Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

S manga omladinou do boje proti titánům, Hadžime Isajama: Útok titánů 2

Isajama Hadžime: Útok titánů 2

Člověk již není pánem tvorstva, ne od chvíle, kdy ho ze všech stran obklíčili několikametroví lidožraví titáni. Silná, téměř nezničitelná monstra, před kterými se lidstvo skrylo za vysoké zdi. Jenže nic netrvá věčně. Po sto letech přišel den, kdy se lidské rase připomněla jejich bezmoc v boji proti nelítostnému nepříteli.

Hlavní hrdina prvního svazku Eren Yeager tak nějak zemřel jen krátce poté, co bitva o město začala. No co, život jde dál a konec konců není jediný, kdo víceméně celý skončil v žaludku titána. Celá jednotka mladých rekrutů postupně přichází o členy v boji, na který zatím není téměř nikdo z nich připravený. Jejich strach se stupňuje, zásoby plynu potřebného k prostorovému manévrování klesají a naděje zvítězit nad desítkami hladových titánů mizí.

Jedna velká bitva…

Střet s titány, který vypukl již v prvním svazku, je nejen v plném proudu, ale postavy se z něj po celých dvě stě stran ani nevyhrabou. Vypořádat se s přesilou titánů a oplakávat blízké, to holt chvíli trvá. Na druhou stranu má díky tomu Hadžime Isajama dost času a prostoru se vyblbnout u akčních i emočních scén. V obojím hraje jednoznačný prim Mikasa Ackerman, Erenova nevlastní sestra, jež stíhá obratně létat vzduchem, kosit titány i pronášet chladně motivační proslovy. Mikasa je silná ženská hrdinka a manze rozhodně neslouží jako pouhá ozdoba či pištící objekt neustálého zachraňování. S tím se člověk v tomto žánru nesetkává příliš často. Stále však zůstává uvěřitelná, protože jako hnací motory jí slouží především silné city k rodině.

…a pár vzpomínek

Od bitvy si čtenář ale přece jen na chvilku odpočine, protože bez patřičných zlomových vzpomínek podtrhujících emoce jednotlivců by to nešlo. Ani motivy postav by nepůsobily tím správným způsobem, kdyby autor neodhalil klíčové okamžiky v minulosti hlavních charakterů. Flashbacky jsou jedním z klasických shounenovských prvků, který si Isajama i přes jinak vcelku osobitý přístup neodpustil, zatím však naštěstí nefungují jako zázračná injekce nadlidské síly, jak je tomu v jiných klasikách žánru.

Hadžime Isajama v pěti bodech

  1. Narodil se v prefektuře Óita v roce 1986.
  2. Útok titánů je jeho první, momentálně pokračující, manga sérií.
  3. Nejvíce ho ovlivnila manga Project ARMS.
  4. Na střední škole začal své práce posílat do různých soutěží.
  5. Za Útok titánů získal cenu Kodansha Manga Award.

Isajama pokračuje i v rozšiřování svého světa a osvětluje čtenářům používané rekvizity, tentokrát obranné kanóny, či rozlohu území obývaného lidmi. Tyto takzvaně veřejně dostupné informace prostředí dodávají na plastičnosti a krásně dokazují, že autor nad svým světem trochu uvažuje a nevymýšlí si berličky jen tak zbůhdarma.

„Bojuj, nebo umřeš! Bojuj… a přežiješ! Bez boje nezvítězíš!“ – Eren Yeager

I ve druhém dílu mangy Isajama dokazuje, že přestože Útok titánů žánrově spadá do kategorie komiksů především pro mladé chlapce, existují pravidla, jež se nebojí porušovat. Tím nejzásadnějším prostředkem příběhu je především nekompromisní brutalita, kterou si při daném tématu snad ani nelze odmyslet a při níž nejen slabším povahám přeběhne mráz po zádech. Sílu materiálu podtrhuje i značně expresivní, stále však relativně realistická kresba bez, pro mangu typických, zesměšňujících komických prvků. Často zběsilé směsice čar evokují kýženou rychlost vojáků v letu i sílu obrovitých titánů. Občas nicméně můžou způsobit lehčí dezorientaci ve scéně.

Plným plynem vpřed

Tempo nabrané s prvním dílem Útok titánů ve zlomové bitvě ještě o něco nabralo na rychlosti a dramatičnosti. Je otázka, jak dlouho ještě bude Isajama tento prudký, emocionálně vypjatý sešup držet, než svým charakterům dopřeje trochu oddechu – i když řadě z nich dech už dávno došel. Třetí svazek Útoku titánů vychází v březnu 2015.

  • Hadžime Isajama: Útok titánů 2
  • Crew, 2014
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Hadžime Isajama
  • 196 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)
3. března 2015, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Útok titánů 2

Útok titánů 2
Vložit do pytle na zboží  Koupit 189 Kč 170 Kč