Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Romantická dobrodružství ožívají v novém evropském komiksu ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 24.10. bude v brněnském Arrakisu otevřeno do 14:00. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Romantická dobrodružství ožívají v novém evropském komiksu, Grzegorz Rosiński, Yves Sente, Jean Van Hamme: Temnými cestami

Rosinski Grzegorz: Temnými stezkami (brož.)

Protagonisty komiksu nejsou jen pestrobarevní superhrdinové a v evropské tradici tohoto žánru by je člověk hledal jen těžko. V edici Mistrovská díla evropského komiksu vychází další nepřehlédnutelný kousek, tentokrát jako sestavený z romantických pláten, aby čtenáři představil odvrácené tváře pařížského světa umění a západoamerické westernové kultury.

Dva příběhy pečlivě naplánované satisfakce, dvě scenérie 19. století – intrikářská Paříž, která žije a dýchá pro výtvarné umění, a Divoký západ, kde platí zákon oko za oko a kulka znamená samozvanou spravedlnost. Pomsta hraběte Skarbeka líčí příběh nadaného malíře, který vinou hrabivých investorů a kupců přišel o svou jedinou lásku, životní dílo i kariéru a nyní, když si po dlouhé době přišel pro zaslouženou pomstu, rozvířil vody pařížské zpohodlnělé společnosti a umělecký svět převrátil naruby. Western vypráví o chlapci, kterému indiáni zabili rodiče a později dokonce jako obětní beránek přišel o ruku. I přesto se v dospělosti stal prvotřídním střelcem a protloukal se životem jak se dalo, aby se nakonec setkal se ženou, jež mu v dětství zasáhla do života.

Jako první zaujme rozhodně pro komiks netypická kresba polského kreslíře Grzegorza Rosińského. Každý panel totiž vypadá, jako by ještě před chvíli visel v galerii v oddělení historie romantismu. Styl malby i barevné ladění zapadá do doby příběhů a podtrhuje jejich atmosféru. V případě přímo barvami malované Pomsty hraběte Skarbeka je to efekt tahů štětcem a podle nálady scény i pestré kolorování, které se výborně hodí do světa žijícího výtvarným uměním.

Naproti tomu drastický Western se odehrává v sépiových tónech navozujících atmosféru dobových zašlých novin a fotografií. O to více na těchto panelech vyniká krev – a že jí není málo. Jeho kresba je o něco prostší, oku ale zalahodí stejnou měrou.

Temnými cestami výborně ukazuje, že obraz je po všech stránkách výmluvnější než jakýkoli text. V obou komiksech je řada mlčenlivých míst, děj však ani na okamžik neztratí řeč a zvuk. Scénáristé Yves Sente a Jean Van Hamme mají do jisté míry podobný styl stavby textu v retrospektivní ich-formě, avšak jakkoli se jejich vyprávění čte lehce a dychtivě, prim hraje Rosińského zpracování.

Krásné hávy všedních průběhů

Vizuál komiksu je jeho alfou a omegou. Díky fantastickému provedení se čtenář nestihne nudit a k oběma prostředím se výborně hodí. Příběhy samy o sobě už tak svěží nejsou. Ne, že by byly špatné, jen v rámci svých žánrů zvlášť nevyčnívají. Jejich autoři se snaží o neustálé zvraty a překvapení, avšak natolik nešikovným způsobem, že šokují málokoho. Rychle ale odsýpají a jsou dějově příjemně nasycené.

Pohybuje se zde také plno zajímavých postav, a to jak v otázce vzhledu, které vévodí na obálce vyobrazená zrzavá modelka Magdalena, tak i po stránce povahové. Jedno má ale drtivá většina charakterů společné – všichni včetně kladných hrdinů kují pikle a spřádají plány, aby jakýmikoli prostředky dosáhli svých cílů.

Grzegorz Rosiński v pěti bodech

  1. Narodil se v Polsku roku 1941.
  2. Vystudoval výtvarné umění ve Varšavě.
  3. Od poloviny sedmdesátých let spolupracoval s belgickým scénáristou Van Hammem na vikingské sáze Thorgal.
  4. Roku 1982 se přestěhoval do Bruselu, od roku 1992 žije ve Švýcarsku.
  5. Za svou práci získal řadu ocenění, mimo jiné získal i vyznamenání belgického Řádu Leopolda II.

Temnými cestami je příjemným komiksovým zážitkem, kterému vévodí především neodolatelná kresba výtvarníka Grzegorza Rosińského. Romantické malby zvou do světů 19. století, které již různými způsoby zpracovalo mnoho autorů, avšak díky neobvyklému vizuálu se z těchto příběhů stala jedinečná dobrodružství.

  • Grzegorz Rosiński, Yves Sente, Jean Van Hamme: Temnými cestami
  • Crew, 2016
  • překlad: Richard Podaný
  • obálka: Grzegorz Rosiński
  • 210 stran, 589 Kč (v e-shopu Fantasye již za 530 Kč)
27. července 2016, Sabina Dudová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Temnými cestami (brož.)

Temnými cestami (brož.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit 589 Kč 530 Kč

Temnými cestami (váz.)

Temnými cestami (váz.)
Vložit do pytle na zboží  Koupit   999 Kč