcery a musím si to oživit při psaní předmluvy k novému vydání :-)
Epika, neepika
Coudy - 19. 07. 2007 16:34

Epika, neepika :-) Stejně jsou to pro veřejnost sračky a vy jste ti pomatenci co obdivují zelené mužíky :-)
RE: Epika, neepika
sicco - 22. 07. 2007 21:19

skvělá debata
cialis exercise
diokesk - 15. 03. 2021 08:43

http://vsviagrav.com/ - online pharmacy
cialis online safe
RedyReoms - 12. 05. 2021 03:44

cialis online prescription
cialis retail toronto
RedyReoms - 07. 06. 2021 23:46

dapoxetine plus cialis
cialis pricing
RedyReoms - 11. 06. 2021 08:13

buy cialis
buy tadalafil free samples
RedyReoms - 17. 06. 2021 13:13

non generic prednisone online
I am the new one
Wilfredo Cramp - 15. 07. 2021 03:33

Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog! Writing essay https://essaywritingeie.com
cialis european
RedyReoms - 23. 07. 2021 01:15

buy cialis
cialis failed
beidome - 27. 08. 2021 13:15

https://buytadalafshop.com/ - Cialis
cialis and flomax
Liaidly - 28. 08. 2021 08:39

https://buystromectolon.com/ - Stromectol
cialis quick delivery
Envense - 28. 08. 2021 16:31

http://buysildenshop.com/ - Viagra
tadalafil t-max
ivermectin for humans - 28. 08. 2021 20:17

levitra occasion en france
tadalafil paypal
refsiterb - 29. 08. 2021 11:03

Viagra
rx cialis
viagra canada cheap - 05. 09. 2021 14:05

Where To Purchase Cialis
cialis spoof
cialis without a prescription - 08. 09. 2021 03:30

Generic Viagra No Precription
tadalafil olanzapine
Trifiadia - 08. 09. 2021 14:10

Propecia
cialis professional no prescription
Gronync - 10. 09. 2021 19:22

Cialis
cialis viagra cialis levitra
inserve - 11. 09. 2021 15:43

https://buypropeciaon.com/ - propecia side effects
drug name for cialis
shoupssew - 14. 09. 2021 17:06

https://buyplaquenilcv.com/ - Plaquenil
natural supplements work like cialis
annorwany - 15. 09. 2021 16:59

https://buypriligyhop.com/ - can i buy priligy in usa
pantoprazole and cialis interaction
Priligy - 16. 09. 2021 03:24

donde puedo comprar viagra yahoo
cialis 20 mg dosage
Freebra - 17. 09. 2021 06:14

https://buylasixshop.com/ - furosemide and alcohol
cheap cialis india
ecohigree - 18. 09. 2021 06:51

Lasix
cialis dosage pill size
plaquenil 200mg price - 22. 09. 2021 02:18

Prednisolone Without Prescription
tadalafil flaccid size
Lasix - 23. 09. 2021 02:53

Blue Force Pills
how to use cialis oral jelly
CypeRetet - 23. 09. 2021 03:50

Zithromax
cialis expiration
Layemeash - 26. 09. 2021 03:45

https://buyzithromaxinf.com/ - order azithromycin online
real cialis
Mizanibra - 03. 10. 2021 00:31

http://buyneurontine.com/ - gabapentin for cats buy online
cialis free offer
unlonsits - 04. 10. 2021 02:51

900mg gabapentin
performance anxiety cialis
where to buy prednisone for dogs without prescrition - 04. 10. 2021 11:26

cialis buy canada
cialis professional generic
Impaile - 08. 10. 2021 16:06

buy prednisone otc in what country
buy cialis in uk
Neurontine - 08. 10. 2021 18:59

Cialis Mg 10
what company makes cialis
Beequekic - 11. 10. 2021 19:53

https://prednisonebuyon.com/ - Prednisone
us cialis pharmacy
Seissepar - 29. 10. 2021 15:28

Cialis
does cialis lower blood pressure
viagra expiration - 31. 10. 2021 20:58

Viagra Rezeptfrei Apotheke
how does cialis affect a woman
shoudge - 01. 11. 2021 07:42

injectable ivermectin
cialis and bent penis
Traphon - 01. 11. 2021 20:28

natural viagra gnc
cialis break pill in half
Hoxobre - 02. 11. 2021 17:51

Priligy
cialis generic safe
Cialis - 05. 11. 2021 11:42

comprar cialis gibraltar
is cialis authentic from india
AgohamN - 06. 11. 2021 08:31

viagra clones
ibuprofen cialis levitra
GoloSoalo - 06. 11. 2021 20:30

propecia fast delivery
peak time for cialis
amonges - 07. 11. 2021 17:34

where to buy cialis online safely
generic cialis paypal payment
Cialis - 09. 11. 2021 15:35

Propecia Proscar Finasteride
can you use viagra with cialis
Skevaneks - 09. 11. 2021 19:33

Prednisone
shelf life of cialis
Lasix - 09. 11. 2021 23:56

Viagra Verona
can you cut cialis
prednisone orders canada - 11. 11. 2021 05:54

Advotart No Prescription
2001 cialis daily discount mar statistics
priligy over the counter - 15. 11. 2021 13:39

Purchase Celexa No Prescription
cialis sweden
amonges - 22. 11. 2021 05:21

Acheter Kamagra 100mg France cialis vs viagra
how to get generic cialis
plaquenil eye - 05. 12. 2021 10:23

Amoxicillin Skin Treatment
cialis generic equivalent
Choolla - 05. 12. 2021 15:37

zithromax for dogs
cialis levitra sale viagra
cialis for sale online - 05. 12. 2021 23:50

Cephalexin Side Effects Allergic To Amoxicillin
cialis prescription canada
HALLSLIDO - 06. 12. 2021 05:02

plaquenil and sun
foods that contain tadalafil
will gabapentin - 06. 12. 2021 16:02

Priligy 30mg Tablets
outillage sp cialis
buy online cialis - 08. 12. 2021 14:34

Vendo Cialis Milano
cialis one aday
gabapentin side effects weight gain - 09. 12. 2021 04:53

Celias From Cananda
cialis blood in semen
beapsuh - 09. 12. 2021 16:49

cheapest cialis available
viagra vs cialis vs lavetra
morgezoop - 18. 12. 2021 13:41

valtrex without rx
side effects of tadalafil
Eleflywet - 19. 12. 2021 06:38

propecia germany ???
cialis in canada
propecia generika 1mg - 20. 12. 2021 01:32

What Is Ephadraxin
cialis generic forum
buy australian viagra - 20. 12. 2021 08:19

Order Cheap Periactin Online
professional cialis
WegeOpign - 02. 01. 05:07

us online pharmacy selling kamagra dosis kamagra oral jelly como tomar el kamagra
tadalafil tablets
astogue - 24. 01. 10:17

Bourne E. http://alevitrasp.com
Amiwav Zcmjmo
sityReree - 27. 01. 10:35

Urinary bladder Light cord Rigid cystoscope Water cord Prostate Testis gland A Scrotal sac Rectum B FIGURE Cystoscopy. Ldfnnc prednisone 20 mg tablet
Atdrlr Yqautm
exhinue - 31. 01. 10:34

Viagra In Italia Senza Ricetta Ltmeza Plaquenil
Fzsuqi Uqwmob
exhinue - 15. 02. 08:01

Propecia Flomax plaquenil eye exam
Just wanted to say Hello!
Susannah Dolling - 01. 05. 20:17

As the admin of this website is working, no uncertainty very shortly it will be famous, due to its feature contents. darkmarket https://mydarkmarket.com
Im happy I finally registered
Major Bender - 02. 05. 05:01

Informative article, just what I was looking for. darkmarket https://market-darknet.com
I am the new girl
Earl Garretson - 02. 05. 21:26

It's very simple to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this article at this web site. darknet market list https://darknetmarketwww.com
I am the new guy
Shanon Tafoya - 03. 05. 11:36

It's going to be finish of mine day, however before ending I am reading this impressive post to improve my knowledge. darknet websites https://darkmarketlist.shop
ycvckhckzozj
rgkdry - 08. 05. 03:29

hcq malaria hydroxychloroquine online
I am the new guy
Von Motsinger - 08. 05. 15:00

Thank you a lot for sharing this with all people you really realize what you are speaking about! Bookmarked. Kindly additionally discuss with my website =). We may have a hyperlink change contract among us dark web market list https://market-darknet.com
Just wanted to say Hi!
Cleveland Babbidge - 09. 05. 11:39

Hi there, You have done a great job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends. I am confident they will be benefited from this site. dark web market https://darknetmarketwww.com
Just want to say Hello!
Sheri Damron - 10. 05. 17:02

Howdy! This post couldn't be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing! dark web market links https://darkmarketlist.shop
I am the new one
Madonna Wing - 12. 05. 01:52

I have been browsing online greater than three hours nowadays, yet I never found any interesting article like yours. It's beautiful price enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content as you did, the web will probably be much more helpful than ever before. darknet market lists https://mydarkmarket.com
Im happy I finally signed up
Florrie Chau - 12. 05. 23:23

You've made some really good points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this website. dark web market https://market-darknet.com
I am the new one
Milagro Mullin - 13. 05. 01:04

Howdy would you mind letting me know which hosting company you're using? I've loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a fair price? Kudos, I appreciate it! dark market onion https://darknetmarketwww.com
I am the new girl
Clay Mooring - 13. 05. 03:00

I absolutely love your website.. Very nice colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I'm planning to create my very own website and would love to know where you got this from or exactly what the theme is named. Thank you! Dark Market Onion https://darkmarketlist.shop
Im glad I now registered
Terrance Brandon - 13. 05. 12:16

After looking over a handful of the blog articles on your web site, I seriously like your way of blogging. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and tell me what you think. darkmarket url https://mydarkmarket.com
I am the new one
Jetta Moen - 13. 05. 19:01

Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to create a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything done. dark market link https://darkmarketlist.shop
Just want to say Hi!
Bonny Angelo - 13. 05. 20:58

What's up i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also make comment due to this sensible post. dark web sites https://market-darknet.com
Just wanted to say Hello!
Elliot Alcala - 14. 05. 18:21

Thanks for finally talking about >Skleník ~ Fantasya.cz ~ Články
Just wanted to say Hi!
Felipe Whitis - 16. 05. 14:28

Generally I don't read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite nice article. darkmarket link https://darknetmarketwww.com
Just want to say Hi.
Robt Sisson - 16. 05. 14:39

Hey! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the superb work! darknet market links https://darkmarketlist.shop
I am the new girl
Alice Lofland - 16. 05. 17:47

Keep on working, great job! best darknet markets https://mydarkmarket.com
Im glad I now signed up
Charolette Ventimiglia - 17. 05. 21:00

First off I would like to say wonderful blog! I had a quick question which I'd like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing. I have had a tough time clearing my thoughts in getting my ideas out there. I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips? Many thanks! darknet websites https://market-darknet.com
I am the new guy
Felipa Garst - 22. 05. 22:15

Does your website have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to send you an email. I've got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time. Dark Market Url https://mydarkmarket.com
Im glad I finally signed up
Jorja Conte - 23. 05. 05:41

you're in point of fact a good webmaster. The site loading pace is amazing. It kind of feels that you're doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece. you have done a excellent activity in this matter! darknet market lists https://market-darknet.com
Just wanted to say Hi.
Celina Alber - 23. 05. 21:03

A motivating discussion is definitely worth comment. I do believe that you ought to publish more about this topic, it may not be a taboo matter but generally people do not talk about such topics. To the next! Many thanks!! dark web sites https://aasapmarket.com
I am the new guy
Kathryn McMahan - 24. 05. 11:07

Keep this going please, great job! darkmarket https://darknetmarketwww.com
I am the new guy
Merry Gabriel - 24. 05. 13:06

If you wish for to take a great deal from this article then you have to apply such strategies to your won website. darknet market lists https://asap-markett.com
Just want to say Hello.
Dorcas Shivers - 25. 05. 20:00

I'm truly enjoying the design and layout of your blog. It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Excellent work! darkmarket list https://blackmarketweb.com
Just wanted to say Hello.
Jocelyn Hinds - 25. 05. 22:17

Normally I don't read article on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice article. dark web link https://asap-onion.com
I am the new one
Dusty Igo - 26. 05. 20:24

Excellent post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thanks! dark market link https://asapmarketonline.com
Im happy I finally signed up
Antonia Bonet - 28. 05. 02:37

magnificent put up, very informative. I ponder why the other experts of this sector don't realize this. You should continue your writing. I am sure, you've a great readers' base already! Dark Web Market https://blackmarketww.com
Im glad I finally signed up
Berry Callender - 28. 05. 09:59

Thank you, I have just been looking for info about this subject for ages and yours is the best I have came upon till now. However, what about the conclusion? Are you sure concerning the supply? Dark Market 2022 https://cannahome-markett.com
Just wanted to say Hello!
Shad Vergara - 29. 05. 00:32

Hey There. I found your weblog using msn. This is a very neatly written article. I'll be sure to bookmark it and return to learn more of your helpful information. Thank you for the post. I will definitely return. dark market onion https://cannahome-onion.com
Just wanted to say Hi!
Arnold Harter - 01. 06. 14:13

Good day! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job! dark markets 2022 https://dark-markets-btc.com
Im glad I finally signed up
Rosa Kroger - 01. 06. 18:20

My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a number of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated! dark web link https://ccannahomemarket.com
I am the new girl
Franziska Moreira - 02. 06. 13:55

I am curious to find out what blog platform you are using? I'm having some small security issues with my latest website and I'd like to find something more risk-free. Do you have any recommendations? dark market url https://dark-web-market.com
I am the new girl
Kristopher Jacquez - 02. 06. 22:06

This blog was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Cheers! Darkmarket 2022 https://dark00demarket.com
I am the new girl
Chet Nickel - 04. 06. 04:11

Thanks for the good writeup. It in truth was once a enjoyment account it. Look complicated to far delivered agreeable from you! However, how can we keep up a correspondence? dark web market links https://dark0de-markets.com
I am the new girl
Boris Mullen - 04. 06. 11:45

Greetings! Very useful advice within this article! It is the little changes that make the most important changes. Thanks for sharing! darknet market https://darkmarketbot.com
Just wanted to say Hello.
Cierra Muecke - 04. 06. 20:45

What's up all, here every one is sharing these kinds of familiarity, therefore it's nice to read this webpage, and I used to pay a visit this weblog all the time. darknet market list https://darkmarketalliance.com
Just want to say Hi!
Geneva Secombe - 05. 06. 12:47

Tremendous things here. I'm very glad to look your article. Thanks so much and I'm having a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail? dark market link https://darkmarketco.com
Just want to say Hi!
Geneva Secombe - 05. 06. 12:47

Tremendous things here. I'm very glad to look your article. Thanks so much and I'm having a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail? dark market link https://darkmarketco.com
Im happy I now signed up
Teresita Graham - 06. 06. 15:05

Hi there, just wanted to tell you, I liked this post. It was inspiring. Keep on posting! Dark Web Market Links https://darkmarketmix.com
I am the new girl
Gladys Goossens - 06. 06. 20:32

Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks dark market onion https://darkmarketsunion.com
I am the new girl
Leola Rodarte - 06. 06. 20:52

It's amazing designed for me to have a website, which is helpful designed for my know-how. thanks admin dark market 2022 https://darkmarketsteam.com
Just want to say Hello!
Cynthia Brookfield - 07. 06. 03:29

continuously i used to read smaller posts that as well clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this place. dark market url https://darkmarketslist.com
I am the new one
Jaclyn Costa - 07. 06. 09:27

If you desire to improve your familiarity just keep visiting this website and be updated with the hottest gossip posted here. dark web markets https://darknetalliance.com
Just wanted to say Hello.
Charmain Fitzsimmons - 07. 06. 12:57

It's really a cool and useful piece of information. I am satisfied that you shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing. dark markets 2022 https://darkmarketunion.com
I am the new girl
Osvaldo Mondragon - 07. 06. 13:23

It is not my first time to pay a quick visit this web site, i am visiting this web page dailly and obtain pleasant facts from here everyday. dark web markets https://darkmarketportal.com
Just wanted to say Hello.
Jenifer Strand - 08. 06. 02:55

Wonderful blog you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover the same topics discussed here? I'd really like to be a part of online community where I can get responses from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks! dark Market link https://darknetmarketdir.com
I am the new guy
Shayne Burrow - 08. 06. 05:35

I every time spent my half an hour to read this web site's articles or reviews everyday along with a cup of coffee. dark web market Links https://darknetmarketalliance.com
Im happy I finally signed up
Lela Chelmsford - 08. 06. 15:35

I do not know if it's just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It appears as if some of the text within your posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my web browser because I've had this happen before. Kudos Dark Market Onion https://darknetmarketbot.com
Im happy I now signed up
Amber Tubb - 08. 06. 16:27

You could definitely see your expertise within the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart. Dark Web Markets https://darknetmarketmix.com
Just want to say Hello.
Tiffani McAlexander - 08. 06. 17:34

Great blog! Do you have any hints for aspiring writers? I'm hoping to start my own blog soon but I'm a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I'm completely overwhelmed .. Any tips? Many thanks! dark web link https://darknetmarketonline.com
I am the new one
Damon Savery - 08. 06. 18:32

Excellent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too magnificent. I really like what you have acquired here, certainly like what you're saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is actually a tremendous site. dark web markets https://darknetmarketbtc.com
Im glad I now signed up
Kimberly Spowers - 09. 06. 17:33

Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to everything. Do you have any points for rookie blog writers? I'd definitely appreciate it. dark web market list https://darknetmarketonion.com
I am the new girl
Lamar Mactier - 09. 06. 20:37

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. dark market link https://darknetmarketkeeper.com
Just want to say Hello.
Lashonda Sheldon - 10. 06. 03:58

Appreciating the persistence you put into your blog and detailed information you present. It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same out of date rehashed information. Fantastic read! I've saved your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account. darknet websites https://market-darknet.com
Just want to say Hi!
Refugio Osborne - 10. 06. 04:38

Hey there! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you're interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way! darknet market list https://darkmarketlist.shop
Im happy I now signed up
Caitlyn Clisby - 10. 06. 09:20

You actually make it appear so easy along with your presentation however I in finding this matter to be really something that I feel I'd by no means understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I'm looking forward to your subsequent post, I'll attempt to get the hang of it! darkmarket list https://darknetmarketwww.com

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Skleník

Skleník
Vložit do pytle na zboží  Koupit 278 Kč 250 Kč