Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Ragnarok za polovic: Nejmladší generace Priceů představuje dalšího člena ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám doporučujeme udělat objednávku na našem eshopu nejpozději do neděle 15.12.2019, aby knihy měly šanci dorazit do Vánoc. Samozřejmě budeme vyřizovat i pozdější objednávky, ale už hrozí riziko fatálního zpoždění. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Ragnarok za polovic: Nejmladší generace Priceů představuje dalšího člena, Seanan McGuire: Ragnarok za polovic (InCryptid 3)

McGuire Seanan: Ragnarok za polovic

S údajně vyhlazenou rodinou kryptozoologů ze série InCryptid už měli čtenáři tu čest v předchozích dvou dílech, které vyprávěla Verity Priceová. Ta se tentokrát spolu se svým přítelem Dominicem odsouvá do pozadí a v čele vyprávění se ocitá její starší bratr Alex. Do této doby o něm byly v příběhu pouhé zmínky, ale teď se stal rovnou samotným vypravěčem. A to moc dobrým…

Rodina Priceových je různě rozeseta po celých Spojených státech amerických, aby pokryla co nejrozlehlejší plochu a mohla se tak starat o co největší počet kryptidů. Aktuální působiště Alexe se nachází v Ohiu, kde hrdina dohlíží na chovný program bazilišků, které ukrývá v tamní zoologické zahradě. Bydlí u svých adoptivních kryptidích prarodičů a kromě svých povinností jim zároveň i pomáhá s hlídáním své kukaččí sestřenice-telepatky. Ta se zranila, když pomáhala Alexově sestře Verity uprchnout od Úmluvy, a teď podstupuje velmi náročný a zdlouhavý proces uzdravování.

Jmenuji se Alexander Price – pro přátele, příbuzné a lidi, kteří mě chtějí odlišit od mého pradědy, jsem jen Alex. Alexander Healy byl jedním z předních kryptozoologů své doby. (To není tak úchvatné, jak to zní. V jeho době příliš mnoho kryptozoologů nebylo. I tak to však byl machr.) Dobrovolně jsem si zvolil profesi, kde se úprk směrem tam, odkud se ozývá křik, považuje za dobrý nápad. Je docela dobře možné, že je se mnou něco v nepořádku. Jenže také je možné, že je něco v nepořádku s celou mou rodinou. Jsme takhle vychovávaní. (str. 13)

Ke všem jeho současným starostem se navíc ještě přidají další – a to pořádně velké. V zoo se totiž začnou objevovat a hromadit mrtvoly, které byly částečně proměněny v kámen. Alex moc dobře ví, že něco takového nemohl udělat člověk, a tak se snaží najít a dopadnout kryptida, jež se najednou rozhodl začít zabíjet. Alexovo zapojení do vyšetřování má ovšem za následek tak akorát to, že se sám ocitne v palebné linii a musí se začít starat o to, aby tento případ vůbec přežil.

A kdyby si náhodou myslel, že už toho má na bedrech naloženo víc než dost, jeho nová přítelkyně Shelby Tannerová mu vždycky ráda připomene, že se jí téměř nevěnuje a kvůli nedostatku času ruší jedno rande za druhým. A protože pracuje ve stejné zoologické zahradě jako Alex, kde cvičí velké kočkovité šelmy, snadno si může všimnout toho, že se v okolí děje něco neobvyklého. A jakmile začne být nedůvěřivá a zvědavá, Alexův život se zkomplikuje mnohem víc, než původně čekal.

Seanan McGuire v pěti bodech

  1. V dětství byla vychovávána na nejrůznějších místech s nebezpečnou dravou zvěří.
  2. Sama uvádí, že je jako magnet pro všechna jedovatá zvířata, a považuje za zázrak, že přežila tak dlouho, aniž by ji skolil pavoučí jed.
  3. V současnosti žije na rozvrzaném starém statku v severní Kalifornii, který sdílí se svými dvěma kočkami.
  4. Doma má rozsáhlou sbírku strašidelných panenek a hororových knih a filmů.
  5. Píše také pod pseudonymem Mira Grant.

Jako v předchozích dílech i tady autorka skvěle kombinuje bojové scény s komedií. Akce je v knize dostatek a Alex se stejně jako jeho mladší sestra dokáže dostat do pořádných problémů, ze kterých se následně musí s pořádnou dávkou snahy zase vysekat. Nebezpečí číhá na každém rohu a čtenáři tak nedostanou šanci na oddych. Vyšetřování vražd je navíc silně zamotané a Alex si kromě své rodiny nemůže být nikým jistý. Kdo je přítel a kdo nepřítel?

O autorčin již pověstný černý humor taktéž nebude v novém příběhu nouze. Alex sice není společensky zběhlý ani tak drzý jako jeho sestra, ale ani on se s vtipnými hláškami nedrží v pozadí. Verity svou vtipností sice neporazí, ale rozhodně se s ním čtenáři nemůžou nudit. Navíc nebudou ochuzeni ani o legrační chytromyši, kterých má Alex stejně jako zbytek rodiny hned celou kolonii. Kromě nich vlastní jako domácího mazlíčka ještě griffina Havrana, který na rozdíl od chytromyší sice nemluví, ale i tak se umí postarat o spoustu komických situací.

Seanan McGuire v knize zároveň pokračuje v představování stále nových a nových kryptidů. V Ohiu totiž žijí (až na výjimky) jiné druhy než v New Yorku, kde několik měsíců působila Verity, takže se čtenáři dočkají spousty překvapení a novinek. Na konci svazku je už tradičně čeká průvodce kryptidy pro snadné zorientování se, ale vzhledem k tomu, že se jedná již o třetí díl série, pravděpodobně nebude potřeba.

  • Seanan McGuire: Ragnarok za polovic (InCryptid 3)
  • Fantom Print, 2016
  • překlad: Petra Kubášková
  • obálka: Ally Fell
  • 252 stran, 259 Kč (v e-shopu Fantasye již za 181 Kč)
30. června 2016, Adéla Kolářová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Ragnarok za polovic

Ragnarok za polovic
Vložit do pytle na zboží  Koupit 259 Kč 139 Kč